Local ספורט
מיקי גורקה ואלון שטיין
מיקי גורקה (מימין) ומחליפו אלון שטיין
צילום: אלן שיבר

מיקי כבר לא פה

מיקי גורקה, שפוטר השבוע מאימון בני הרצליה, מסביר מדוע הצעד של ההנהלה היה מוקדם מדי מבחינתו, מדוע לא הופתע ממנו ומה הוא חושב על עוזרו, אלון שטיין, שמונה, זמנית לפחות, למאמן הראשי

רעידת אדמה בקבוצה הכדורסל בני "רב בריח" הרצליה. מיקי גורקה, מאמנה של הקבוצה בשלוש וחצי העונות האחרונות, פוטר ביום שלישי מתפקידו, יומיים לאחר הפסדה השישי של הקבוצה בליגה בהפרש 25 נקודות לגלבוע/גליל. מיקי גורקה סוגר קדנציה מכובדת בהרצליה (כמה מאמנים שורדים עונה רביעית במועדון?), כאשר בעונה 14/15 החל כעוזרו של מולי קצורין ובהמשך העונה מונה כמחליפו. גורקה המשיך לשנתיים מוצלחות לאחר מכן, כאשר  בעונה שעברה רשמה הרצליה מאזן 15:18, סיימה במקום החמישי בעונה הרגילה למרות מכת פציעות קשה של מספר שחקנים מובילים והעפילה בפעם השנייה ברציפות לפלייאוף. בנוסף, עלתה הרצליה לרבע גמר גביע המדינה וחזרה לשחק באירופה לראשונה מאז 2009. מאזנו כמאמן ראשי בקבוצה עומד על 43 ניצחונות לעומת 46 הפסדים. את גורקה, שנפרד מהשחקנים באימון ביום שלישי, החליף עוזרו אלון שטיין שהדריך את הקבוצה במשחק אתמול (רביעי) נגד שרלרואה הבלגית ואמור לעמוד על הקווים גם במשחק הליגה ביום רביעי הקרוב בחיפה. פנייה נעשתה לעודד קטש, מאמן נבחרת ישראל.

בקבוצה הסבירו את הפיטורים ואמרו: "פיטוריו של מיקי הם כואבים, אך לדאבוננו, לנוכח התוצאות מאז פתיחת העונה, הם הפכו לכורח המציאות. אנו מודים למיקי על ארבע שנים בהן היה לנו העונג להיחשף לאישיותו הייחודית ובהן היו הוא ובני משפחתו לחלק ממשפחת בני הרצליה. אנו מודים לו על ההישגים שאליהם הוביל את המועדון ועל תרומתו לקהילה בהרצליה ומאחלים לו מכל הלב הצלחה בהמשך הדרך". מיקי גורקה, אחד האנשים היותר הגונים ואצילים בספורט הישראלי, לא התחמק מראיונות, גם ברגע הקשה מבחינתו. "נכון שזה לא נעים, אבל אני בסדר וממשיך קדימה", אמר למחרת פיטוריו ל"קול הרצליה".

מיקי, זה היה באוויר.
"זה היה באוויר וידעתי שזה יכול לקרות ולכן אולי בגלל זה התגובה שלי היא שהכל בסדר ושום דבר לא קרה. בסיום המשחק ביום ראשון מול גליל /גלבוע הרגשתי שזה מה שהולך לקרות".

ההנהלה מיהרה מדי עם פיטורייך?
"מבחינתי כן, כי אנחנו בסך הכל אחרי מחזור שמיני מתוך 33 מחזורים ובמרחק של שני ניצחונות ממקום חמישי, אבל כנראה שמבחינתם זה היה צעד מתבקש וזה בסדר גמור. במציאות של הכדורסל הישראלי לא היה להם מנוס מכך. אין לי ספק שהתבוסה בבית ביום ראשון זירזה את קבלת ההחלטות כי באמת היה משחק נוראי שלנו".

ציפית ליותר קרדיט מההנהלה?
"קיוויתי שזה לא יגיע, אבל אני יודע איפה אני נמצא ומודע למה שקורה בכדורסל הישראלי. אני בטוח שיכולתי להוביל את הקבוצה לעונה טובה, אבל זה כבר היסטוריה ואין מה לדבר על זה. אמרתי להנהלה מה שאני חושב, אבל אני לא הטיפוס שיבקש להישאר בכח. התקבלה החלטה שהיא לטובת הקבוצה ואני מכבד אותה. אני לא כועס כי אותי חינכו תמיד להסתכל על דברים טובים. בסך הכל אני מודה להנהלה שנתנה לי את ההזדמנות להפוך למאמן ראשי ולגיטימי בליגה. קורה שדברים לא מסתדרים. זה לא סוף העולם מבחינתי, אקח חופש מכדורסל ואני מקווה שאחזור לאמן ולא כתוצאה מפיטורי מאמן אחר".

בדיעבד, טעיתם בבניית הקבוצה?
"לא קיבלנו בגזרת הישראלים את התפוקות שציפינו מהם, אבל חייבים לציין שלאחרונה הקבוצה צירפה שלושה שחקנים חדשים. טים, שנפצע במשחק הראשון, ואמור לשוב בקרוב, מייק ואבירם. צריך לתת קרדיט להנהלה על החיזוקים ואין לי ספק שבקרוב יצורף גבוה ישראלי ועם הסגל הזה הקבוצה תרוץ למעלה. יש עוד המון זמן לתקן".

נראה שגם ההשתתפות באירופה תרמה לפיטורייך.
"אולי, אבל שוב זאת חוכמת הבדיעבד. אני רציתי להשתתף באירופה ולא מצטער על זה, גם אם זה עלה לי בפיטורים מוקדמים".

להנהלה היו ציפיות גבוהות מדי העונה?
"הציפיות האלו נוצרו בגלל השנתיים הקודמות. אני יכול להבין את ההנהלה כי בהחלט הייתה ציפייה להגיע לרביעייה הראשונה בגלל התקציב שגדל. אין לי ספק שזה אחד הגורמים למהלך, המקום שהקבוצה נמצאת בו כעת לעומת הציפיות שהיו".

נתת את ברכת הדרך למחליפך אלון שטיין?
"בוודאי. הייתי בעד שהוא זה שיחליף אותי ולא התפטר בגלל שפיטרו אותי. אני המלצתי להנהלה שתיתן לו את ההזדמנות כי מבחינתי מדובר במי שכבר יכול לשמש מאמן ראשי בליגה הראשונה. אני בטוח שהוא יהיה מאמן מצוין ויכול להיות שהוא רואה דברים אחרת והגישה השונה שלו תביא את הקבוצה להצלחה. אגב, זה בדיוק מה שקרה איתי ועם מולי קצורין לפני שלוש עונות כאשר הייתי עוזרו והחלפתי אותו שפוטר ועובדה שעד היום אנחנו בקשר טוב. למרות שפוטרתי, אמשיך לרצות בהצלחת הרצליה".