Local העיר שלי
שגיא סעדון, איגי
שגיא סעדון. "לצערי הבורות עדיין קיימת"
צילום: פרטי

"מבחינתי להדריך באיגי זו שליחות"

שגיא סעדון, שהחל השנה את דרכו כמדריך בסניף איגי הרצליה, מספר כיצד הגיע לאיגי, על גילוי נטיותיו המיניות וקורא לכל בני הנוער הגאים מהעיר, גם אם הם בארון, להגיע, להכיר חברים חדשים, להתייעץ ולספר מה עובר עליהם ללא חשש

בימים אלה מתחילה שנת הפעילות בארגון הנוער הגאה "איגי" סניף הרצליה. שגיא סעדון 30 מדריך בסניף, קורא לכל חברי הקהילה מהעיר, גם אם הם בארון, להגיע לסניף.

בסניף הרצליה נמצאים מדריכים שמשמשים אוזן קשבת לבני נוער להט"בים (לסביות, הומואים, טרנג'נדרים ובי-סקסואלים). לשגיא חשוב להדגיש שהם לא קבוצת תמיכה, אלא תנועת נוער לכל דבר, אלא שב'איגי' הנערים והנערות יכולים להתייעץ, לספר מה עובר עליהם ולא לחשוש לגלות את זהותם המינית.

שגיא (30), מנהל שווק ותוכן בחברת הייטק החל השנה את דרכו כמדריך בסניף: "כשאני הייתי נער לא הכרתי את איגי, הייתי לבד ולא היה לי עם מי לדבר. מבחינתי להדריך באיגי זו שליחות. ישנם הרבה נערים ונערות מבולבלים שיכולים למצוא כאן בית".

ספר על היציאה שלך מהארון

"יצאתי מהארון בגיל 17 בפני משפחתי הקרובה. הבנתי שאני הומו בגיל 14. לפני כן לא ידעתי איך לקרוא לזה בשם. הייתי די לבד עם התחושות שלי ולא היה לי אז עם מי לדבר. הפתיחות באותה תקופה לא הייתה ברמה של היום. גרתי אז עם הוריי באילת, שם הכל היה יותר סגור, הלהט"בים היו בשוליים. לא דיברתי על כך עם ההורים או חבריי וכל מה שהיה לי היה האינטרנט. הרגשתי מפוחד ומתוסכל. במהלך החיפושים, נתקלתי בשם 'איגי' אבל לא הבנתי בדיוק איך הם פועלים וחשבתי לעצמי שזה לא בשבילי. אם הייתי מכיר אז את הארגון אני חושב שהחיים שלי בתור נער היו ברורים וקלים יותר. הסיבה שהחלטתי להדריך באיגי נבעה מהתהליך שאני עברתי. החלטתי לספר את סיפורי כדי שנערים ונערות אחרים ישמעו על הארגון ולא יחששו להגיע לכאן או לכל סניף אחר בארץ".

כיצד המשפחה והסביבה הגיבו ליציאה שלך מהארון?

"לפני שסיפרתי להוריי סיפרתי לידידה טובה שלי, שקיבלה אותי כמו שאני. להורי, כאמור, סיפרתי רק כשהייתי בגיל 17. הם חשבו שזה שלב החיפושים אחרי זהותי המינית וחשבו שזה יעבור לי. מה שלא קרה. הם הגיבו בצורה טובה, אך בפועל לא דיברנו על זה ביום יום. זה היה מתחת לשולחן. אני חייתי את חיי, התגייסתי לצבא, הכרתי בחורים, בהמשך עזבתי את הבית ועברתי לגור עם בן הזוג שלי. נסעתי לחו"ל ואז הכל התפוצץ".

למה אתה מתכוון ב"התפוצץ"?

"הוריי הבינו כנראה שזה לא עוד שלב בחיי. הם טענו שאני לא משתף אותם, ישבנו, דיברנו ומאז הם מקבלים אותי ואת בני זוגי. כיום אני חי עם בן הזוג שלי והוריי מקבלים אותו כבן זוגי לכל דבר".

אתם מתכוונים להתמסד?

"חתונה בטוח תהיה, אנחנו מאוד רוצים בכך. מעבר לכך אנחנו רוצים גם להיות הורים. כאן מתחילה הבעיה כי בארץ זה כמעט לא אפשרי. אנחנו מקווים שנזכה לכך".

ספר על הפעילות באיגי?

"הפעילות בסניף מתקיימת כל שבוע במתכונת של תנועת נוער עם דגש על הדברים שכל ילד וילדה עוברים. אנחנו עורכים שיחות בנושאים שקשורים לקהילה וגם מעבר לכך. כל אחד ואחת יכולים להגיע לפעילות מבלי לחשוש שזהותם המינית תיחשף היות והמפגשים נערכים במקום דיסקרטי. ההורים ובני הנוער שמגיעים לכאן יודעים על המיקום, כמובן. לצערי למרות שהתקדמנו הבורות עדיין קיימת, עדיין מציקים לילדים בשל זהותם המינית והרבה בני נוער עדיין חוששים לצאת מהארון. כאן כל ילד וילדה יוכלו לדבר עם חברים כמוהם על כל מה שעובר עליהם".

ליצירת קשר והצטרפות ניתן להתקשר לשגיא: 0507528429

בית חם לנוער הגאהאיגי (ארגון הנוער הגאה) מספק בית חם ומגוון רחב של פעילויות חשובות לבני נוער להט"בים. מעל 2,000 נוער וצעירים משתתפים מדי שנה בפעילויות של איגי. צעירים להט"בים ומתלבטים מכל הארץ היום יכולים למצוא באיגי אוזן קשבת ומקום לשאול שאלות ולהביע זהות, מגדר ונטייה מינית ללא חשש. איגי הוא ארגון מתנדבים שנסמך על כ-180 מתנדבים בשנה. בין צוות המתנדבים גם פסיכולוגים ועובדים סוציאליים המעניקים שירותי ליווי מקצועיים.