Local חדשות
נורית קורן בכנסת
נורית קורן, מכוונת גבוה
צילום: שי מאיר

"בקדנציה הבאה השאיפה שלי להיות שרת המשפטים או שרת החינוך"

פעמיים ניסתה נורית קורן מהרצליה להיבחר לכנסת מטעם רשימת הליכוד, ורק בבחירות האחרונות היא הצליחה להגשים את החלום. בראיון מיוחד היא מספרת על פועלה בכנסת, מה היא חושבת על ביבי נתניהו ("אין מנהיג אחר שיכול להיכנס לנעליו"), שרה נתניהו ומה התוכניות הפוליטיות שלה

יתכן שלא כולכם שמעתם על חברת הכנסת נורית קורן מהליכוד, תושבת הרצליה, וזה לא בגלל שקורן לא עושה את עבודתה הפרלמנטרית כהלכה, אלא בעיקר שקשה להתחרות תקשורתית מול קולגות כמו מירי רגב ואורן חזן, שיודעים לקפוץ מול כל מיקרופון שמושט לעברם. ולא שלנורית קורן יש דעות אחרות מאשר לשניים. כך למשל בעניין ראש הממשלה בנימין נתניהו, אין כמו קורן להגן עליו בחירוף נפש. "אין מועמד אחר שיכול להוביל את המדינה כמו נתניהו. הוא הוביל את ישראל בעשר שנים להישגים מדהימים. המדינה הגיעה לתנופה אדירה בהרבה נושאים כמו פיתוח מערכת הכבישים, הסייבר, הטכנולוגיה, הגז שהוא קידם ועוד. הוא ראש ממשלה מצוין ואין מנהיג אחר שיכול להיכנס לנעליו. אני משוכנעת שנתניהו יהיה גם ראש הממשלה הבא. אני מעריכה שהבחירות לא יוקדמו ויערכו במועדן המקורי, סוף 2019".

את מאמינה לנתניהו כשהוא אומר "לא יהיה כלום כי אין כלום"?

"כל עוד אין כתבי אישום אז מבחינתי הכל בסדר, ואני מקווה שהוא ייצא מכל החקירות ללא כלום".

את שותפת לדעה שהתקשורת "מחפשת" את נתניהו?

"התקשורת שמה דגש על הליכוד ומנהיגיו. בוז'י הרצוג נחקר. מישהו שמע על מה? הוא שתק בחקירה. הקלטות יאיר נתניהו ושרה, נהיינו יותר מדי צהובים, וממהרים לעשות שיימינג. זאת פשוט בושה וחרפה. מעולם לא עשו לראש ממשלה מה שעושים לנתניהו וזה פשוט נורא. אני אומרת שהשמאל משתגע שאין לו אדם כמו ביבי, מבחינת יכולות שלו לנהל את המדינה בתקופה קשה.

"מלכתחילה יש עליהום על נתניהו לבוא ולחפש מתחת לאדמה. השמאל והאופוזיציה עושים כל מיני מעשים כדי להחליף ראש ממשלה לא בקלפי וזה לא לגיטימי. גם ההפגנות בפ"ת נועדו רק כדי לקדם את אלדד יניב. יש עיתונאים שיושבים איתנו במזנון הכנסת ומקליטים אותנו ומחפשים כל דבר הכי קטן. לפעמים לוקחים משהו ומסובבים אותו בשביל הכותרת. התקשורת בונה לו תדמית של נהנתן כי אוהבים רק את השלילי ולא את החיובי. שהתקשורת רוצה אז היא מעוותת את המציאות".

מה דעתך על כל מה שמפרסמים נגד שרה נתניהו?

"זה לא מעניין אותי כי אני אומרת לך שברגע שאני מבקשת מענה מראש הממשלה אני מקבלת אותו. כך לדוגמה עם עניין ילדי תימן שקרוב ללבי. תראה לי ראש ממשלה אחד שעשה כמו נתניהו כדי לפתוח את פרשת ילדי תימן העגומה. בעבר הקימו ועדות חקירה שרק השתיקו והשחיתו מסמכים. באתי אליו ואמרתי לו שאני רוצה לפתוח את הפרשה. ברגע שהראיתי לו מסמכים שמראים את גודל האסון הוא הורה לפתוח פרוטוקולים".

עשתה מהפך בחייהקורן (בת 58, נשואה לאלי, אם לארבעה ילדים וסבתא לארבעה נכדים) מתגוררת בהרצליה משנת 1976 ובביתם הפסטורלי בשכונת נווה עמל מזה 32 שנים. ברשימת הליכוד לכנסת שובצה במקום ה-28, לאחר שגברה באלף קולות על שני מועמדים במשבצת מישור החוף.

"תמיד הייתי אישה אכפתית ומעורבת חברתית", מעידה על עצמה קורן שבעבר הייתה במשך עשר שנים בעלת מסעדה ברחוב בן גוריון מול תחנה מרכזית. המהפך של חייה הגיע לפני שני עשורים כפי שסיפרה השבוע: "רק אז הבנתי שעל ידי השכלה אני יכולה לשנות את המעמד שלי ולא להיות רק עובדת כפיים, אלא גם לממש את עצמי ולהביא את היכולות שלי לידי ביטוי. מגיל 38 עשיתי 3 תארים: תואר ראשון במדעי החברה והרוח ותואר ראשון ושני במשפטים".

בשלב מאוחר יותר הצטרפה לליכוד ובין השנים 2010 עד 2012 כיהנה כמנהלת לשכתו של גלעד ארדן בהיותו השר להגנת הסביבה. בהרצליה קורן הייתה מעורבת בעיקר במאבק סביבתי שעדיין לא הגיע לסיומו. בתחילת שנות האלפיים נבחרה לוועד שכונת נווה עמל ובשנת 2006 הייתה ממקימי ומייסדי עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון) למאבק נגד תוכנית תע"ש השרון.

על הרצון להיבחר לכנסת הסבירה נורית: "תמיד הייתי אזרחית שרגישה מאוד למצוקות של אנשים חברתיים והבנתי שאם אני רוצה באמת לשנות דברים זה רק כחברת כנסת. ניסיתי פעמיים להיכנס במשבצת הנשים ולא הצלחתי, ובסוף שנת 2014 הצלחתי דרך משבצת מישור החוף".

דאגה לאנשים עם מוגבלויותקורן מכהנת כחברה בוועדות רווחה, חינוך, חוקה וכלכלה וכיו"ר ועדת משנה לבחינת הרפורמה בבריאות הנפש. בנוסף היא חברה גם בוועדה לבחירת שופטים ויו"ר הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן וממובילות המאבק בכנסת.

"כשנכנסתי לכנסת ידעתי בדיוק מה אני רוצה לעשות, לטפל באנשים שאין להם ייצוג בכנסת, בעיקר אנשים עם מוגבלויות", מסבירה קורן, "חוקקתי שני חוקים חשובים מאוד בתחום זה: בעלי מוגבלויות יזכו לייצוג הולם בתעסוקה וחוק נוסף הוא שכל חברה שניגשת למכרזים ממשלתיים צריכה להראות שהיא מעסיקה אנשים עם מוגבלויות. חוק נוסף שהעברתי הוא שכלבים משוטטים לא יהרגו אלא יתפסו ויסורסו. חשוב לי בכנסת לעסוק בעיקר בצד החברתי ולצורך כך אני משתפת פעולה עם חבריי מכל הקשת הפוליטית. כך למשל, הייתי חתומה על חוק שזהבה גלאון העבירה נגד אלימות נגד נשים".

נורית, מה את יודעת על הפוליטיקה שלא ידעת אז?

"כמה אחריות מוטלת על חברת כנסת וזה הדבר שאני מנסה לעשות בצורה הכי טובה, להיות פעילה בכל הוועדות שאני חברה בהן. צריך להבין שיש הרבה מקרים שאתה לא ממש יכול להביע את העמדה שלך בגלל משמעת קואליציונית".

עד כמה זה מתסכל?

"יש פעמים שזה מאוד מתסכל וכך קרה לי עם הצעת החוק של קארין אלהרר בנושא קצבאות לנכים שהייתי חתומה עליה והייתי צריכה להצביע נגד כי לא הייתה לי ברירה".

כך הרגשת גם עם חוק המרכולים?

"יש בעיה עם חוק המרכולים והייתי רוצה לא להצביע עליו, אבל לא יכולתי להימנע בגלל המשמעת הקואליציונית".

אם זה תלוי בך, החוק הזה לא היה עובר?

"אני חושבת שצריך לשמור על הסטטוס קוו ומה שקיים ולא להתחיל להפריע. כל עירייה צריכה להחליט איך היא רוצה לנהל את החיים בתחומה. אני לא רוצה להגיד שאני נגד החוק, אבל שוב, החוק עצמו הוא בעייתי ועובדה שאחרי שבועיים דרעי הצהיר בעיתונות שהוא לא יכול לאכוף אותו".

גם חוק ההמלצות נראה בעייתי ונטען שהוא מכוון רק עבור נתניהו

"זה ממש לא נכון. לא יכול להיות שהגוף החוקר יהיה גם הגוף שממליץ להעמיד לדין. חוק ההמלצות הוא למען תושבי המדינה וממש לא אישי".

איך את מתמודדת עם התדמית הלא טובה של חברי הכנסת?

"יש הרבה שטוענים שחברי כנסת לא עובדים קשה אז אני הדוגמא ההפוכה. אני יוצאת כל בוקר מוקדם מהרצליה וחוזרת בלילה ויש ימים שבכלל נשארים בירושלים. לפני שנה היה דירוג נוכחות בכנסת ודורגתי במקום החמישי לאחר ארבעה ירושלמים".

נוח לך להיות חלק מסיעה שחברים בה נחקרים בנוגע לפרשות שחיתות, חברי כנסת שמתלהמים בצורה קיצונית?

"המפלגה שלנו מאוד דמוקרטית וכל אחד נבחר על ידי מתפקדי הליכוד. כל אחד בוחר את הדרך שלו ואיך שהוא בוחר להציג את עצמו. אני לא מהמתלהמים ואם יש לי הערות אני אומרת אותם בצורה הגונה. אני מרימה את קולי כאשר אני מזהה התחסדות בקרב חברי כנסת שמדברים נגד המדינה ונגד הליכוד שעושה בכנסת הזאת המון פעילות חברתית".

את תהיי בכנסת הבאה?

"אני מקווה מאוד וגם מקווה שאהיה במקום הרבה יותר גבוה. אשתתף בפריימריז הארצי מאחר שאני כבר חברת כנסת. זה יותר קשה כי צריך לפנות ל- 130 אלף מתפקדים ולהתמודד מול כל השרים וחברי הכנסת הוותיקים יותר. בקדנציה הבאה השאיפה שלי להיות שרת המשפטים או שרת החינוך".

מה דעתך על אבי גבאי ויאיר לפיד כתחליפים לנתניהו?

"אבי גבאי בקושי היה חבר כנסת. לא גבאי ולא לפיד יכולים להנהיג את המדינה ולהחליף את נתניהו. צריך בשביל זה להיות אישיות מאוד מיוחדת, לעמוד בלחצים מטורפים ולא נראה לי ששניהם מסוגלים לעשות את זה. הימין ישאר בשלטון. הסקרים מראים שעם גבאי המחנה הציוני רק מתפרק".

הרצליה ואניבואי נדבר על הרצליה. כחברת הכנסת את עוזרת לעיר מגוריך?

"יש דברים שפונים אליי ואני מנסה לעזור. כך למשל, מנעתי את סגירת עמדת ההוצאה לפועל בבית המשפט בהרצליה. פניתי לועודת האתיקה כדי להבין במה אני יכולה להיות מעורבת ונאמר לי שבנושא שכונת נווה עמל אסור לי להתערב אבל בנושא תע"ש השרון אני יכולה".

תע"ש השרון זה מבחינתך אסון?

"בהחלט. אסון מבחינת הזיהום של הקרקע. מבלי להתייחס לתוכנית הבנייה, אני מתייחסת לזיהום כי אני יודעת עד כמה הזיהום חמור. תראה מה קרה בנוף ים שעד היום לא בנו וכאן בתע"ש הזיהום הרבה יותר חמור. יש פה זיהום בצורה מטורפת. הבאנו חוקר בשנת 2006 שאמר שהכף של הטרקטור הראשון שתרים קרקע תגרום לתחלואה ברדיוס של מיליון איש ואני לא מוכנה לתת לדברים האלה להתקדם".

מה דעתך על תכנית המתאר של הרצליה?

"לא הייתי מעורבת ישירות, אבל אני סבורה שתוכנית מתאר חייבת להיות בשיתוף הציבור כי מדובר בשינוי צביון. ממה שאני יודעת, תוכנית המתאר לא הייתה בשיתוף ציבור ועכשיו נשאר לקוות שיהיה שיתוף ציבור אמיתי".

מהם הדברים הטובים בעיר וכאלו שצריך לשפר?

"האמת שבשלוש השנים האחרונות אני פחות מחוברת לעיר ובאה בעיקר לישון. אני מתעדכנת מאנשים או ממה שקוראת בעיתונים. אין ספק שכביש 531 שידרג מאוד את הכניסה והיציאה לעיר. החינוך בעיר הוא טוב. ראש העירייה מתפקד כמו שצריך ואני לא יכולה להגיד שמשהו בעיר לא בסדר".

יש לך שאיפות לכהן כראש עירייה?

"כרגע אני רוצה לכהן עוד קדנציה בכנסת. לגבי העתיד, עוד חזון למועד, אבל כרגע זה לא בראש מענייני".

שאלון בשליפהמיהו הפוליטיקאי הנערץ עליך? בנימין נתניהו
תוכנית טלוויזיה הטובה ביותר? הסדרה "פלפלים"
מה הכי מעצבן אותך? בירוקרטיה
מהי התכונה הכי טובה שלך? הקשבה
מיהו הזמר האהוב עלייך? יש שניים כאלו: שגיב כהן וציון גולן
חבר כנסת כמודל לחיקוי? יריב לוין
? "בוועדה המיוחדת להיעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן. כשאני שומעת את העדויות אני לפעמים בוכה"
? "שיש לי בעל אוהב ומפרגן"