Local חדשות
אגם הוד השרון פברואר 2017
פארק האגם. לא ידוע כמה יעלה לתחזק אותו
צילום: אלן שיבר

כמה יעלה "פארק האגם" בהוד השרון?

חבר מועצת העיר הוד השרון אמיר כוכבי טוען כי לפרויקט "פארק האגם" בדרום העיר לא בוצעה מעולם תכנית עסקית, ולא ברור כמה מכספי הציבור יושקעו בכדי לתחזק את הפרויקט הגרנדיוזי. העירייה: "תכנית עסקית תוצג להנהלת עירייה טרם פתיחתו של הפארק"

רבות דובר בשנים האחרונות על פרויקט "פארק האגם" הממוקם בדרום הוד השרון, סמוך לאזור התעשייה נוה נאמן, ועל פיתוחו עמלים בעירייה כארבע שנים. עשרות מיליוני שקלים הושקעו בהקמתו תוך חפירת אגם ענק במרכז הפארק, למרגלות הר הזבל, ועל פי העירייה, פתיחתו לקהל המבקרים צפויה בחודשים הקרובים.

חבר המועצה אמיר כוכבי ("קצב") חשף השבוע מתוך ישיבת ועדת הביקורת העירונית, שהתכנסה לדון בדו"ח הביקורת הכספי של משרד הפנים לשנת 2015 , כי העירייה התנהלה ברשלנות, לכאורה, בכל הקשור להכנת תכניות עסקיות ל"פרויקטי ענק", כדוגמת נחל הדר, פארק האגם ואפילו היכל התרבות המיועד. כוכבי העביר הצעה בוועדה, לפיה הנהלת העיר תחויב בתוכניות עסקיות ותחשיבי עלות לפרויקטים, הצעה שאף התקבלה בישיבת המועצה האחרונה, עת אישרו חברי המועצה את פרוטוקול הוועדה.

במהלך הדיון בוועדה, חשף כוכבי כאמור, כי העירייה מעולם לא הכינה תכנית עסקית שתבהיר את עלות תפעולו ותחזוקתו של האגם. "לא ראיתי תכנית עסקית לטובת הפארק", אמר גזבר העירייה, איל מימון, "הוחלט עליו הרבה טרם זמני, אולם אני יכול להניח שנלקחו בחשבון שיהיו גם הכנסות וגם הוצאות ואולי אפילו רווח, אבל אין לי תשובה לענות על זה".

מנכ"לית העירייה חנה גולן ציינה כי, "במהלך החצי שנה אנחנו נעשה תכנית כלכלית בעזרת חברה חיצונית על מנת לראות מה האפשרויות, בכמה אפשר יהיה להניב הכנסות וכמה יהיו ההוצאות הצפויות".

"במשך שנים אני מצביע על ניהול עירוני שטחי וכושל הפועל על פי גחמות ותחושות בטן ולא על פי תכנון סדור והבנה של צרכים ועלויות"' אמר כוכבי לאחר ישיבת המועצה, "להתנהלות שכזאת יש משמעויות ארוכות טווח, המסבכות את העירייה ואת העיר בבורות תקציביים ומעלות את יוקר המחיה לתושבים, שהופכים למעשה למקור המימון העיקרי של גחמות אישיות כאלה ואחרות"/

מה בעצם קרה בדיון בוועדה?

"בוועדת הביקורת האחרונה דנו בדוח הביקורת של משרד הפנים. מבקר משרד הפנים קבע בהקשר לפרויקט שיקום נחל הדר 'כי לא הומצא לביקורת אומדן לעלויות אחזקה שוטפות של פרויקט לאחר סיומו'. אני חושב שזו פעם ראשונה שמרבית חברי המועצה שנכחו בחדר הבינו עד כמה הזלזול בכספי הציבור הוא עצום. מדובר בפרויקט של עשרות מיליוני שקלים בפיתוח ועוד מיליוני שקלים באחזקה ותפעול קבועים מיום הפתיחה ואף אחד לא בדק כמה זה יעלה והאם זה שווה את זה. למה? כי לראש העיר הייתה גחמה להקים אגם ומאותו רגע שום דבר לא משנה".
אז מה בעצם הצעת?

"הצעתי את המובן מאליו – לא יתקיים עוד שום פרויקט יוצא דופן בעיר ללא כתיבת תכנית עסקית, חישוב עלויות תפעול והחלטה על כדאיות הפרויקט לתושבים בבחינת עלות מול תועלת".

ובכל זאת קרה משהו די נדיר וכלל חברי הוועדה, בהם חברי הקואליציה מסיעתו של ראש העיר, הצביעו בעד ההמלצה.

"אני חושב שגם הם הבינו שזה משהו שחייב להשתנות. זה לא פוליטיקה. זה הכסף של מי שיגדל פה עתיד. לעשות פרויקטים כאלה ללא תכנון ארוך טווח וללא בחינת עלויות לשנים הבאות זו התנהגות של שוק וזו בכייה לדורות, הנגרמת מרשלנות, בוודאי כשמדברים על נורמות ציבוריות של שקיפות ושימוש נאות בכספי ציבור".

האם אתה יודע כמה עולה פרויקט האגם?

"אני לא חושב שיש מישהו בעירייה שיודע. דובר על שלושים מיליון שקלים, היום המספרים הרבה יותר גבוהים. אני יודע שבערים אחרות התחילו אחרינו וסיימו לפנינו. יש משהו לא מוסרי בפרויקט שכזה באופן שהוא מתקיים בהוד השרון שפוגע פגיעה אמתית במרקם החיים של תושבים כה רבים".

העירייה: השקעה של 30 מיליון שקלמעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "הפארק נבנה בהתאם לתכנית עבודה מסודרת שאושרה בכל שלב על ידי מועצת העיר. עלויות ההקמה גלויות ופורסמו לציבור הרחב בעיתונות והן כוללות השקעה עירונית של כ- 24 מיליוני שקלים לה נוספו במהלך ההקמה תקציבי הקרן לשמירה על השטחים הפתוחים ורשות נחל הירקון בסך כולל של כ- 6 מיליוני שקלים.

"בתקופה הקרובה צפויים להתקבל תקציבים נוספים מהמשרד להגנת הסביבה ומקק"ל, כחלק מתפיסתו של הפארק הייחודי כפרויקט בעל חשיבות מרובה במסגרת התכנית הלאומית לגאולת הירקון.

"הפארק נבנה בשלושה שלבים: השלב הראשון כלל את החייאתו של הנחל, השלב השני כלל את הקמתו של האגם האקולוגי הכולל גשרים ורציפים ובשלב השלישי המבוצע בימים אלו כאמור מושלמות עבודות התשתיות התת קרקעיות, סלילת שבילי ההליכה, הריצה והרכיבה, גינון מאסיבי והקמת חניון.

"במסגרת השלמת שלושת השלבים הללו, יפתח לרווחת הציבור, חלקו הראשון של הפארק בשטח של 200 דונמים הכוללים לצד האגם את מתחמי הנופש והפנאי. בהמשך במסגרת עבודות שלב ד' יורחב הפארק מהנחל ועד למורדות הר הזבל ובמסגרת זו יתווספו לתחומו מגוון מתקנים, כאשר בסופו של יום ישתרע הפארק כולו על שטח של 1400 דונמים. אחזקת הפארק ותפעולו הועברו לידי החברה הכלכלית של הוד השרון וכנהוג בכל פרויקט - תכנית עסקית תוצג להנהלת עירייה טרם פתיחתו.

"צר לנו על כך שאותם חברי אופוזיציה שיגיעו בוודאי לאירוע חנוכת הפארק ויבלו בו עם בני משפחותיהם עסוקים בהפצת מידע חסר בסיס עובדתי ואינם תורמים דבר להקמתו של הפרויקט למען הציבור".

zeevshraga1978@gmail.com