Local חדשות
סימני אלימות שוטרים מסיבת פורים שביב
סימני חבלה על אחד הצעירים
צילום: פרטי

"פוצצו' לנו את הילדים במכות רצח"

מפגש צעירים בליל פורים בחצר אחד הבתים בשכונת שביב בהרצליה הסתיים, לטענתם, במעצר אלים מצד השוטרים ובחבלות שנגרמו לצעירים שנחשדו בהשלכת ביצה. מח"ש בודקת את תלונתם של הצעירים

"בושה למשטרת הרצליה, בושה ללובשי המדים - הם לא ראויים למדים האלו", כך אמרו השבוע בני משפחה של צעירים, שלדבריהם, הותקפו בחג פורים על ידי שוטרים בשכונת שביב בעיר. הסיבה, לטענתם, היא חשדם של השוטרים כי מי מהצעירים השליך ביצה לעבר ניידת משטרה.

נוכח ניסיון בשנים עברו של השלכת נפצים ותקריות שונות בשכונה, פעלו במהלך החג כוחות מתוגברים של המשטרה בשכונה. על רקע זה, עצבנות יתר או שיקול דעת מוטעה של כוחות המשטרה בשטח, הובילו בלילה בין רביעי לחמישי שעברו לתקרית אלימה לכאורה ברחוב הר סיני.

על פי העדויות מהשכונה, קבוצה של ארבעה צעירים, בתחילת שנות ה-20 לחייהם, ישבה, סמוך לאחת בלילה, בחצר אחד הבתים. לטענת הצעירים ובני המשפחה, בעקבות חשד של השוטרים כי מי מהצעירים באותה גינה השליך ביצה לעבר ניידת, נכנסו קרוב ל–15 בלשים ושוטרים אל החצר וביצעו את מעצרם של הצעירים תוך שהכו אותם נמרצות.

"משטרת גלילות ניהלה מעצר בצורת שואה, כשלעיני האמהות 'פוצצו' לנו את הילדים במכות רצח", אומרת ע' אמו של אחד מהצעירים. "מה שהיה כאן בפורים – זה מחדלים מאוד גדולים של המשטרה". עוד הוסיפה האם הנסערת: "הם לא באו לילדים בצורה יפה ולא ניהלו מעצר רגיל. גם אם זרקו ביצה תעשו את העבודה שלכם. קחו אותם לתחנה, אבל אתם לא תנהלו את המעצר באלימות. בלי לדבר הם נכנסו לגינה וישר אגרופים לפנים לכולם. הם אפילו לא יודעים מי זרק. מדובר רק בחשד. הם לא שופטים. במקום לקחת אותם לניידת ולמשטרה בצורה מכובדת, הם השפילו אותם, הם הכו אותם, הם גררו אותם". ע' מספרת כי המעצר של בנה הזכיר לה אירוע טראומטי מהעבר: את התמונה שאני ראיתי את הבן שלי זרוק כל הכביש עם הראש שמוט , החזירה אותי 20 שנה אחורה כשאח שלי מת בכביש מאופנוע".

הצעירים ובני משפחותיהם טוענים כי האלימות לכאורה מצד השוטרים לא הייתה רק בחצר הבית. לדבריהם, השוטרים הוציאו שניים מהצעירים שלקחו בשטח מבודד ליד משתלה סמוכה ושם תקפו אותם שוב וכן הכו אותם, לטענתם, גם בתחנת המשטרה. "נגיד ונזרקה ביצה. אוקי אין בעיה, תיקחו אותם לתחנה. אבל לקחת אותם לשטח חשוך כאן מאחורה ולתת להם שם מכות? למה? עד לאן הגעתם? תעשו את העבודה שלכם כמו שצריך", אומרת בכעס אחותו של צעיר אחר שהותקף לכאורה.

ל', אמו של צעיר אחר, "הילד חזר כולו חבול, נפיחות בראש וסימנים כחולים בגוף. גם אם הם חשודים במשהו, לא אוזקים ומרביצים. לא מספיק שהרגתם אותם במכות ליד כולם, גם לקחתם אותם לתחנה ושם נתתם להם מכות". לדברי אותה אם, משפחתה סובלת מהתנכלויות מאחר ובן אחר שלה בעל עבר פלילי. "הסברתי להם שהילד הקטן נלחם שלא להגיע לפשע. זה ילד שלומד ועובד. הוא עשה הכל כדי לא לפרוץ את החומה לכיוון הפשע". לדבריה, ביום שני הגיעו שוב שוטרים אל ביתה, ערכו חיפוש אחר אמצעי לחימה ושוב עכבו את בנה ואף עצרו למספר שעות את בתה בת ה – 18. נכנסו לי בפראות הביתה. בגלל שרצתי לצלם את החיפוש, הם איימו עלי במעצר. כמובן שלא מצאו כלום ואת הבן שחררו ישר כשהגיעו לתחנה. "אני מרגישה ממש התנכלות למשפחה. הפעם נכנעתי. אי אפשר להתעלל ככה במשפחה. די תניחו ולנו".

א', אחד הצעירים שהותקף לכאורה: "השוטר אמר בוא איתי לניידת ואז הפיל אותי על הכביש". חטפתי מכה בגב בחיים לא קיבלתי מכה כזאת. נתן לי שוב ושוב בעיטות. אמרתי לו אני לא מתנגד. אז הוא לקח את הפנס והחטיף לי איתו בראש כמה פעמים ואז צעק תביאו את הגז. ישר הסתרתי את הפנים. הוא הרים אותי מהאזיקים בכוח. בנתיים את שני החברים שלי לקחו לשטח ושם נתנו להם מכות". חלק מרגע מעצרו של א' צילמה תושבת השכונה. בצילום, נראה אחד השוטרים, שזיהה אותה מצלמת, דורש ממנה להביא לו את מכשיר הטלפון.

עוד מספרים בני המשפחה כי בתחנת המשטרה נאמר לצעירים כי נעצרו מאחר ותקפו שוטרים. אולם, חרף חשד חמור זה, החוקרים לא הביאו את הצעירים להארכת מעצר בבית משפט, אלא שחררו אותם בערב למחרת התקרית. "אם עשו משהו? תעלו אותם לבית משפט. למה לא העלו? כי ידעו שהשופט ישאל אותם ממה התחיל האירוע? מה עילת המעצר? מה הם גידו שנזרקה ביצה? וגם לא רצו שהשופט יראה את הילדים פצועים עם חבלות. החזיקו אותם עד שש בערב למחרת ללא בית משפט. סתם החזיקו אותם בתאים".

ביקורת רבה של הצעירים ובני המשפחה הופנתה לשוטר ספציפי שלדבריהם התנהל באירוע וגם באירועים קודמים שקרו בשכונה בצורה אלימה במיוחד. "הילדים עברו התעללות ועל זה אני לא אשתוק. את כל החינוך שלי, השוטר הזה הרס. אותו שוטר לא יחנך את הבן שלי באלימות. הוא משתמש בכוח לפני דיבור. אסור לו להיות שוטר. אני אתבע את השוטר הזה אזרחית".

לבני המשפחה ביקורת חריפה כלפי המשטרה, "במקום שהנוער ידע שהמשטרה היא גוף עוזר, השוטרים האלו הופכים את המשטרה לגוף עוין בעיני אותם צעירים", אומרת אחת האי\מהות. "גורמים להם לשנוא את המשטרה. השוטרים משפילים וגורמים להם להתחצף. הם לא באים בצד המגן, אלא בצד המבזה, המשפיל והאלים. השוטרים האלו, הם העבריינים האמיתיים עם תחפושת של שוטרים ותעודה". יש לציין כי הצעירים ביקשו שלא להיחשף בשמם המלא בכתבה, לדבריהם, נוכח חששם מהתנכלויות נוספות מצד המשטרה.

משפחותיהם של הצעירים, שחלקם מיוצגים על ידי עו"ד שי נודל, הגישו השבוע תלונות למחלקה לחקירות שוטרים יחד עם חומרים ויזואליים שונים. במח"ש אישרו את קבלת התלונה וציינו שהיא נבדקת. עו"ד נודל מסר: "צר לי שהדברים התדרדרו כל כך. נמתין לממצאים של מח"ש".

מהמשטרה נמסר: "לצערנו כמדי שנה בסמוך לחג הפורים, נוהגים פורעי חוק להשליך נפצים תוך סיכון עוברים ומשתמשים בדרך. באירוע המתואר החשודים נעצרו בגין השלכת נפצים וביצים לעבר ניידות משטרה שהגיעו לטפל באירועי הפרת הסדר וגרימת בהלה בקרב תושבי ובאי השכונה. פעילות המשטרה וההערכות המקדימה הביאה לצמצום מהותי של אירועי זריקת נפצים כאמור. פעילות זו, הביאה לתגובות טובות מאוד של תושבי השכונה, להוקרה והערכה הן מצד תושבי השכונה והן מהרשות המקומית. המשטרה תמשיך להעניק שירותי משטרה למען ביטחונם ורווחתם של תושבי העיר".