Local חדשות
הפגנה מחיר משתכן גליל ים נוב 2017
הזוכים בהגרלה בהפגנה מול בנין העירייה
צילום: פרטי

"אנחנו לא מוכנים להיות דיירים סוג ב'"

עשרות תושבים שזכו בהגרלה של פרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים טוענים לליקויים רבים והתנהלות בעייתית מצד היזמית "אפריקה ישראל מגורים" ועיריית הרצליה. התושבים גורסים כי לעומת הדירות הנחותות שתוכננו עבורם החברה היזמית תכננה דירות פאר לשוק החופשי

תוכנית "מחיר למשתכן" היא אחת מתוכניות הדגל של משרד האוצר בראשותו של השר משה כחלון. אחד הפרויקטים הגדולים מתוכנן להיבנות בשדות גליל ים, אבל מתברר שכבר עתה צצות בעיות לא מעטות.
עשרות תושבים, חלקם מהרצליה וחלקם משאר הארץ, שזכו בהגרלה מספר 225 שנערכה בחודש אוגוסט האחרון, טוענים כי זכייתם היא למראית עין בלבד ובפועל ליקויים רבים והתנהלות בעייתית מצד היזמית "אפריקה ישראל מגורים" והעירייה מעיבים על השמחה שהייתה אמורה להתלוות לזכייה. אתמול (רביעי) בבוקר הפגינו עשרות מהם מחוץ לבניין העירייה במתחם "שער העיר" וזאת בשל כינוסה של הועדה המקומית שהייתה אמורה לדון בתכנית פעם נוספת.

המדובר בפרויקט שבו אמורים להיבנות 630 יח"ד ב-15 בניינים משותפים בני 10 קומות, כאשר 530 דירות מתוכן אמורות להיות עבור זוכי "מחיר למשתכן" ושאר הדירות לשוק החופשי. יש לציין כי מדובר בתוכנית שהבנייה בה עדיין לא החלה והיא אמורה להתבצע בחלק המערבי יותר של פרויקט גליל ים.

לטענת הזוכים, היזמית, חברת "אפריקה ישראל מגורים" הגישה תכניות לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אשר כוללות תכנון דירות ירוד ונחות עם סטנדרט תכנוני נמוך וליקויי תכנון רבים שכוללים בין השאר: 5 דירות בכל קומה, דירות עם כיוון אוויר אחד, רוב מכריע של המטבחים, חדרי השירותים, המקלחות והאמבטיות כלואים ללא חלון, דירות חשוכות ולא מאווררות עם חלונות קטנים ומעטים, תכנון מאולץ של 5 דירות בקומה שמשווה אופי שיכוני לכל הפרויקט, ניצול מינימלי של כיווני אויר כך שבדירה בעלת 2 כיווני אויר, רק חלון אחד קטן פונה לכיוון האוויר השני.

הזוכים טוענים כי מדובר בסטנדרט של "שיכונים" שנדחה בוועדות תכנון אחרות (ראשל"צ, נתניה ועוד) אך משום מה באופן תמוה ובלתי מתקבל על הדעת הוועדה המקומית של הרצליה אישרה את התכנון הזה.
הזוכים טוענים בכעס: "נראה כי הקבלנים בפרויקט 'מחיר למשתכן' לא בוחלים באמצעים על מנת להוזיל את עלות הבנייה שלהם עד כמה שניתן והכל על חשבון איכות וטיב התכנון והבנייה, אבל בעוד שתכנונים כאלה ברשויות אחרות נעצרו על ידי ועדות התכנון, דווקא עיריית הרצליה נותנת יד לאשר תכנון שכזה. תחילה ניסינו לפנות לנציגים בעירייה במטרה ליצור הידברות בנושא. מהר מאוד הבנו שההתעכבות של העירייה בטיפול בנושא תעלה לנו ביוקר. העניין היה אמור לעלות לדיון במסגרת הוועדה לתכנון ובנייה ונדחה פעמיים ולכן הוגשה ביום שני האחרון עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בת"א, בשם כ-100 זוכים, באמצעות ב"כ הזוכים, עו"ד יהודה גזיאל".

במסגרת העתירה דורשים העותרים לאפשר להם להגיש התנגדויות לתכנון הלקוי ולעצור את ריצתה של אפריקה ישראל מגורים אשר דורשת מהזוכים לבחור דירות כבר ביום 19.11.17 ולחתום על חוזי מכר בסמוך לתאריך זה.

בהתאם לעתירה, ההקלה שניתנה לאפריקה ישראל מגורים לבנות דירות נוספות בפרויקט, ניתנה שלא כדין מבלי שנבחנה חוות דעת מהנדס העיר. לטענת הזוכים ההקלה הזו היא זו שגרמה לתכנון הלקוי שכן העירייה אישרה באופן רשלני תוספת דירות בשיעור של 27 אחוזים, על אותו השטח, מה שהוביל למחנק תכנוני.

הזוכים: אנחנו דיירים סוג ב'הזוכים בהגרלה גורסים עוד כי לעומת הדירות הנחותות שתוכננו עבורם, חברת "אפריקה ישראל מגורים" תכננה דירות פאר לשוק החופשי. "דירות אלה", כך טוענים, "הן הדירות בקומות הגבוהות כך שיש בנייה דו מעמדית בפרויקט, דיירים סוג א' ודיירים סוג ב'. אנחנו טוענים לפגיעה בשיווין, אפליה וחוסר צדק בתכנון המוצע ולא מוכנים להיות דיירים סוג ב' בפרויקט שבו 'זכינו' לרכוש דירה".

הזוכים טוענים עוד כי מטרת שילוב דירות שוק חופשי בפרויקטים של "מחיר למשתכן" היא העלאת סטנדרט הבניה בכל הפרויקט. יחד עם זאת הקבלנים מנצלים את מעמדם כגורם המתכנן ומשתלטים על הדירות במיקומים הטובים ומייעדים אותם לדירות השוק החופשי. "העובדה שהקבלנים יודעים מראש אלו דירות יופנו לשוק החופשי מתמרצת אותם להשקיע ולייקר את הדירות האלה עד כמה שניתן, כאשר הכל בא על חשבון דירות מחיר למשתכן שלקבלנים יש אינטרס להוזיל את איכותם כמה שיותר כדי לחסוך בעלויות בניה, הואיל ומדובר בקהל שבוי. לבסוף הקבלן שקנה את הקרקע בהנחה במטרה לספק דירות ראויות לזוכי התכנית, מנצל באופן ציני את ההנחה שקיבל עבור הקרקע ובמקום שהיא תשתקף בתור דירות בסטנדרט ראוי לזוכים, היא מתגלגלת לכיסו של הקבלן".

הזוכים גורסים עוד כי שווי ההטבה אותה הם מקבלים ברכישת הדירה מתבטלת לאור התכנון הירוד שלה, וכן כי תהיה פגיעה ממשית באיכות החיים לדיירים בדירות. חלקם טוענים כי בשל גודל הפרויקט ומרכזיותו בשכונת "גליל ים" החדשה, האופי השיכוני שלו יכול להשפיע לרעה לא רק הדירות בפרויקט עצמו אלא אף על אופי ומחירי הדירות בשכונה כולה.

הזוכים טוענים עוד כי הוספת מגרשים לא בשלים תכנונית להגרלות משפיעה גם מבחינה כספית על הזוכים בכך שהם נדרשים לשלם בשלב ראשוני לאחר חתימת ההסכם סכום ששווה ל 25% מסכום הדירה, וזאת כאשר המגרשים יבשילו תכנונית וימסרו לקבלן לבניה בשלב הרבה יותר מאוחר. במקרה של הפרויקט המדובר הזוכים צפויים לחתום על חוזה במהלך החודש הקרוב, נובמבר 2017, כאשר המגרש ימסר לבניה רק עוד שנה. "תנאים אלה הם בלתי הגיוניים ובלתי סבירים, לא ייתכן להפיל על ציבור הזוכים את עלויות המימון גם של שכ״ד וגם של משכנתא לתקופה כל כך ארוכה", הם טוענים.

יערה דיטשר, מראשי המאבק, אמרה השבוע: "אנחנו לא מוכנים להתפשר על טיב הדירות לטובת רווחיות נוספת של היזם. בסופו של יום אנחנו צפויים לשלם כ- 2 מיליון שקלים בממוצע על דירה בפרויקט ומצפים לקבל דירה ראויה למגורים במחיר הזה. יש בנו עדיין תקווה שנבחרי הציבור שלנו, ראש העירייה, משה פדלון, סגניתו מאיה כץ וחברי הועדה המקומית לתכנון ובנייה המודעים לבעייתיות הרבה בפרויקט, ירפאו את הפגמים ויביאו לשינוי התכנון".

אפריקה ישראל: התכנית עומדת בקריטריוניםמאפריקה ישראל מגורים נמסר בתגובה: "החברה טרם קיבלה לידיה את העתירה ותתייחס אליה בערכאות המשפטיות המתאימות לכשתתקבל. החברה השקיעה למעלה משנה משאבים רבים בתכנון הפרויקט עד לשלב מתקדם של קבלת החלטת הועדה למתן היתר בתנאים. וכמיטב המסורת של שכונות הסביונים בכל רחבי הארץ, "סביוני גליל ים" שבונה אפריקה ישראל מגורים במסגרת "מחיר למשתכן", תעמוד אף היא בסטנדרט התכנון הגבוה הנהוג בשכונות הסביונים.

"יודגש כי, התוכניות עומדות בכל הקריטריונים הנדרשים בתנאי מכרז 'מחיר למשתכן' ולאישורי הרשויות והתקנים הנדרשים, ואף שודרגו בהתאם להנחיות עיריית הרצליה. המפרט הטכני של פרויקט ״סביוני גליל ים״, השטחים הציבוריים ולוח התשלומים, אינם שונים מהנהוג בפרויקטים האחרים אותם יזמה והקימה אפריקה ישראל מגורים. אפריקה ישראל מגורים בטוחה כי, הדיירים החדשים שיצטרפו למשפחת הסביונים ייהנו ממגורים בשכונה באיכות גבוהה ביותר".

מהעירייה נמסר: "החלטת הוועדה המקומית מיום רביעי קבעה כי שינויים עיצוביים, שדובר עליהם במהלך הדיון לבקשת חברי הוועדה, בנושא חלונות, מסתורי כביסה ומרפסות, בדירות שיועדו ל'מחיר למשתכן', אשר היזם הביע נכונות לבצע אותם, ככל שאינם נוגדים את דרישות המכרז, יובאו לאישור מהנדס העיר".