Local ספורט
אילן ברקוביץ'
אילן ברקוביץ'. לא חושב על פרישה
צילום: פרטי

קבלן העליות

בגיל 42 מתחיל הכדורסלן אילן ברקוביץ' אתגר חדש. השחקן הוותיק, שעלה ליגה עם 7 קבוצות, מספר מדוע בחר במכבי הוד השרון, מדוע הוא עדיין לא חושב על פרישה ומה לא מנחם אותו במקרה של הפסד

עד איזה גיל שחקן כדורסל יכול לשחק? 35 כבר נחשב לגיל מתקדם, מאיר טפירו סחב יפה עד גיל 41, אבל יש שחקנים שהגיל עבורם הוא רק מספר. כזה הוא הרכז אילן ברקוביץ', שבגיל 42 הצטרף למכבי הוד השרון מהליגה הלאומית, ויהיה כנראה השחקן המנוסה ביותר בליגה.

ברקוביץ' נחשב לקבלן עליות, כשהיה שותף לשבע עליות ליגה של קבוצות שונות אותן הצעיד לעונת שיא. תחילה העלה מהליגה הלאומית לליגת העל את הפועל חולון, הפועל עפולה, עירוני נהריה, ועוד ארבע עליות ליגה, האחרונות בהן א.ס. רמת השרון והפועל גבעתיים-ר"ג.

ברקוביץ' גדל בנהריה, אבל התקופה הגדולה שלו הייתה כששיחק בגליל עליון עם שרון דרוקר, כשהקבוצה סיימה במקום השני. ברקוביץ' נבחר אז לשחקן השישי של ליגת העל וזומן לסגל הרחבה של נבחרת ישראל. במהלך השנים בחר לשחק בליגה הלאומית, והפך לשחקן מבוקש.

ברקוביץ' מסביר מדוע בחר לרדת ליגה: "ברגע שהבנתי שמכבי ת"א לא תיקח אותי, החלטתי ללכת לקבוצות עם מטרה, קבוצות שמחפשות להצליח בגדול. זו הסיבה שבשלב מסוים העדפתי לעבור לשחק בליגה הלאומית, שזו ליגה כיפית, ואני נהנה על המגרש כל יום מחדש".

לפני חמש שנים, כשהוא כבר בן 37, ברקוביץ' הבין שעליו לדאוג לעתידו ופתח עסק עצמאי לציוד ספורט, אותו הוא משווק, בין השאר לאגודות כדורגל וכדורסל. מדובר במותג בשם "רן", והוא מלביש את הפועל אילת וקבוצות נוספות. כיוון שהיה עליו לפתח ולהקדיש יותר זמן לעסק, אבל הוא גם רצה להמשיך לשחק כדורסל, מצא את שביל הביניים כשירד עוד ליגה, ושיחק בליגה הארצית, שם יש פחות אימונים. קבוצתו האחרונה הייתה כפר יונה, ומכבי הוד השרון למעשה החזירה אותו לליגה הלאומית.

כשנשאל מדוע בחר בהוד השרון, הצביע על אדם אחד: חנן הירשוביץ, אצלו שיחק גם ברמלה. "אני מאוד מעריך את המאמן של מכבי הוד השרון, חנן, לדעתי אחד המאמנים המתקדמים בארץ שמתבזבז בליגה השנייה. הגיע הזמן שקבוצות ליגת העל יעקבו אחריו ותימצא הקבוצה שתיקח אותו, ורק תרוויח מזה. מעבר לכך, אני מכיר ומעריך את ההנהלה במכבי הוד השרון, ולכן המועדון הזה הוא אתגר גדול עבורי. אני בא ליהנות ולעשות הכל שהקבוצה תעשה עונה מוצלחת".

אילן, האם העובדה שהביאו קבלן עליות כמוך, זה אומר שאפשר לדבר על סיכויי עליה לליגת העל עם הוד השרון?

"אני לא אצא בהצהרות שאין להן קבלות, אבל לא הגעתי כדי לסיים במקום תשיעי. המטרה שלנו היא להעפיל לפלייאוף העליון, ומשם הכל יכול להיות. בשלב הזה לא חושבים אצלנו על עלייה, אבל עברתי הרבה בחיים וככל שהעונה תתקדם אני מאמין שגם מכבי הוד השרון תיאבק בצמרת הגבוהה וביכולתה להפתיע. גם אני וגם חנן אוהבים לנצח, ולכן החיבור הטוב בינינו".

אם יש משהו שמרגיז את ברקוביץ, זה כששואלים אותו, האם בגילו המופלג לספורטאי, אין לו תוכניות לפרוש. "לפרוש? אם רוצים אותי, מדוע לפרוש?", הוא שואל בהפתעה. “את 'מאנו' ג'ינובילי בן ה-40 מסן אנטוניו ספרס לא שואלים מתי יפרוש, והוא משחק באן-בי איי, אז נראה לי שאני בגילי יכול לשחק בליגה הלאומית. כל עוד ארגיש איהנה מהמשחק, וקבוצות ירצו אותי, אז מה זה משנה מה כתוב בתעודת הזהות? אבא שלי, בנצי, משחק עד היום והוא בן 68, אז אני עדיין נחשב צעיר, לא? עד לפני שנתיים אבא שיחק בליגה ב' בראש הנקרה, אבל נמאס להם ללכת מכות בליגה, אז כעת הוא משחק במסגרת לא רשמית. כנראה שזה בגנים ולמדתי ממנו את האהבה לכדורסל".

כלומר, אתה בכלל רק באמצע הקריירה...?

"אני מסתכל על זה אחרת. אני לא אפרוש! אשחק כל עוד ירצו אותי וכל עוד הגוף יאפשר לי. כשלא ירצו אותי בלאומית אשחק בליגה א', וכשגם שם לא ירצו אותי, ארד לליגה ב', כי את האהבה שלי לכדורסל קשה לעצור".

?

"אני שמח ללמוד מהם. כשאתה צעיר אתה עושה דברים בלי לחשוב, ולפעמים זה יתרון, אז אפשר ללמוד גם מהצעירים".

מה עושה אותך מאושר?

"האושר שלי בחיים זה הילדים והמשפחה, ובמגרש הניצחונות. כשאני מפסיד, שום חיבוק לא מנחם אותי, גם לא של הילד שלי. הפסד או ניצחון משפיע עלי עד המשחק הבא. פעם אמרו לי המבוגרים שכשיהיו לי ילדים, כשאחזור לילדים אחרי הפסד, אקבל פרופורציות. אז אני אומר שזה שטויות במיץ. כשאתה מפסיד, החיבוק בבית לא עוזר”.