Local בריאות
מפגש נתרמי איברים כרמל פבר 2018
הנתרמים הנהלת ביה"ח כרמל וצוות ההשתלות
צילום: אלי דדון

במותו ציווה להם חיים

שלושה חולים קשים שזכו לחיים חדשים פגשו לראשונה בבית החולים כרמל את משפחתו של תורם האיברים שהציל את חייהם. משפחתו של התורם בן ה 60 מחיפה תרמה את ריאותיו את כליותיו ואת הכבד שלו

הכל קרה באמצע הדרמה הגדולה שהתרחשה בחיפה באירוע השריפה הגדולה בכרמל לפני כשנה. להבות הענק ליחכו את סביבות בית החולים כרמל. ובבית החולים כבר החלו להיערך לפינוי החולים. באותה שעה במחלקה לטיפול נמרץ שהתכוננה לקראת פינוי, שכב במצב קריטי גבי, תושב חיפה, שנפגע מאירוע מוחי קשה ולמרות הטיפול המסור והמקצועי של הצוות במחלקה, הגיע למצב של מוות מוחי.

"לאחר שזיהינו את התמונה הקשה של מוות מוחי, פניתי יחד עם האחות עדנה רז למשפחתו של החולה וביקשנו מהם לבדוק את האפשרות לתרום את איבריו", מספר ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ,
"המשפחה התכנסה וחשבה. ולאחר כשעה למרות שלתורם לא היה כרטיס אד"י הם חזרו אלינו עם תשובה חיובית, והסכימו לתרום כל מה שיכול לעזור".

בבית החולים כרמל נערכו במבצע בזק כדי להנציל כמה שיותר איברים. באמצע הלילה הוקפצו כירורגים ומנתחים בכירים כדי לנתח ולהנציל את מה שניתן מגופו של גבי ז"ל. במקביל מתאמת ההשתלות של בית החולים האחות עדנה רז עדכנה את המרכז הלאומי להשתלות ושם החלו לאתר את המושתלים הפוטנציאלים ולהודיע להם.

לאחר מספר קצר של שעות כשמסביב בוערת האש הגדולה בכל חיפה. יצא באמצע הלילה מבין הלהבות אמבולנס בהול מבית החולים כרמל בדרכו לבית החולים בלינסון עם איבריו של גבי מחיפה כדי להציל חיים חדשים.

באמצעות תרומת איבריו של גבי ז"ל , ניסים בן ה-28 מנצרת עילית זכה בשתי ריאות חדשות, בצילה בת ה- 63 מנס ציונה הושתלו זוג כליות שהצילו אותה מדיאליזה ומוות. ויהושע בן ה 63 מהשומרון קיבל כבד חדש וחזר לחיים. בנוסף גם זוג קרניות עיניו של גבי העניקו ראיה ואור חדש ל 2 חולים נוספים.

במפגש שנערך בבית החולים כרמל פגשו לראשונה כל הנתרמים ובני משפחותיהם את ילדיו ומשפחתו של גבי התורם ז"ל . ההתרגשות הייתה בשיאה כאשר בתו של גבי הציגה מצגת על חייו של אביה. כאן ראו הנתרמים בפעם הראשונה כיצד ניראה האדם לו הם חייבים את חייהם. והדמעות לא הפסיקו לרדת.

ניסים צעיר הנתרמים רק בן 28 אבל חיו הקצרים מלאים בסבל וקשיים אינסופיים. במאי 2008 התגלתה אצלו מחלת יתר לחץ דם ריאתי שהתדרדרה כל הזמן. "אמרו לי שאני חייב השתלה אחרת לא אוכל להמשיך לחיות" סיפר ניסים. ב-2015 עבר ניסים השתלה כפולה של לב וריאות יחד, ומצבו החל להשתפר. אולם לאחר מספר חודשים הגוף פיתח דחייה להשתלת הריאות וחייו שוב היו בסכנה. ניסים קיבל את ריאותיו של גבי ז"ל וחזר לחיות. "ביום שישי כשקיבלתי את הטלפון ממרכז ההשתלות שמצאו לי ריאות מתאימות להשתלה, זה היה היום המאושר בחיי. הייתי מחובר למכונות הנשמה ובקושי צעדתי כמה צעדים, היום בזכות הריאות של אביכם, אני כבר מרגיש טוב יותר וחזרתי לחיות, אין לי מילים איך להודות לכם" הודה ניסים בהתרגשות למשפחתו של גבי.

צילה מנס ציונה שקיבלה זוג כליות הודתה בדמעות למשפחתו של גבי ז"ל. "אין בפי מילים להביע את רגשותיי. אני קיבלתי את חיי בחזרה. במשך 3 שנים 3 פעמים בשבוע לעשות דיאליזה זה סבל בל יתואר. עברתי אינספור ניתוחים וקיבלתי מכם לא רק כליות, קיבלתי חיים, זהו צו אלוקי ובחרת בחיים, אני שוב עליזה ושמחה והכל בזכות תרומתכם. בשמי ובשם כל משפחתי אני אודה לכם עד סוף ימיי".

גם משה בן ה 63 מהשומרון סבל 7 שנים מגידולים וסרטן בכבד. והשתלת הכבד החדש הצילה אותו.
משה שהיה חתום על כרטיס אד"י הוקפץ לראש רשימת הזכאים, וזכה בכבד שנתן לו חיים. "הנתינה שלכם היא הרמה הגבוה ביותר של חסד והמעלה הגבוה ביותר, הודה משה למשפחות של התורם , מגיע לכם תודה אינסופית".

מי שארגנה את המפגש המרגש לבקשת משפחתו של התורם היא מתאמת ההשתלות של כרמל ואחות בטיפול נמרץ לב עדנה רז. כבר יותר מ 11 שנה שעדנה וד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ, מהווים את צוות ההשתלות של ביה"ח כרמל. עד היום טיפלו ד"ר עדן והאחות עדנה בעשרות ומאות תרומות איברים שיצאו מבית החולים כרמל ועזרו בהצלת חייהם של מטופלים רבים.

"תמיד יש לי פרפרים בבטן לפני שאני ניגשת לבקש ממשפחתו של נפטר תרומת איברים", אומרת האחות רז. אני מבקשת מהם לחשוב ולנסות להציל חיים של חולים אחרים".

ד"ר עדן מעדכן כי בתקופה האחרונה ישנה עלייה באופן כללי בהסכמות לתרומת איברים בכלל, ועלייה יפה בתרומות איברים במגזרים הדתי והערבי. "כשמשפחה דתית מתבלטת לגבי תרומת איברים אנחנו מפנים אותם לרבנים שעוזרים בייעוץ ובהכוונה. ולשמחתנו גם במגזר הערבי יש עליה במודעות וברצון לתרום", אומר ד"ר עדן .

לפני 35 שנה נחתמה החתימה הראשונה על כרטיס אדי ומאז ועד היום יש יותר מ-880,000 איש בישראל החתומים על כרטיס אדי. בישראל ממתינים כיום יותר מ 1100 חולים להשתלת איברים שתציל אותם. "כרטיס אדי זהו המעשה האנושי, האצילי והנעלה ביותר של כל בן אנוש", אומרת מתאמת ההשתלות של כרמל עדנה רז.

כיבדו בנוכחותם את האירוע המרגש מנהל ביה"ח ד"ר אבי גולדברג, שושי קליין מפקחת הטיפולים הנמרצים, ומירה שטרית מנהלת הסיעוד ביחידה לטיפול נמרץ. במהלך המפגש אמר מנהל כרמל ד"ר גולדברג, " זהו יום מאוד מרגש. יש כאן משפחה מיוחדת שקיבלה החלטה ברגעים הכי קשים שלה. זה מעשה נאצל ויוצא דופן. יש כאן סגירת מעגל של תורמים ונתרמים. תראו את כל הטוב שהצלחתם לעשות עם התרומה שלכם, יש כאן אומנם צער וכאב, אבל עזרתם ליצור ולתת חיים חדשים".