Local העיר שלי
אלי יעקבי (ועד הורים)
אלי יעקובי. נשארו מאחור
צילום: ארכיון מערכת

ועד ההורים בהרצליה מתנגד להפעלת הצהרונים על ידי בית פוסטר

בוועד ההורים העירוני בהרצליה מתנגדים למכרז שמתכוונת העירייה להוציא להפעלת הצהרונים על ידי מתנ"ס בית פוסטר. הוועד טוען כי הורים רבים מתלוננים על פעילות הצהרונים המופעלים על ידי בית פוסטר ודורש להיות שותפים בבחירה

בוועד ההורים העירוני בהרצליה זועמים על כוונת העירייה לצאת למכרז על ידי מתנ"ס בית פוסטר בנושא הפעלת הצהרונים בבתי הספר היסודיים.

את הצהרונים מפעיל כיום מתנ"ס בית פוסטר בכל בתי הספר היסודיים, פרט לשלושה בתי ספר שעברו לניהול תחת חברת "אפטר סקול", שז"ר והנדיב לפני כשנתיים, ברנר בשנה שעברה.

בוועד ההורים טוענים כי הורים רבים מתלוננים על פעילות הצהרונים המופעלים ע"י בית פוסטר בכל הקשור למחיר הגבוה של הצהרונים, איכות החוגים, ואי סבסוד למעוטי יכולת.

אלי יעקובי, חבר ועד ההורים העירוני, אמר השבוע: "בית פוסטר זה ניהול כושל בעוד שמנגד אנו רואים את ההצלחה של הצהרונים בבתי הספר שעברו לעבוד מול 'אפטר סקול'. אנו לא צריכים בייביסיטר אלא צהרון עם ניהול טוב. התלונות על הניהול של בית פוסטר נמשכות שנים רבות".

לוועד ההורים נודע כי בקרוב עומדת העירייה לצאת למכרז נוסף שינוהל על ידי מתנ"ס בית פוסטר לשם בחירת קבלנים שונים (מפעילי חוגים, ארוחות וכדומה).

"המכרז יחזיר אותנו 3 שנים אחורה", אמר יעקובי והמשיך: "אם העירייה תצא למכרז ימשך הניהול הלא טוב. בשנתיים וחצי האחרונות בתי הספר שהלכו עם 'אפטר סקול' הקפיצו את רמתם והשאר נשארו מאחור".

לטענת נציגי ועד ההורים, העירייה אינה מתכוונת לשתף אותם בקבלת ההחלטות. יעקובי: "התנגדות לשתף את נציגי הועד זה בעינינו דבר פסול מאחר ונושא הצהרונים הם תחת תשלומי הורים. אי אפשר להגיד לנו שאנחנו מחוץ לתמונה. העירייה צריכה להבין שמדובר בכספי הורים ולא יתכן שהם לא ישתפו אותנו בהחלטה לגבי עתיד הצהרונים".

עו"ד גד ויספלד, נציג הורי תלמידי הגנים והיועץ המשפטי של ועד ההורים העירוני, אמר: "חוסר היעילות גרמה להורים לשלם יותר ולקבל פחות. בקרב ההורים קיים חשש שהעירייה תכתיב מכרז שיהיה תפור לצרכי העירייה על חשבון ההורים".
לדברי נציגי הוועד, מספר מנהלות של בתי ספר יסודיים מתנגדות להמשך הפעלת הצהרונים ע"י בית פוסטר.

יעקובי: "יש כבר גרעין חזק של חמש או שש מנהלות בתי ספר יסודיים שהודיעו שהן רוצות לעזוב ומעוניינות לעבור לחברות הפרטיות. אנו רוצים להחליט יחד עם המנהלות לאן ילך הכסף ולהחליט איזו תמורה יקבלו הילדים. אם נראה שהעירייה מתעקשת על מכרז בניהול בית פוסטר נחליט על צעדי פעולה אחרים. לא יתכן שהעירייה לא תשמע את עמדת ההורים, שהם אלו שמשלמים".

השבוע שיגר עו"ד יוסי זילברברג, מנכ"ל רשת "אפטר סקול", מכתב למנהלות ויו"ר ועדי ההורים של בתי הספר שז"ר, הנדיב וברנר וציין כי את פירות ההצלחה להפעלת הצהרונים על ידי החברה שהוא עומד בראשותה ניתן לראות בגידול במספר הילדים הרשומים לצהרונים. לדבריו, בשז"ר עלה המספר מ-65 ל-110 ובנדיב מ-100 ל-150 ובעקבות הצלחת המהלך הצטרף בשנה שעברה בית ספר שלישי, ברנר. זילברברג גורס גם כי בימים אלו ממש הודיעו עוד 4 בתי ספר שהם שוקלים בחיוב לעבור לרשת 'אפטר סקול'. ברור לחלוטין שניתן לסכם כעת, שהפעלת הצהרון דרך הניהול העצמי, זוכה להצלחה מסחררת", כתב וציין כי אינו מבין מדוע העירייה מתכוונת לצאת שוב למכרז".

מתוך המכתב של זילברברג: "אם המטרה היא להכניס שחקנים נוספים לשוק, אין כל צורך במכרז. כל שחקן שהעירייה מעוניינת בו יכול לפנות למנהלות בתיה"ס ולוועדי ההורים ואם הוא טוב הם ישכילו לבחור בו. השוק חופשי לחלוטין. אם המטרה במכרז היא להחזיר את בית פוסטר בדלת האחורית הרי שההחלטה הזאת נוגדת את רצון ההורים ומנהלות בתי הספר. לבית פוסטר היה 20 שנה להוכיח את עצמו. אגב, עדין לא מאוחר, אם בית פוסטר ישתפר, בתיה"ס וההורים רשאים להחזיר לו את הזכות לנהל את הצהרון בכל עת. בית פוסטר לא זקוק למכרז. הוא זקוק כנראה לשיפור איכות השירות".

זילברגברג ציין במכתבו מה יכול לקרות במידה והעירייה תצא למכרז. " אפשרות אחת, היא החזרת העיר שלוש שנים אחורה למצב בו בית פוסטר או גוף אחר מקבל מונופול על הצהרונים לתקופה ארוכה של 3-5 שנים. שוב ייעלם קולם של ההורים הנושאים בעול התשלום. שוב, בסיכוי גבוה מאוד, לא יקבלו בתיה"ס כל תגמול, או שיקבלו תגמול זניח בעבור אירוח הצהרון וכספם של ההורים יגיע לעירייה במקום לחזור לבתיה"ס שלהם ולקהילה".

מהעירייה נמסר בתגובה: לעירייה לא הגיעו טענות. להיפך, בתי הספר מדווחים על שביעות רצון ממתנ"ס בית פוסטר. בדיון שיתקיים בנושא בחינת כל ההיבטים הקשורים להפעלת צהרונים ישתתפו נציגי ועד ההורים. העירייה שוקלת עריכת מכרז בנושא.
עוד נמסר כי עיריית הרצליה פועלת בכפוף לחוזר מנכ"ל משרד החינוך מב 7 סעיף 231 שנושאו פתיחת בתיה"ס לפעולות בשעות אחה"צ והערב.