Local העיר שלי
מפגש ראשון שולחנות עגולים תמא מרס 2018
שיתוף ציבור ראשון בחטיבת הנגיד
צילום: דוברות

"מפגשי חשיבה משותפים על עתיד העיר"

החל שלב ה"שולחנות עגולים" במסגרת שיתוף הציבור לשם הכנת תוכנית מתאר עתידית להרצליה

בשעה טובה ומוצלחת החל השבוע הליך שיתוף הציבור לצורך הכנת תכנית המתאר של הרצליה. לאחר חודשיים בהם התקיימו חמישה מפגשים מקדימים החל השבוע שלב השולחנות העגולים או כמו שבעירייה הגדירו "מפגשי חשיבה משותפים על עתיד העיר".

העירייה תכננה לא פחות מ-17 מפגשים שימשכו עד סוף חודש מאי, מתוכם 9 מפגשים לפי שכונות ואזורים ועוד 8 לפי נושאים וסקטורים: גמלאים, חינוך ותרבות, תנועה ותחבורה, נוער, עסקים קטנים, אזור התעשייה ותיירות, פעילי ספורט ופעילי טבע, עובדי עירייה.

המפגש הראשון התקיים ביום שני השבוע באולם הספורט של חט"ב הנגיד והיה מיועד לתושבי מרכז העיר והרצליה הירוקה. 60 אנשים הגיעו למפגש.

את המפגשים מארגנת חברת "קשרי קהילה" המובילה את שיתוף הציבור.

דורין, נציגת החברה, הסבירה כי כעת מתחיל השלב השני בתהליך שיתוף הציבור. "התפקיד שלנו לסייע לתושבים להעביר את הצעותיהם לצוות התכנון ולועדה מקצועית שתעבד ותכין את תכנית המתאר. במהלך התהליך אנו נפרסם עדכונים באתר העירייה".

מספר תושבים הביעו תמיהה על כך שלשיתוף הציבור לא הגיעו נציגים מהעירייה. נציגת החברה השיבה: "מטרת המפגש היא לקחת את חוכמת ההמונים ולשמוע את הציבור כדי שהרעיונות שלהם יוטמעו בתכנית המתאר. יש כאן הזדמנות שתושבים יגידו מה הם רוצים כדי להעביר את זה הלאה ולהיות שותפים בהכנת תכנית המתאר".

תושב אחר היקשה: "מי מבטיח לנו שמה שנעלה כאן אכן יתבצע בתכנית המתאר", ונציגת החברה השיבה: "אנחנו כאן כדי לשמוע ולאסוף את החומרים. ברור שלא כל מה שתעלו כאן יכנס לתכנית מתאר, זאת תפקידה של הועדה המקצועית. תקבלו עדכון תוך כדי התהליך".

פעילה של "הרצליה איכות חיים" אמרה: "התחושה של התושבים שזה לסמן וי לועדה המחוזית, שזה הכל הצגה, זה לא שיתוף ציבור אמיתי. למה לא קיבלנו חומר רציני שאפשר להתייחס אליו?".

ברוריה, אחת המנהלות בחברת "קשרי קהילה" השיבה: "אנחנו יודעים שאנחנו באים לקהל שהוא טעון ולא מאמין לחצי מילה שאנחנו אומרים. כמו שאתם רואים, אין פה מהנדס עיר ולא גורמי עירייה כי אנחנו לא רוצים להפוך את זה לדיון שבו מנגחים אותם. אנחנו, פשוט רוצים לנהל דיון אמיתי וענייני. אנחנו רוצים תכנית אחרת ואתם יכולים להיות שותפים לתכנית אחרת. רוצים שתגידו מה חשוב ברחוב ובשכונה שלכם".

למרות האווירה הטעונה במקצת בתחילת הערב התושבים התיישבו סביב ארבעה שולחנות לפי נושאים: דיור והתחדשות עירונית, שטחים פתוחים, תחבורה, מרחב ציבורי. את הדיון בכל שולחן הובילו שני נציגי החברה שליקטו ורשמו את הערות התושבים. הדיונים סביב השולחנות התנהלו בצורה מכובדת ועניינית, כאשר אנשים מביעים את דעתם על הנושא שבחרו.

בסיום שמענו שתי דעות שונות של תושבים שלקחו חלק בדיונים. אחד מהם אמר: "כל הכבוד לעירייה על שהחלה את שיתוף הציבור. אני חושב שהיה דיון טוב מאוד וזה יפה שנותנים לתושבים להגיד את דעתם על מה שהם חושבים. אני רק מקווה שהעירייה תשתמש בדברים שעלו כאן ותכניס לתכנית המתאר".

תושבת אחרת הייתה ביקורתית יותר: "שיתוף ציבור זאת כותרת נחמדה, אבל קשה לי להאמין שהערות התושבים במפגשים האלו יגרמו לשינוי מהותי בתכנית המתאר".

בעירייה ציינו השבוע כי "כזכור, עיריית הרצליה מקיימת תהליך משותף ושקוף של שיתוף ציבור, שבשלבו הראשון – שלב ההסברה - התקיימו הרצאות העשרה, שהועברו ע"י מתכננים מובילים בתחום האורבני ואנשי תקשורת מרכזיים העוסקים בתחום. חשוב לציין כי המתווה של הליך שיתוף הציבור אושר ע"י גורמי התכנון של ישראל (הוועדה המחוזית) והם שהכתיבו את לוחות הזמנים של התהליך ומועד הגשת התכנית. התהליך נערך ע"י חברה חיצונית, המתמחה בנושאי קשרי קהילה ושיתוף ציבור ואושרה ע"י המדינה.

"במטרה לשתף כמה שיותר קהלי יעד, סבב "השולחנות העגולים" יימשך בחודשיים הקרובים ברחבי הרצליה כך שלכל אחד מתושבי העיר יש הזדמנות לקחת בו חלק. הפרטים המלאים, המועדים ומקומות המפגש של "השולחנות העגולים" – מתפרסמים במלואם באתר העירוני".