Local העיר שלי
בני הזוג אהרון, הדברה אורגנית
ארז ורוני אהרון. ביחד 24 שעות ביממה
צילום: אלן שיבר

שביל קליפות התפוזים

מתברר שמקליפות תפוזים ניתן להפיק חומר הקוטל חרקים. על הפטנט הזה עלו ארז ורוני אהרון, בני זוג מהרצליה, שהקימו חברת הדברה "הדברה אורגנית בע"מ"

מה הקשר בין אהבה, יזמות, קליפות תפוזים והדברת חרקים? תתפלאו, אבל יש אנשים שמצליחים לשלב את כל המרכיבים האלו לחבילה אחת. תכירו את ארז ורוני אהרון, בני זוג מהרצליה, שהקימו לפני שנתיים וחצי חברת הדברה ושמה "הדברה אורגנית בע"מ". מאז הם הספיקו להתחתן, ללדת את בתם עדן בת השנה וארבעה חודשים ולפתח את העסק. לפני כחודש וחצי הם קיבלו מתנה נוספת, והפעם מהמשרד להגנת הסביבה, אשר העניק להם את הרישיון לייבוא תרסיס להדברת חרקים בשם "אורנג' גארד" ישראל. תתפלאו, אבל מתברר שמקליפות תפוזים ניתן להפיק חומר הקוטל חרקים, פרטים בהמשך.

מי שמוביל את העסק בין בני הזוג הוא ארז (31) שגדל ברמת השרון ולמד בתיכון רוטברג. ארז, מהנדס פלסטיקה בהכשרתו, ינק את נושא הדברה מהבית מאחר ולאביו יש חברת הדברה גדולה. רוני (30) היא מנהלת הפיתוח העסקי של העסק, תפקיד אותו מילאה במשך שנים בחברת הייטק. השנים מכירים מגיל 16 וכמו שרוני הבהירה היו חברים שנים ארוכות עם הפסקות באמצע.

לפני כשנה פרסמנו כתבה על המאמצים של בני הזוג אהרון לקבל את אישור המשרד להגנת הסביבה לייבא את חומר ההדברה המופק מקליפות התפוזים. השניים עברו מאבק ארוך ומתיש וכאמור רק לאחרונה האישור ניתן.

"זה היה אחד הרגעים הטובים ביותר שלי בחיים", מתאר ארז את הרגע בו נודע להם כי יוכלו להתחיל לייבא מארה"ב את התכשיר. לצורך המאבק להשגת האישור פנו בני הזוג גם לכלי התקשורת וזכו לעזרה גם מאברי גלעד. "פנינו אליו והוא הזמין את השר להגנת הסביבה לתכנית הבוקר שלו ושם ריסס את היד שלו בתרסיס וליקק את זה כדי הוכיח שהחומר ידידותי ושאל את השר מדוע המשרד לא מעניק לנו אישור לייבא", סיפר השבוע ארז והסביר כיצד, קליפות תפוזים יכולים להשמיד חרקים: "כאשר אנחנו מקלפים תפוז יוצא מהקליפה מעין חומר דביק שאותו כולם מכירים. זהו למעשה החומר הפעיל במוצר שנקרא אורנג' גארד. החומר מכסה את החרק ובכך גורם למותו, והוא גם מונע ודוחה אותו מלהגיע לאזור שרוסס, כך שגם פעולת המניעה אפקטיבית, מה עוד שלא צריך לצאת מהבית בזמן הריסוס ולאחריו".

ארז מדבר על חומר ההדברה באהבה, בעיקר בשל היותו אורגני. "כאשר חשבנו מה כדאי לייבא, הגענו למסקנה שזה צריך להיות משהו שחסר בישראל. התברר לנו כי מכירתם של חומרי הדברה רבים שנמכרים בישראל אסורה בארה"ב ובאירופה. היה חשוב לנו לייבא חומר אורגני מתוך תפיסת חיים שאנו תורמים לאיכות הסביבה ולמים שאנו שותים ואני שמח שזה מה שקרה. בארצות הברית החומר משווק כבר משנת 1999, אבל אצלנו במדינה דברים כמובן זזים לאט יותר. מדובר בחומר שאינו רעיל כמעט. רק לצורך השוואה, לפי הגדרות הרעילות, הוא פחות רעיל אפילו ממלח בישול".

תתפלאו שוב, אבל בני זוג אהרון טוענים כי העובדה שהם נמצאים יחד במשך כל שעות היממה לא פוגעת להם בזוגיות, אלא להיפך, אפילו מחזקת ומשפרת אותה, כמו שמספרת רוני: "זה פשוט כיף לנו להיות כל היום ביחד, זאת חוויה שאנחנו יכולים לעשות את זה ביחד. אולי רוב הזוגות לא היו עומדים בזה, להיות 24 שעות אחד עם השני, אבל אנחנו נהנים מכל רגע. אולי קצת קשה להאמין, אבל אנחנו לא רבים. כנראה שגם אין לנו זמן לריב. אני חושבת שהריב האחרון שלנו היה על משהו שקשור לחתונה, אבל מאז לא זכור לי שרבנו בכלל. כל אחד מאיתנו יודע את מקומו ובמה הוא טוב יותר או טוב פחות. אני רק מייעצת, את ההחלטות ארז מקבל בסופו של דבר".

בגיל צעיר יחסית הספקתם הרבה מאוד.

"זה נכון, הכל קרה מהר. החתונה, הילדה והעסק, אבל זה בדיוק כמו שתכננו. שום דבר לא קרה לנו במקרה. אין ספק שהעסק בא על חשבון דברים אחרים כמו משפחה וחברים אבל זה המחיר שאנו נאלצים לשלם בשביל הצלחתו".

עד כמה היה חשוב לכם לייבא דווקא מוצר כזה?

"אין ספק שזה מקרה של יזמות שבא לעזור לסביבה ולדאוג לבריאות. אנחנו מסתכלים על זה גם כהורים לדור הבא, לדאוג שנחיה בעולם נקי יותר".

לא היו חששות ממהלך כזה שהוא בעצם ללכת ללא נודע?

"חששות יש תמיד, אבל בשביל להצליח צריך לקחת סיכונים. בסופו של דבר, לכזה מהלך דרוש הרבה אומץ ו'דרייב' ואם אין לך את זה, אז אתה לא יכול לעשות את זה. בשנת 2000 רציתי לייבא לארץ את המים בטעמים ואמרו לי שזה לא יילך. עובדה שמי שהביא את זה הצליח. השאיפה שלי הייתה לייבא חומר הדברה שלא מזהם ועוזר לסביבה. אין לי ספק שבעוד חמש עד עשר שנים אנחנו נהיה כמו ארה"ב בכל הקשור למוצרים טבעיים ואורגניים. אני ואשתי אנשים ירוקים במהותנו ועובדה שגם תרמנו כבר 1012 עצים לגופים בארצות הברית ולקרן הקיימת בישראל".

מה השאיפות העסקיות שלכם?

"קודם כל להחזיר את כל ההוצאות כי שמנו הרבה כסף בחברה וכמובן להתפרנס בכבוד ולהרחיב את החברה כמה שנוכל".

לאתר החברה