Local העיר שלי
לילי פרלמן (סרטן השד)
לילי פרלמן כיום. למדתי שצריך לחיות ולנצל כל רגע בחיים
צילום: פרטי

"צריך להגשים את החלומות שלנו, ולא לחכות למחלה"

לילי פרלמן, תושבת הוד השרון, אחות במקצועה, התמקדה בפיתוח הקריירה עד שגילתה שחלתה בסרטן השד. זמן קצר לאחר שחלתה החלה להעלות את רגשותיה ומה שעבר עליה על הנייר ובפייסבוק. לאחר שקיבלה תגובות מפרגנות, החליטה להגשים חלום של שנים - להעלות מופע יחיד בשם "איזה סרט-ן", שבו היא מספרת על ההתמודדות שלה עם המחלה

לילי פרלמן (58), תושבת הוד השרון ואחות ראשית של בתי החולים של כללית, שטיפלה ודאגה לאלפי מטופלים, חלתה לפני כשנתיים במחלת הסרטן. כיום, לאחר שהחלימה, היא מספרת על ההתמודדות עם המחלה ועל ההצגה "איזה סרט-ן", שאותה כתבה ובה היא מופיעה בימים אלו.

"למדתי שצריך לחיות ולנצל כל רגע בחיים, גם בחיים האישיים", מספרת לילי, "המופע שלי מדבר על מה שעברתי והמסר שאני רוצה להעביר הוא שצריך להגשים את החלומות שלנו, ולא לחכות למחלה כמו שקרה לי. בסוף המופע אני מזמינה את כולם להעלות איתי לבמה, לרקוד ופשוט לחיות. אני מתמלאת בתחושות שאף פעם לא הרגשתי מאז שאני מופיעה על הבמה".

לילי, נשואה, אם לשלושה ילדים וסבתא לשני נכדים, עבדה עד שנת 2009 כאחות ראשית בבית החולים "מאיר". לאחר מכן התחילה לעבוד בתור אחות ראשית של כל בתי החולים מטעם "הכללית" בתפקיד ניהולי ועסקה רבות בקידום מניעת זיהומים בבתי החולים. בשנים אלה העבודה והקריירה היו רוב חייה, אך המחלה גרמה לה להסתכל על החיים מזווית אחרת, רגועה ונינוחה יותר. זמן קצר לאחר שחלתה החלה להעלות את רגשותיה ומה שעבר עלייה על הנייר ובפייסבוק. לאחר שקיבלה תגובות מפרגנות, החליטה להגשים את החלום שכינן בה שנים - להעלות על במה ולשחק את משחק חייה.

"לפני שנתיים עשיתי בדיקת ממוגרפיה פשוטה ולאחריה התבקשתי להגיע להיבדק שוב. באותו הרגע ידעתי שחליתי", היא מספרת, "זה היה ערב ראש השנה וכבר באותו יום ישבתי מול המחשב והבנתי שאני הולכת להתמודד עם סרטן. עברתי ביופסיה שהראתה שאכן חליתי ולא הבנתי איך המחלה הזו קשורה אליי. עד היום אני לא מאמינה שחליתי".

הידע הרפואי שלך סייע בהתמודדות עם המחלה והפחדים?

"זה עזר כי הייתי בשליטה וידעתי מה הולך לקרות איתי. מצד שני זה גם הפחיד".

בחרת לעבור ניתוח וטיפולים ב"מאיר", במקום שבו הקולגות טיפלו בך

"מאיר זה הבית השני שלי. הכשרתי שם לא מעט אחיות ואני מכירה את כל הרופאים שעבדו אז לצדי. כשהגעתי לטיפולים שחררתי, הבנתי שהפעם אני מגיעה מהצד של המטופלת. כמובן ששאלתי שאלות וחקרתי, אבל לא הפרעתי להם לטפל בי. קיבלתי יחס מאוד מקצועי ומסור, כמו שכל החולים מקבלים. לי זה הרגיש טוב להיות שם כי אני מכירה כל מחלקה וכל חדר".

ספרי על ההתמודדות עם המחלה

"זה לא היה קל, עברתי ניתוח להוצאת הגוש והייתי בטוחה שבגלל הגילוי המוקדם אחרי הניתוח יהיה בסדר. לצערי, זה לא היה ככה. עברתי סדרה של הקרנות וטיפולים, לקחתי חופש של שנה מהעבודה והתמודדתי עם המציאות. כשסיפרתי על המחלה קיבלתי חיבוק גדול מהסביבה. הייתי פתוחה וסיפרתי על מה שקרה לי ועל הרגשות שלי, זה גרם לאנשים שעמדו מולי לדבר איתי ללא מבוכה. הבנתי שכל החיים הייתי במרוץ ולא עצרתי לרגע. אמנם יש לי משפחה ובעל אוהב, אבל לא הגשמתי את החלומות שלי מעבר לקריירה. המחלה גרמה לי לעצור לרגע, להתחיל לכתוב על כל מה שקרה לי והביאה אותי להגשים חלום ישן שהדחקתי. תמיד הייתי טובה בעמידה מול קהל ובהרצאות שערכתי מול צוות העובדים של משרד הבריאות. למרות היכולות שלי לא חשבתי לעשות עם זה משהו.

"לאחר שסיימתי לכתוב הראיתי את החומר לחברים ומשפחה והם ממש התלהבו. החלטתי שאני הולכת על זה ויצרתי קשר עם הבימאית איילת רון. נרשמתי לסדנה שלה, הראיתי לה את החומרים שלי והיא התלהבה. עבדתי איתה על המופע במשך שבעה חודשים, ולאחרונה התחלתי להופיע בכנסים של משרד הבריאות ומול אנשים פרטיים. לפני שנה חזרתי לעבודה, אבל מאז אני משלבת את האהבה שלי למשחק".

איך בנוי המופע?

"המופע שלי הוא בעצם מונולוג אישי שנקרא 'איזה סרט-ן' והוא מדבר בצורה הומוריסטית על ההתמודדות שלי עם המחלה. המופע נוגע ברגעי האימה אבל אני מתבלת אותם ברגעים קומיים. למשל אני מספרת על הפאה שהזמנתי על שמו של בעלי; על ההזמנה להסרת שיער ברגע שכל השיער שלי נשר וכדומה. המופע מאוד רגיש אך גם הומוריסטי".

איך בעלך והילדים מגיבים למופע ולסיטואציות שאת מציגה בו?

"הם מאוד פרגנו לי. המחלה קירבה ביני לבין בעלי, יש לו אופי טיפולי והוא מאוד עזר לי והיה שם בשבילי. לילדים חששתי בתחילה לספר, לא רציתי להבהיל אותם אך החלטתי שהם מספיק גדולים ונתמודד עם זה ביחד כמשפחה".

אבחון וטיפול משולב בסרטן השדבמכון לדימות השד במרכז הרפואי "מאיר" מבוצעים אבחונים לסרטן השד בשיטות מתקדמות בהן: ממוגרפיה בתלת מימד המשפרת את יכולת האבחון בשד בעל מרקם סמיך, ביופסיה בהכוונה של אולטרסאונד או בהכוונת ממוגרפיה וכן בדיקות אולטרסאונד.

המכון הגנטי מאפשר לבצע בדיקות גנטיות לאבחון גנים המעלים את הסיכון לחלות בסרטן שד ביניהם BRCA ו-BRCA1 וכן מבצעים יעוצים גנטיים.

במרכז לבריאות השד מעניקים אבחון וטיפול משולב בסרטן השד. הטיפול הינו רב תחומי וכולל כירורגיה וכירורגיה פלסטית, גניקולוגיה, הדמיה, פתולוגיה ועוד.

בחלק משמעותי מניתוחי השד מבוצעות הקרנות תוך ניתוחיות ה"חוסכות" את הצורך בהקרנות לאחר הניתוח. המכון האונקולוגי, שרופאיו לוקחים חלק במחקרים בינלאומיים בנושא סרטן השד מעניק טיפול אונקולוגי עם הפרוטוקולים המובילים בעולם.