Local העיר שלי
ראונדאפ
"ראונדאפ", משרד הבריאות לא מאשר את השימוש
צילום: פרטי

האם עיריית הוד השרון עושה שימוש בחומר הדברה הנחשד כמסרטן?

תושבת הוד השרון פרסמה פוסט בו היא טוענת כי העירייה עושה שימוש בקוטל עשבים בשם "ראונדאפ" שמשרד הבריאות המליץ להפסיק את השימוש בו. בעקבות הפוסט הודיע סגן ראש העירייה יגאל שמעון כי הנחה לא לרסס עם החומר במוסדות ציבור וחינוך ובגינות ציבוריות עד קבלת תשובות בנושא ממשרדי הבריאות והחקלאות. העירייה: משרד החקלאות מאשר שימוש בחומר

כבר לפני כשלוש שנים פרסמה הסוכנות‏ הבינלאומית ‏לחקר ה‏סרטן כי תכשיר ההדברה "ראונדאפ" ובו החומר הפעיל "גלייפוסט" עשוי להיות מסוכן לשימוש והמליצה על הימנעות משימוש בתכשיר. משרד הבריאות המליץ גם הוא להפסיק את השימוש בתכשיר במרחב הציבורי והכותרות הכו גלים, שכן מדובר באחד מחומרי ההדברה הנפוצים להדברת עשבים שוטים. בתוכנית "הצינור" פורסמה כתבת תחקיר שהראתה כי למרות החדשה המרעישה, רבים עושים שימוש בחומר המדובר, בין אם באופן פרטי ובין אם ציבורי ואילו עיריית כפר סבא הייתה בין הראשונות שהורו על הפסקת השימוש בתכשיר, מיד עם פרסום המלצת הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, אולם ניכר כי בהוד השרון ממשיך השימוש בו, גם במרחב הציבורי.

תושבת הוד השרון נירית שפירא, פרסמה השבוע פוסט בנושא, בקבוצה "פורום אביב למען התושבים": "האם ידעתן שהעיר כולה מרוססת בחומר הדברה קוטל עשבים אשר נמצא כמסרטן? השם המסחרי של החומר הוא 'ראונדאפ' והחומר הפעיל המזיק נקרא גלייפוסט. למרות שמשרד הבריאות המליץ שלא להשתמש בחומר המזיק בגינות שעשועים ובקרבה לבתי ספר ואף המליץ לבחון את המשך השימוש בו לצרכים חקלאיים, בהוד השרון ממשיכים לעשות שימוש בחומר בכל מקום ובכמויות".

"פניתי לעירייה והתשובה שקיבלתי הייתה: 'את צודקת, זהו חומר מזיק, לא רק לנשימה ובמגע אלא גם מחלחל למי התהום. נבדוק את הנושא'. מיותר לציין שכלום לא נעשה, ממשיכים לרסס את כל הגינות הציבוריות, המדרכות, הפארקים, הרחובות, אולי גם את בתי הספר והגנים, מי יודע.

"יש תחליפים מזיקים פחות, אבל אף אחד לא מרים את הכפפה ואנחנו וילדינו בינתיים נושמים, נוגעים ושותים את החומר בלי לדעת. אני באופן אישי, נתקלתי באנשי תחזוקה שהגיעו לרסס את האדנית בכניסה לבית שלי, לפחות ארבע פעמים בחצי שנה האחרונה. ראיתי שמרססים את גן האם, גן השעשועים במתחם האצבע והגינה ברחוב הצנחנים, בזמן שמטפלות ישבו שם עם תינוקות".

מיד עם פרסום הדברים פנה חבר האופוזיציה, עו"ד נוה גור, אל מנכ"לית העירייה, בדרישה להפסיק מיידית כל שימוש בתכשיר המדובר ואילו סגן ראש העירייה, יגאל שמעון, הגיב כי התשובה שקיבלה שפירא בעירייה אינה מקובלת עליו והוא יבדוק את הדברים במשרד הבריאות. "בשלב זה ועד לבדיקה וקבלת תשובות ממשרדי הבריאות והחקלאות, הנחתי לא לרסס במוסדות ציבור חינוך וגינות ציבוריות", אמר שמעון.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מדיניות משרד הבריאות היא שיש לצמצם את חשיפת הציבור לגליפוסט וקוטלי עבשים נוספים. משרד הבריאות פועל בשיתוף משרד החקלאות לקדם מגבלות על שימוש עירוני בקוטלי עבשים, עם דגש על שימוש בקרבה למגורים ומוסדות חינוך. המשרד ממשיך לעקוב אחרי התפתחויות רגולטוריות ומדעיות בנושא. הסוכנות לניהול כימיקלים באירופה פרסמה לאחרונה החלטה שלא לסווג את גליפוסט כמסרטן או פוגע בפוריות".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "בחודש נובמבר האחרון החליט האיחוד האירופי על הארכת תוקף החומר גליפוסט (החומר הפעיל בתכשיר ראונדאפ) לתקופה של 5 שנים.
בחודש דצמבר האחרון פרסמה הסוכנות האמריקאית להגנה על הסביבה (ה- EPA) ממצאים לכך שגליפוסט אינו מסרטן בבני אדם, ואינו צפוי לגרום לסיכון לבריאות האדם כאשר השימוש בו נעשה בהתאם לתווית. חוות הדעת של ה- EPA מצטרפת לחוות דעת דומות שהוציאו הרשות האירופית לבטיחות ובריאות במזון (ה- EFSA) והסוכנות הגרמנית המקבילה (ה- BfR), שאמרו כי בבחינה נוספת של החומר, לא נמצאו ראיות לכך כי החומר "סביר" כמסרטן, לפיכך ניתן להמשיך לפעול לפי תווית האריזה והשימושים המותרים בה, ואין חשש לשימוש בחומר זה. בארץ התכשיר רשום ובתוקף. מאז תחילת הפרשה, שהחומר נחשד כ"מסרטן", נקט המשרד במשנה זהירות למרות חוות הדעת הסותרות בעניין מצד כלל הגופים העולמיים, וניהל קשר ומעקב מתמשך מול הגופים הרגולטורים באירופה וארצות הברית. כאמור, עתה שנתיים לאחר תחילת הפרשה, הגופים הרגולטורים באירופה וארצות הברית החליטו לאשר את השימוש בו בהתאם לתווית".

מנהל אגף ש.פ.ע, צביקה בלומנשטיק, מסר בתגובה: "עיריית הוד השרון מבצעת ריסוס עשבים ברחבי העיר בהתאם להוראות והנחיות משרד החקלאות, הוא הגורם המוסמך בישראל לנושא זה. על פי הוראות המשרד מיום 24.12.2017, חומר הראונדאפ מאושר לשימוש על יד משרד החקלאות. העירייה עושה שימוש בחומר זה רק בנקודות בהן הוא נדרש ובמסגרת השימוש מקפידה על יישום מלא של הנחיות המשרד לרבות הימנעות משימוש בסמיכות למוסדות חינוך, גנים, מקומות מיושבים ו/או סגורים ונמנעת משימוש בו בעת רוחות. עם קבלת פנייתה של התושבת, נבדק הנושא פעם נוספת מול משרד החקלאות על מנת לוודא כי לא חלו שינויים בהנחיות המשרד ותשובה טלפונית נמסרה לפונה".zeevshraga1978@gmail.com