Local חדשות
יובל וגנר, תמרור חניית נכים
תמונתו של וגנר על התמרור. בן אדם לא סמל
צילום: פרטי

"לצערי הרב, יש יותר מדי עברייני חניות"

יובל וגנר, תושב הוד השרון, מייסד עמותת "נגישות ישראל" מספר על הפרויקט החדש של העמותה למיגור תופעת עברייני חניות הנכים, במסגרתו, בשבוע שעבר התנוססו מאות תמונות של אנשים שסובלים מנכות במקום הסמלים הרגילים שמוצבים סמוך לחניות הנכים

אם יש דבר שיכול לעצבן את יובל וגנר, נכה שיושב על כיסא גלגלים, הוא ויכוח עם נהג שחנה בחניית נכה ושלל התירוצים למעשה המכוער. כדי לשים סוף לתופעה יזם וגנר, בתוקף היותו מייסד עמותת "נגישות ישראל", פרויקט חדש למיגור תופעת עברייני חניות הנכים והעלאת המודעות לנושא: החלפת הסמלים הרגילים שמוצבים סמוך לחניות הנכים בתמונות של אנשים שסובלים מנכות.

הקמפיין יימשך כשבוע, אך גם בסיומו הוא מבקש מהתושבים להתחשב ולא לחנות בחניית נכים. את הקמפיין הפיקה העמותה בשיתוף משרד הפרסום ליאו ברנט, כשכותרת הקמפיין: People.Not Symbols.

וגנר, תושב הוד השרון, בן 52, נשוי ואב לשני ילדים: "החניה בחניות נכים עבורי ועבור בעלי מוגבלויות הן דבר קריטי. אם החניות לא זמינות אין לי אלטרנטיבה אחרת. אני לא יכול לחנות רחוק וללכת ברגל. זה אומר שאם תפסתם לי את החניה אני צריך לוותר על הפגישה ולעשות סיבוב פרסה או לאחר. לצערי הרב, יש יותר מדי עברייני חניות. כאלה שמתפתים לתפוס חניה, כאלה שיש להם תירוצים כמו 'חניתי רק לרגע'. כיו"ר עמותת נגישות ישראל החלטנו לעשות מעשה. משרד הפרסום ליאו ברנט הגה רעיון מבריק. לשים תמונות של אנשים נכים אמיתיים על התמרור במקום הציור הרגיל. זו למעשה האנשה של תמרורי חניות הנכים. 50 אנשים מכל הארץ מכל הגילים ומכל הדתות הצטלמו לקמפיין שאותו תלינו ב-15 ערים גדולות. הרעיון הוא שתראו את האנשים שאתם תופסים את מקומות החניה שלהם. אז בפעם הבאה שאתם חושבים על זה אל תעשו את זה. לא לשנייה, לא לדקה, לא באתי, לקחתי. פשוט אל תחנו בחניית נכים".

כמה מקומות חניה יש בהוד השרון ביחס לערים אחרות?

"בהוד השרון יש חניות כנדרש בחוק. הן מפוזרות ליד קופות חולים ומרכזים מסחריים. הבעיה היא לא בכמות החניות, אלא בכך שבשעות העומס יש עברייני חנייה שתופסים אותן. אם כל אחד יחנה כחוק הבעיה של מספר החניות תהיה פחות משמעותית".

כמה אנשים נענו לפרויקט שלך?

"הצטרפו אלינו 15 רשויות, ובנוסף עסקים גדולים שתלו את השלטים. אנחנו מאוד מרוצים מהחשיפה של הקמפיין".

גם אתה מככב בשלט משלך, מזהים אותך ברחוב בעקבות תלייתו?

"כן. מסתבר שהתמונה עושה את שלה. היא מייצרת אמפטיה וגם משנה את הגישה. רוב האנשים, גם אלו שלא משתמשים בחניית הנכים, מאוד כועסים על כך שתופסים את החניות שלנו. אנחנו מקבלים הרבה מאוד הצעות מהציבור, כמו הגדלת הקנס והשקעה בחינוך. עם זאת, נשאלת השאלה למה התופעה עדיין רחבה? חייבים למגר אותה".

כיצד?

"יותר אכיפה ויותר חינוך. הילדים הם שגרירים מדהימים שלנו. אם כל ילד ידאג שההורים שלו לא יחנו בחניית נכים - זה יעזור".תאונת מסוק באימוןיובל, שהחל את שירותו הצבאי כטייס מסוקים בחיל האוויר, עבר תאונת מסוק בטיסת אימונים ב-18 במרס בשנת 1987. תאונה זו שינתה את חייו מן הקצה אל הקצה - מטייס צעיר בחיל האוויר הוא מצא את עצמו משותק מהצוואר ומטה ומרותק לכיסא גלגלים. חיל האוויר בחר שלא לשחרר את יובל משירות בצבא קבע, למרות המגבלה הקשה, והציע לו לשנות מקצוע - מטייס לתכניתן, וכך היה. הוא יצא ללמוד בקורס ממר"מ - לימודי תוכנה. הוא יזם, פיתח וניהל פרויקטים רבים בצבא, ובמקביל למד לתואר ראשון במנהל עסקים במכללה למנהל, ומאוחר יותר לתואר השני למנהל באוניברסיטת תל אביב. לאחר 31 שנות שירות בחיל האוויר, בשנת 2014, השתחרר בדרגת סא"ל.

הקים את עמותת "נגישות ישראל"ביוני 1999 הוא הקים את עמותת "נגישות ישראל" העוסקת בקידום הנגישות ושילוב אנשים עם מוגבלות ומשפחותיהם בחברה בישראל, בכבוד, בזכות, בשוויון ועצמאות.

מה גרם לך לייסד את העמותה?

"ייסדתי את עמותת 'נגישות ישראל' מתוך מחשבה שלא ייתכן שבישראל לא תהיה מודעות לנושא. פניתי לנשיא המדינה דאז עזר ויצמן ויומיים לאחר מכן קיבלתי טלפון בפקודה להקים את העמותה ולהפוך את המדינה לנגישה לאנשים עם מוגבלות".

מה אתה עושה כשאתה נתקל בעבריין חניה?

"אני באופן אישי לא יכול לצאת מהאוטו ולצעוק. אני מנסה לדבר עם הנהג ולהסביר לו על חשיבות החנייה. אם אני לא רואה את הנהג אני מתקשר למשטרה או לעירייה, ולשמחתי מטפלים בזה די מהר. או שמוצאים
מי הנהג שחוסם או שפשוט נותנים דוח".

איזה מקום הכי בעייתי מבחינת החניה בעיר?

"בעיקר בקניונים, חצי חינם. ובמרכז העיר שם קשה מאוד. למשל ברחוב סוקולוב או ברחוב הבנים הסיכוי למצוא חניה נמוך".

איזה מסר אתה רוצה להעביר לתושבי הוד השרון?

"הוד השרון היא עיר מיוחדת. יש בה אנשים נפלאים. בואו נראה לאנשים אחרים שהוד השרון יכולה להיות עיר ללא עברייני חניות נכים".

האנשים מאחורי הסמלבקמפיין 'האנשים מאחורי הסמל' משתתפים אנשים עם מוגבלות מכל הקשת החברתית בישראל. בין המצולמים: חברי הכנסת קארין אלהרר ואילן גילאון, הספורטאים הפאראלימפיים נעם גרשוני ופסקל ברקוביץ ועוד רבים.

בין לילה, אלפי תמרורי חניות נכים ב-15 ערים, ובעשרות רבות של חניונים ומרכזי קניות בפריסה ארצית, הוחלפו בתמונות של 50 אנשים אמיתיים עם מוגבלות, המספרים את סיפוריהם האישיים. הקמפיין מתבסס על ההבנה שסמל הנכה הבינלאומי המצויר על גבי התמרור אינו מעורר אמפתיה ואינו מקושר לאדם בשר ודם, עם צרכים מיוחדים. הקמפיין מבקש להכיר ולהזכיר לנהגים את האנשים שמאחורי הסמלים - את הנפגעים הישירים מהחנייה הפסולה בחניית נכים.