Local חדשות
משה חנוכה מאי 2017
משה חנוכה. שלח מכתב חרי לראש העירייה
צילום: יפעת קרשנבאום ארן

פרסום ראשון: החברה לקידום החינוך והתרבות בהוד השרון נקלעה למשבר כלכלי חמור

כך עולה ממכתב חריף שהעביר יו"ר החברה, עו"ד משה חנוכה, אל ראש העירייה חי אדיב, בו הוא מאשים במצבה של החברה את התנהלותה של העירייה לכאורה, שנמנעת מהעברת 900,000 שקל לחברה שנקלעה לגירעון תקציבי ופועלת ללא תקציב מאושר לשנת 2018

החברה לקידום החינוך והתרבות בהוד השרון אמונה, בין השאר, על תפעולם של גני הילדים העירוניים בעיר. עם הקמתה הוטחו ביקורות קשות אודות התנהלותה, החל מאיכות כוח האדם בגני הילדים, דרך תחזוקת הגנים ותפעולם וכלה בתוכן הנלמד בגנים. בשלהי שנת 2015 מונה חבר המועצה עו"ד משה חנוכה ליו"ר דירקטוריון החברה וביקש לבצע בה "מהפך" ולפעול בכל דרך להרים את קרנה של החברה האמונה על חינוך ילדינו. תלונות ההורים החלו מתמעטות. את תפקיד מנכ"ל החברה תפס לימים הדובר, המשמש כממלא מקום עד לאיתור מנכ"ל חדש ונראה כי ההורים היו מרוצים ממדיניות ההנהלה החדשה, שהחלה מעורבת באופן ישיר בכל תלונה שהועלתה על ידי ההורים.

בשנת 2016 פורסם דו"ח מבקר העירייה לשנת 2015, על פעילות החברה טרם כניסתו של חנוכה לתפקיד. בדו"ח צוינו ליקויים חמורים בכל הקשור להתנהלות החברה, בעיקר מבחינה תקציבית, והוצגו שאלות שנותרו ללא מענה, אודות הוצאות עתק שנרשמו על ידי החברה. הימים חלפו והחברה הפכה למעין קבלן מבצע של העירייה, כשהיא אמונה על פרויקטים רבים בהם הקונסרבטוריון העירוני, חממות הנוער בשכונות ומועדון "הבאר" וכן אירועי ספורט ותרבות שונים שהתקיימו בעיר, אולם נראה שבעירייה כמו גם בחברה, עשו כל שלאל ידם בכדי להסתיר את העובדה כי החברה נקלעה למשבר כלכלי עמוק ולא ברור כיצד תמשיך את פעילותה.

"מילים כתובות על קרח"במכתב חריף שהעביר יו"ר החברה, עו"ד משה חנוכה, אל ראש העירייה חי אדיב ובכירי העירייה, מאשים חנוכה את העירייה במצב הכלכלי שנוצר בחברה. לדבריו, כבר מספטמבר 2017 התריע בפני ראש העירייה אודות מצבה הכלכלי של החברה והשניים ערכו ישיבות עבודה מרובות בנושא, אולם עד כה לא נמצא פתרון למשבר.

חנוכה מספר כי בהתאם לבקשת העירייה, אותה הגדיר "חוסר אמון", מונה רואה חשבון חיצוני לחברה שציין בדו"ח רשמי כי נוכח המצב הכלכלי הקשה, קיים חשש ולפיו החברה לא תוכל להמשיך להעביר תשלום לספקים. חנוכה מציין במכתבו כי לאור הדברים ביצע קיצוץ בהוצאות החברה בסכום של כמיליון שקלים ובתחילת השנה, הורה ראש העירייה למנכ"לית העירייה להציג הסכמים חדשים עם החברה, כדי לכסות את "הבור התקציבי" כהגדרתו, לו שותפה העירייה עצמה.

חנוכה מאשים את אדיב כי הסיוע שהובטח על ידו לחברה לא מתבצע מזה למעלה מחצי שנה ומתאר את הסיכומים שהתקבלו בנושא כ"מילים שנכתבו על קרח", עוד הוא מציין כי התנהלות זו של העירייה מביאה לכאורה את החברה לסף תהום. עוד מלין חנוכה נוכח הוראה שהועברה לכאורה מהנהלת העירייה אל מ"מ מנכ"ל החברה, על העברת 100,000 שקל לטובת אירועים לציבור הדתי, שצפויים להיערך לכאורה בחסות חבר המועצה יגאל הררי. חנוכה טוען כי ההחלטה התקבלה במחשכים כהגדרתו, ללא הסכם וללא גיבוי תקציבי.

החברה פועלת ללא תקציב מאושרחנוכה מציין במכתבו כי לאור העובדה שהחברה אינה יכולה להציג תקציב מאוזן לשנת 2018, לא הוגש התקציב לאישור דירקטוריון החברה הפועלת מזה 3 חודשים ללא תקציב מאושר. עוד ציין כי במידה ולא יועבר במידית לחברה סכום של 900,000 שקל למימון פרויקטים עירוניים, ייאלץ לשקול את המשך פעילותו בדירקטוריון החברה.

מהחברה לקידום החינוך והתרבות נמסר בתגובה: "בחודש יולי האחרון, עם החלת חוק הצהרונים, החליט יו"ר החברה עו"ד משה חנוכה, יחד עם ראש העיר חי אדיב - להוזיל את המחיר החודשי לצהרוני גני הילדים ל-935 שקל תוך שדרוג איכות השירותים, וזאת- על מנת להקל את הנטל על ההורים הצעירים בהוד השרון. כל זאת, בניגוד לערים שכנות שהמשיכו לגבות מחיר גבוה משמעותית עד היום. במסגרת זו נדרשה העירייה להשתתף ולממן את הפער הנוצר משינוי המחיר. היות ותקציב העירייה אושר רק לאחרונה, התעכבה העברת התקציב הנ"ל לחברה. החברה הינה חברה לתועלת הציבור, וכל מטרתה הינה לפעול לטובת הציבור ללא גרעון תקציבי וללא רווח. להנהלת החברה אין ספק כי ראש העיר ינחה את הנהלת העירייה להעביר את התקציב אליו התחייבה העירייה – עבור תושבי הוד השרון. החברה פועלת לטובת קידום החינוך והתרבות בעיר, ולא לקידומם של חברי מועצת עיר ובתוך כך, פועלת על פי הוראות הדין. כל פעולותיה של החברה, ובכללן אירוע הדת, כפופים להסכמים למול עיריית הוד השרון ולנהלי רכש והתקשרויות כמצופה מרשות ציבורית. יו"ר הדירקטוריון עו"ד משה חנוכה העביר את בקשתו של הררי לקבלת חוות דעתו של היועץ המשפטי לעירייה".

יו"ר החברה, עו"ד משה חנוכה מסר בתגובה: "אמשיך לפעול מול העירייה להקלת יוקר המחיה של ההורים הצעירים בהוד השרון, גם אם זה דורש שהעירייה תכניס יד לכיס. ראוי שעיריית הוד השרון תיקח אחריות על חינוך הילדים מבוקר ועד ערב, ילדי הגנים הם אותם הילדים גם אחרי שעה 13:00. אני סמוך ובטוח שראש העיר יפעל כמתחייב למול הפקידות הבכירה להעברת השתתפות הכספית הנדרשת בפעולות החברה, לקידום החינוך והתרבות".

חבר המועצה יגאל הררי מסר בתגובה: "לא ידעתי על סירובו של חנוכה לאשר את התקציב המדובר. מאחר ומשה חנוכה הצביע עבור תקציב העירייה האחרון ולא הייתה לו כל התנגדות לפני, אין שום סיבה שתהיה לו התנגדות אחרי. סך כל התקציב לציבור הדתי בהוד השרון, 25% מתושבי הוד השרון, עומד על 700,000 שקל. חבל לי שחנוכה לא העיר את הערתו במועד התקציב ואם זה בגלל שהוא מתמודד לראשות העיר, שילמד להצביע במועצת העיר בהתאם".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "עיריית הוד השרון והחברה לקידום החינוך והתרבות פועלות בשיתוף פעולה מלא. הנהלת העירייה והצוות המקצועי בחברה פועלים יחד על מנת להבטיח לתושבי העיר שירותים איכותיים, במחירים מוזלים וברמה הגבוהה ביותר. כך למשל בשנת 2017 הוזלו עלויות הצהרונים המופעלים על ידי החברה, בהתאם להנחיית ראש העיר כך שמחירם 935 שקל לחודש, מחיר נמוך משמעותית מערי הסביבה ובזכות הסבסוד העירוני, לצד ההוזלה, שודרגו מגוון שירותי הצהרונים לילדים ולהורים. אנו נמשיך לפעול יחדיו תוך מתן מענה מלא לכלל ילדי ותושבי העיר".

zeevshraga1978@gmail.com