Local בריאות
חץ בתוך פרצוף כרמל פבר 2018
צילום הסיטי כשהחץ נעוץ בפנים
צילום: אלי דדון

חץ לפנים

חץ פלדה נדיר באורך 60 ס"מ חדר את פניו של תשוב הצפון וכמעט הרג אותו. בניתוח חירום בביה"ח כרמל שלף ד"ר גוסטבו מויאגר את החץ המסוכן והציל את נתנאל

נתנאל בן ה 28 תושב הצפון לא ידע מאיפה זה הגיע אליו, השוק היה מושלם. חץ פלדה המשמש לציד כרישים ובעלי חיים גדולים נורה אליו מטווח קצר ישר לכיוון ראשו חדר את הפנים וכמעט הרג אותו.

נתנאל שהיה עם רכבו בצומת חורב החזיק את החץ הארוך שהיה תקוע לו באמצע הפנים מהלחי ויצא מהלסת התחתונה, ורץ במהירות תוך קור רוח מדהים היישר לידיו של האח מלאליק בחדר המיון של ביה"ח כרמל.

מאליק רוחנא כבר 35 שנה משמש כאח אחראי בחדר המיון של כרמל, ועד היום הוא לא זוכר מקרה כזה.
"פתאום אני רואה בחור צעיר רץ לעברי כשהוא ומחזיק חץ ענק שתקוע לו בפנים, חשבתי שאנחנו בסרט וזה לא אמיתי. הרגשתי איך כל הפה שלי מתמלא בגושי דם גדולים ואני נחנק מספר נתנאל, בקושי עמדתי על הרגליים אבל ידעתי שאני בכרמל ונמצא בידיים הכי טובות שיש".

האח מאליק, שהוא במקרה גם צייד חובב, זיהה כי מדובר בחץ מאוד מסוכן והטיס את נתנאל לתוך חדר ההלם במיון תוך שהוא מזעיק את כל הצוות המקצועי.

מנהל יחידת פה ולסת של כרמל ד"ר גוסטבו מואיגר שהגיע מיד למקום ביקש להרדים את נתנאל ושלח אותו לביצוע בדיקות סיטי מקיפות בהרדמה.

צילומי הסיטי תלת מימד הדהימו את ד"ר מואיגר והצוות. "ראינו את חץ הפלדה הענק בגודל 60 ס"מ ועובי של 70 מ"מ חודר מלחי ימין עובר את הפה והלסת התחתונה ויוצא החוצה. זה היה פשוט נס איך החץ לא פגע במוח, בעיניים או באיברים קריטיים הנמצאים בראש", עדכן ד"ר מויאגר.

אבל כאן לא נגמרה הדרמה. בתחקיר שעשה ד"ר מויגר כדי להוציא את החץ, התברר כי חץ הפלדה מורכב משני חלקים מחוברים בהברגה צמודה. החלק העליון משמש לחדירת החץ לגוף אולם החלק הקדמי אמור להיפתח בתוך גוף החיה אותה צדים, כשהוא נפתח עם חצים קטנים וחדים בצורת פטרייה שננעצת ותופסת את החיה צורה שלא ניתנת לשחרור. "אם פטריית החצים הייתה נפתחת חלילה, היא הייתה קורעת לנתנאל את כל אברי הפנים וכלי הדם הגדולים של הצוואר הסביר ד"ר מויגר. במקרה כזה זה עניין של דקות ספורות עד שהוא היה מדמם למוות".

בניתוח חירום תפס ד"ר מויגר את פטריית החצים שלא תיפתח ובאמצעות ציוד כירורגי עדין ומדויק הוא שלף את חץ הפלדה החוצה. "בניתוח ביצענו שחזור מדויק של כל רצפת הלסת התחתונה תוך שאנו מקפידים לשמור לנתנאל על היכולות לאכול לשתות ולדבר", הסביר ד"ר מויגר.

לאחר ניתוח החירום שערך 3 שעות הועבר נתנאל לחדר ההתאוששות. בתום התאוששות של מספר שעות הוא נבדק שוב ע"י צוות מומחי בית החולים והועלה להמשך טיפול במחלקת א.א.ג של ביה"ח.

ההתאוששות של נתנאל הייתה מהירה וכבר למחרת הוא חזר לשבת על המיטה במחלקה והחל לדבר עם רופאיו. לאחר שורת בדיקות מקיפות שערך לו ד"ר מויאגר וצוות המחלקה הוגש לנתנאל מעדן גבינה כדי לבדוק האם יכולות האכילה והשתייה שלו ניצלו מחץ הפלדה. נתנאל אחז בקופסת הגבינה בעדינות תוך שכולם בוחנים אותו ומחכים, אכל קצת גבינה, שתה מעט תה חם כשכולם סביבו מתרגשים ומוחאים לו כפיים.

"אני חושב שקרה לי נס ואלוהים אוהב אותי שנשארתי בחיים", סיפר בהתרגשות נתנאל, "אני חייב לציין את הצוות המיוחד כאן בבית החולים כרמל, זה התחיל מהמיון המקצועי דרך חדר הניתוח, הטיפול המסור של ד"ר מויאגר וכל צוות הסיעודי המדהים שסביבי כל הזמן. אין לי מילים להודות לכל צוות הנהדר כאן בכרמל, הם פשוט הצילו לי את החיים, ועל כך אני אודה להם כל חיי".