Local חדשות
דוכן מחאה תכנית מתאר 5.5.17
דוכן החתמה נגד תכנית המתאר
צילום: פרטי

ב-18 ביוני בהרצליה: הפגנה נגד תכנית המתאר

להפגנה, ביוזמת קבוצת "הרצליה איכות חיים", מצטרפים גם תושבים הפעילים במאבק נגד תכנית הבנייה באפולוניה

ההתנגדות לתכנית המתאר בהרצליה עולה מדרגה. ביום ראשון הקרוב (18.6.17), בשעה 18:30, תתקיים הפגנה מול בניין העירייה כנגד ראש העירייה משה פדלון, שכזכור, בשבוע שעבר, הודיע כי החליט לבחון מחדש את התכנית, אבל עבור המתנגדים לתכנית מדובר באמירה ללא תוכן והם דורשים ממנו למשוך אותה לחלוטין ולבטלה.

"בניגוד לפרסומים מטעים על ידי ראש העירייה, תכנית המתאר של הרצליה לא בוטלה, לא הוקפאה ולא נמשכה בחזרה ולא נערך בה כל שינוי", אומרים השבוע בקבוצת "הרצליה איכות חיים" ומוסיפים: "ראש העירייה הודה כי תכנית המתאר שהגיש בחיפזון לוועדה המחוזית הינה פגומה ודורשת, לפחות, התייעצות עם הציבור ועם מומחים והכנסת תיקונים. על כך מעידה הודעתו הדרמטית לעיתונות בשבוע שעבר. בהודעה מאוחרת מוסיף ראש העירייה ומסביר כי שוב אין בידיו למשוך התכנית הפגומה אותה הפקיד הוא עצמו בפזיזות. אין ספק כי במהלכיו אלה גרם נזק ממשי שילך ויחמיר עם השנים. גם ראשי העירייה הבאים לא יוכלו לתקן הנזק".

בקבוצה תוקפים את פדלון: "ראש העירייה יכול היה למנוע את האסון אם לא היה ממהר להפקיד את התכנית בוועדה המחוזית ב-17 במרץ. פעילי 'הרצליה איכות חיים' הזהירו אותו כבר לפני 4 חודשים בפני הפגמים, והמשמעויות ההרסניות של התכנית, אבל משיקולים לא ברורים העדיף להתעלם מהבקשות ומיהר להפקידה. איך אמרו חכמינו: אבן שנזרקה לבאר, גם מאה חכמים לא יוכלו להוציאה. קבוצת התושבים "הרצליה איכות חיים" המייצגת את כל הקבוצות בעיר המתנגדות לתכנית המתאר, דורשת מראש העירייה לעשות מאמץ אמיתי ולמשוך את התכנית. בפרקטיקה כבר היו מקרים כאלו כמו תכנית בית הכרם ירושלים. הרצליה איכות חיים מבקשת הוכחה אמיתית לניסיון ראש העירייה למשוך את התכנית על פי מקרי עבר. רק משיכת התכנית תאפשר לו לעשות שינוי אמיתי. כל דבר אחר הוא מצג שווא והתושבים לא קונים את זה".

בהפגנה צפויים להשתתף גם תושבים הפעילים במאבק נגד תכנית הבניה באפולונייה שזועמים על כך שהותמ"ל אישר תוספת של 1000 יחידות דיור לתכנית הבנייה וזאת לאחר שהמדינה התחייבה בבית המשפט לא להתקדם בשום דרך עם התכנית. מועד ההפגנה, לדבריהם, נקבע לאחר שפדלון החליט לבחון מחדש את תכנית המתאר העירונית. חברי המאבק מסרו כי ההפגנה תחל מול בניין העירייה במתחם שער העיר וביחד יצעדו עד לצומת הרחובות סוקולוב ובן גוריון. לדברי המארגנים, "מדובר ביריית הפתיחה לקראת הבחירות לראשות העירייה בשנת 2018 בהן אחד הנושאים המרכזיים יהיה המאבק נגד הרס הטבע והבנייה המאסיבית במתחם אפולוניה, אותה מקדם קבינט הדיור הלאומי".

ירדן רוזן ממובילי המאבק ⁠⁠⁠⁠: "ראש העירייה צריך לקום ולהצטרף למאבק נגד הבנייה. הוא חייב להפסיק לשבת על הגדר. יש לעשות הכל כדי לבטל את התכנית המפלצתית, היא אינה נאמנה לאדם או לטבע".

דרור בן עמי, גם הוא מראשי המאבק הוסיף: "אנחנו מבקשים מראש העירייה לגלות אחריות מול תושבי העיר. לשמר טבע מדהים ליד הים לטובת כלל הציבור ולא לקדם מגדלי יוקרה למעטים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "ביום, שני 5.6.17, הודיע ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, על החלטת מליאת הוועדה המקומית לבחון מחדש את תכנית המתאר הרצליה, כפי שאושרה על ידי המדינה.

"חברי המליאה קיבלו החלטה כדלהלן: מליאת הוועדה המקומית מתנגדת לתכנית המופקדת ומחליטה לקחת פרק זמן על מנת לקיים הליך שיתוף ציבור מעמיק ויסודי באמצעות אנשי מקצוע מומחים שישמעו את הציבור ואת צרכיו ויגישו בסוף התהליך את המלצותיהם לוועדה המקומית. מליאת הוועדה המקומית תחזור ותדון בהמלצות אלה לאחר סיום התהליך.

"עם קבלת ההחלטה, ציין ראש העירייה כי 'מעל לחמישים שנה אני תושב הרצליה, גידלתי את ילדי בעיר ואני מתכוון להמשיך ולשמור על צביון העיר, כעיר ירוקה הדוגלת במצוינות, התפתחות ואיכות חיים. כראש העירייה חובה עלי לנהוג באחריות, ולוודא שכל התפתחות תלווה בתכנית אב מתאימות'.

פדלון הדגיש: "כבר בשבועות הקרובים אני מתכוון להגיע לכל שכונה בעיר, לערוך כנסים לשיתוף הציבור בהם אקשיב ואשיב לכל שאלה".

עוד הוסיף כי: "העיר הרצליה תמשיך להתחדש ולהתפתח, באחריות ובמידתיות , תוך דאגה לאיכות חיינו. ביחד אתכם נוביל תכנית אחראית מידתית וטובה לכולנו ולדור העתיד. זו האחריות של כולנו".


sharony@local.co.il