Local חדשות
מורה
המורה קיבלה עיסויים מהתלמידות (תמונה להמחשה)
צילום: clipart

מורה בבית ספר יסודי בהוד השרון נהגה לקבל עיסויים מתלמידותיה

לצד הורים הטוענים כי מדובר במעשה פסול ישנם הורים שלא מבינים על מה המהומה וטוענים כי "מגע אמהי הוא מבורך"

סערה התחוללה השבוע בקרב הורים באחד מבתי הספר היסודיים בהוד השרון, עת נודע כי אחת ממורות בית הספר נהגה ליהנות מעיסוי שהעניקו לה תלמידות הכיתה, במהלך שעות הלימודים. לידי כתבנו הגיעו הודעות שנשלחו על ידי הורי הכיתה בוואטסאפ הכיתתי ואילו אחד האבות מתריע, כי התנהלות זו עלולה לחצות גבולות ויש לשים לה סוף.

על פי ההתכתבות בקבוצה, התופעה מוכרת עוד משנת הלימודים שעברה, במסגרתה אחת המורות האהובות על התלמידים נהנתה כאמור מעיסוי שהעניקו לה התלמידות. הורים לבנים בכיתה טענו כי הבנים בכיתה מרגישים מקופחים לכאורה, נוכח העדפתן של התלמידות המעסות על פניהם ואף ציינו לכאורה כי הילדים כבר "התרגלו לזה." אחת האמהות שביקשה לחשוף את הדברים 'חטפה' מבול של תלונות מההורים, שטענו כי מדובר בנקמנות אישית לכאורה, ופעלו בכל כוחם בכדי לטפל בנושא בין כתלי בית הספר. רבים מהם אף ביקשו להתארגן במחאה על חשיפת הדברים ולהביע את תמיכתם במורה האהובה, שעל פי עדויות הביאה להתקדמות משמעותית בהישגיהן של התלמידים ובעיקר, התלמידות בכיתה.

בהתכתבות ההורים עולה כי התופעה כאמור, מוכרת. "זה לא לעניין, זה מה שהיא עושה בשיעור?! במקום לסייע למתקשים ולקדם את שאר הילדים. ולמה הם צריכים להתחרות על תשומת הלב שלה?", שאלה אחת האמהות בקבוצה ואילו אחרת הוסיפה, "זה באמת נשמע קצת לא מתאים".

אין ספק כי הדעות בקרב הורי הכיתה חלוקות. אחת האמהות אמרה: "נראה לי קצת שאתן מגזימות. יש מצב שהבנות מבקשות ממנה ולא נעים לה לסרב? חשבתן על זה? אני נמצאת עם בנות בגיל הזה במהלך היום, הן מאוד אוהבות לשבת ליידי, לספר לי חוויות , לחבק. ממש מפחיד אותי לדעת שההורים יחשבו עליי דברים כאלה". אם אחרת ציינה כי, "מגע אמהי הוא מבורח וזה מה שנשמע שאת מספקת להן. זה נכון שבנות מבקשות קירבה, אבל אם בנים מרגישים שיש יחס מועדף לאותן בנות אז זה לא תקין".

"זה מה שהילד שלי אומר לי כל הזמן. שהמורה אוהבת יותר את הבנות בגלל שהן עושות לה מסאז'. הזוי! בהתחלה חשבתי שהוא סתם ממציא. עכשיו אני מבינה שזה אמיתי", אמרה אחת האמהות בקבוצה ואחרת הוסיפה, "זה מה שהילדים שלנו אומרים. וכנראה שהילד שלי לא ממציא אם עוד הרבה ילדים מספרים את זה".

מיד לאחר העברת הפרטים לבדיקה פנו למערכת הורים רבים שביקשו שלא לפרסם את הדברים, זאת מתוך חשש לפגיעה במורה המוערכת כל כך, על ידי מרבית הורי בית הספר בכלל והורי הכיתה בפרט. שוב ושוב שמענו טיעונים על "שיימינג" והוצאת לשון הרע, בו בזמן שהם עצמם מודים כי התופעה מוכרת להם ונראה, שאינם עומדים על חומרת הבעיה. "העליהום שעשו ההורים על מי שהעזה להתלונן הפתיע אותי מאוד", אומר אחד מאבות הכיתה, "אין ספק שכולנו אוהבים את המורה אבל לא ייתכן שאירועים כאלה יחזרו על עצמם בכיתה בה כל התלמידים אמורים להרגיש שווים בפני המורה. לשמחתנו, מדובר במגע הנובע מתוך אהבה הדדית בין המורה לתלמידים, אבל איפה שמים את הגבול? מי יכול לשים את האצבע ולומר איך מותר או אסור לגעת אחד בשנייה?."

בשיחות שערכנו עם הורים בבתי ספר יסודיים אחרים, נראה כי התופעה בהחלט מוכרת וכולם כאחד מריבים גבה, טוענים בלב שלם ובביטחון מלא כי מדובר במגע הדדי שתורם להתפתחות הילדים שמקבלים חום ואהבה מהמורה ולהיפך. "אני לא מצליחה להבין איפה הבעיה", אמרה אם לתלמידה בבית ספר יסודי אחר בעיר, "התלמידות בסך הכל נהנות מזה, משחקות למורה בשיער, מחבקות ומלטפות, למה צריך לעשות מהתייחסות אוהבת וחמה כזאת שערורייה?".

ממחוז מרכז של משרד החינוך נמסר בתגובה כי: "התלונה הועברה לבדיקה מעמיקה של מנהלת בית הספר, מנהלת אגף החינוך ברשות המקומית ומפקחת משרד החינוך. לאחר השלמת הבדיקה יעודכנו ההורים בנושא על ידי מנהלת בית הספר. מנהלת בית הספר קוראת בזאת לכל הורה לפנות אליה בכל נושא ובאופן ישיר, לשם קבלת מענה מיטבי ורלוונטי".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "הפנייה הועברה לבדיקה מעמיקה של מנהלת בית הספר בשיתוף אגף החינוך ומפקחת משרד החינוך. עם השלמת הבדיקה יעודכנו ההורים באמצעות המנהלת. בכל שאלה ובקשה מוזמנים ההורים והתלמידים לפנות בכל עת למנהלת בית הספר לצורך טיפול ומענה".


zeevshraga1978@gmail.com