Local חינוך
אינטרנט בבי"ס מגן
ספי זלצמן ותלמידות, יש גם צד חיובי לאינטרנט
צילום: קרן שלהבת

מגן אינטרנט

בית ספר המגן בהוד השרון פועל לחשוף את בני הנוער לאינטרנט באופן מבוקר ומלמד אותם להישמר מפדופילים. השבוע קיימו בבית הספר פעילות מנע בנושא. ספי זלצמן מחנכת כיתות ו' מסבירה מה מסוגל מסך 17 אינץ' לעשות לילדינו

בית ספר המגן בהוד השרון הנו אחד מתוך אלפי בתי הספר בארץ שלקחו חלק בפעילות מנע נגד חשיפה של ילדים ונוער לאינטרנט ולפדופיליה.

ספי זלצמן מחנכת כיתות ו', מורה למתמטיקה ורכזת פעילויות התקשוב בבית הספר: "האינטרנט תורם רבות לבני הנוער לילדים ולמורים ואנו משתמשים בו רבות למטרות הבית ספריות ואף ללימודים. ניתן לנצל ולשאוב ממנו ידע רב אך יחד עם זאת חשוב שההורים והילדים ידעו על הסכנות הכרוכות בשימוש בו. בשנים האחרונות יותר ויותר ילדים החלו להשתמש באינטרנט והמקרים בהם בני נוער וילדים נוצלו התרבו. לנו צוות המורים היה חשוב להביא בפני הילדים את כל היתרונות, את החסרונות ואף את הסכנות שמסתובבות ברשת.

"מסתובבים אצלנו בבית הספר ילדים קטנים שהם רק בכיתה ב' וכבר יש להם כרטיס בפייסבוק. אני חושבת שלילד בגיל כזה העניין ממש מיותר. הפייסבוק כשלעצמו הוא מועיל אבל אני לא רואה אך הוא יכול להועיל ולתרום לילד בן 8. ילדים בגיל הזה אינם יכולים להפעיל את שיקול הדעת שלהם, הם מאשרים חברים לעיתים שאינם מכירים ועלולים ליפול קורבן לפדופילים או לאנשים שיכולים להזיק להם. יותר ויותר ילדים נרשמים לאתר למרות שהרישום אליו מותר רק מעל גיל 13. בפעילות בית הספר דיברנו עם הילדים והדרכנו אותם כיצד להשתמש באינטרנט נכון, להיזהר מפני סכנות וגם להימנע מלפגוע בחבריהם בפרסום השמצות וכדומה".

מעבר לשיחות וההרצאות שערכתם עם התלמידים, שיתפתם גם את ההורים במידע?

"פנינו להורים באמצעות מכתב ובו כל המידע והפעילות שנערכה בבית הספר. הורים לא תמיד מודעים למעשים של הילדים שלהם כשהם נותרים לבד עם המחשב. בשנים האחרונות רבו המקרים בהם ילדים נוצלו או נחשפו לתכנים לא ראויים כשגלשו באינטרנט. יום האינטרנט הבטוח שנערך בבתי ספר שונים ברחבי הארץ נועד על מנת לידע גם את ההורים לגבי הסכנות, האיומים ההטרדות, ההשמצות, חשיפה לאתרי הימורים, אתרים פורנוגרפיים ואף לאתרי הימורים. הורים רבים אינם יודעים שגם אם לא מלאו לילדם 12 והוא אינו נושא בעול החוק, ברגע שהוא עובר עבירה כגון לשון הרע, או פוגע בפרטיותו של אדם אחר או ילד אחר, הם אלו שישאו בענישה וישאו בתביעה כספית. במידה והילד מעורב בפתיחה או בפעילות של קבוצה מאיימת או משמיצה באמצעות קבוצות חברתיות באינטרנט, הגורם הנפגע יכול להגיש נגדו תלונה במשטרה או תביעה כספית.

"עלולים להיווצר מקרים בהם ילדים פותחים קבוצה בפייסבוק הקוראת להחרים ילד מסוים, מקרים בהם מפיצים שמועות או מפרסמים תמונות לא הולמות, צילום במכשירים ניידים ללא רשות ופרסומם באינטרנט, התחזות למישהו אחר וכדומה. כל אלו הם מקרים בהם הצד שכנגד יכול להגיש תלונה במשטרה. ילדים לא תמיד מודעים למה שהם עושים ולכן הפעילות שלנו נועדה להנחות אותם ולהימנע מכניסה למצבים אלו”.

האינטרנט הוא גם חיובי

בעבר המורים למדו ללא המחשב והתלמידים פנו לספריות הציבוריות, האם בתור מורה את חושבת שהתרומה של האינטרנט גוברת על הסיכון הכרוך בשימוש בו?

"האינטרנט הפך לחלק מחיינו, אם אנחנו רוצים להכין את הילדים שלנו לעתיד, אנחנו לא יכולים למנוע מהם לגלוש באינטרנט. העולם שלנו הפך לעולם טכנולוגי ומודרני וישנם הרבה אתרים שתורמים לילדים ולבני הנוער. בבית הספר אנחנו מנצלים את האינטרנט ללימוד וידע, הילדים מעדכנים בפורום את שיעורי הבית כדי שמי שהחסיר יוכל לראות את השעורים. אנחנו מיידעים את ההורים על הפעילויות שנערכות בבית הספר, על טיולים אסיפות וכדומה. כל מורה מעלה את התוכנית השבועית שלה והדבר יוצר שקיפות בין צוות בית הספר להורים. באתר שלנו יש גם פורום של ועד ההורים בו מדווח על הסיכום של הישיבות למי שלא יכול היה להגיע. השימוש במחשב תורם לנו רבות מבחינת ידע רק שצריך להשתמש בו בצורה מבוקרת".

בעבר, רוב הילדים היו נפגשים בחצר משחקים ויוצרים קשרים חברתיים. כיום רוב הילדים יוצרים קשרים, לעיתים קשרים וירטואליים, על ידי צירוף של חברים אינם מכירים בפייסבוק. מתי להורה צריכה להידלק נורה אדומה שהילד שלו מגזים בשימוש במחשב?

"צריך לוודא עם מי הילד מתחבר, לא לאסור עליו את השימוש במחשב. צריך לוודא לאלו אתרים הוא נכנס ולאלו קבוצות הוא משתייך בפייסבוק. בפעילות שלנו דיברנו עם הילדים שלא לתת לאנשים את הפרטים המזהים שלהם באינטרנט, לא לספר מתי הם נוסעים מהבית עם המשפחה, לא לקבוע להיפגש עם חברים דרך האינטרנט מהסיבה שזה עלול להיות מישהו שהם אינם מכירים והוא עלול להזיק להם. נתנו להם מגוון של דוגמאות חיות שהתרחשו במציאות. הסברנו להם כיצד להימנע ולהשתמש באינטרנט לרעה ולהפיץ שמועות על חבריהם. לדעתי אם ילד משתמש במחשב בצורה מבוקרת למשך שעתיים ליום אז אין להורה מה לדאוג".

נודע לך על מקרה שבו ילדים בבית ספרכם השתמשו באינטרנט או בפורום של בית הספר לרעה?

"למיטב ידיעתי עד כה אף אחד לא עשה זאת. לקראת הפעילות בתחום הכשרנו ילדים מכיתות ו' שיעבירו מידע והרצאות לילדים מכיתות נמוכות יותר כדי להטמיע בהם את החשיבות ולאפשר להם להרגיש אחראיים".

נופר ומאיה, תלמידות בית הספר בנות 12 מכיתה ו' שהשתתפו בהדרכת התלמידים במהלך הפעילויות שנערכו בבית הספר: "לרוב החברים שלנו יש פייסבוק. כולם כבר שם, יש אפילו ילדים מכיתה ב' שרשומים שם".

נופר: "אמא לא מסכימה שאני אשב הרבה מול המחשב אני נכנסת לפייסבוק, אני משתמשת באינטרנט גם כדי להכין שעורים".

מאיה, היית יכולה להסתדר בלי המחשב?

"אני לא חושבת זה חלק מהחיים שלי. כשאתה ילד קטן יש לך ICQ אחרי זה היה לי מסנג'ר ועכשיו את הפייסבוק, קנו לי לפטופ בכיתה ב' ואני משתמשת בו. ככה זה כמעט אצל כולם".

כיצד אתן נזהרות שלא לשוחח עם זרים או להיכנס לאתרים שלא תואמים את גילכן?

נופר: "לפעמים כשאני מחפשת דברים בגוגל עולים אתרים אחרים, אם הם לא לגילי אני ישר סוגרת אותם".

מאיה: "כשמישהו פונה אליי בפייסבוק ואני לא מכירה אותו, אני לא מאשרת אותו. הרבה ילדים מאשרים כמעט כל אחד כדי שיחשבו שיש להם הרבה חברים. לפעמים ילד מאשר חבר של אחד מחבריו, ויכול להיות שהחבר שלו בכלל לא מכיר אותו. יש הרבה ילדים שמסתכלים על הכמות של החברים שלהם לא על האיכות. אני ומאיה השתתפנו בפעילות שהייתה לנו בבית הספר בנושא האינטרנט. למדנו הרבה דברים ועשינו הרצאות לילדים משכבות נמוכות יותר. דיברנו איתם על אחד הפדופילים שנתפס, העלנו דיונים ונראה לנו שהם הבינו את העניין".

יצא לכן להיתקל במישהו שהתחזה למישהו אחר או במקרה דומה?

נופר: "לפני כמה זמן אחד הילדים פתח כרטיס בפייסבוק על שם של אחת הילדות בבית הספר. כולם גילו את זה כי הילדה אמרה שזה לא היא ואותו הילד סיפר את זה לחברים שלו שגילו את מה שהוא עשה. כולם בבית הספר מחקו אותו מהפייסבוק שלהם".
בעקבות הכתבה פנינו לטדי נויבירט בעל חנות המחשבים 'אינטרכל' בכפר סבא על מנת לברר אם ניתן להתגונן מפני אתרים לא ראויים ובכלל אם אפשר להתקין בו תוכנה על מנת למנוע מהילדים להיכנס לאתרים שלא לגילם ומסכנים אותם.

טדי: "חשוב להבין שאין אפשרות לחסימה הרמטית של המחשב בפני תכנים למבוגרים. נתחיל מזה שקיימים כלים ותוכנות שניתן להתקין במחשב על מנת למנוע מהילדים לגלוש באתרים למבוגרים, אבל חשוב להבין שגם אם נתקין את התוכנות האלה בכל המחשבים בבית, הילד עדיין יהיה חשוף לאתרים האלה אצל החברים שלו. משום כך, אנחנו כהורים חייבים להבין שהילדים שלנו חשופים לאתרים למבוגרים. כל מחשבה אחרת היא התעלמות מהמציאות. לכן המניעה האמיתית צריכה להתחיל בחינוך.

"הדרך הראשונה היא לתת לילדים שלנו להבין שאנו רוצים לדעת מה הם עושים במחשב. אפשר לדבר איתם על אתרים למבוגרים (כמובן בגיל התאים של הילד..) ולהעביר את המסר שהחיים האמיתיים שונים בתכלית מהדברים שמוצגים באתרים למבוגרים. חשוב לדעת שמבחינה טכנולוגית, בדפדפני האינטרנט ובכל תוכנות המסרים שקיימות, ניתן לקרוא את ההיסטוריה של הגלישה. אמנם ניתן למחוק את ההיסטוריה, אבל המחיקה מראה שלילד יש מה להסתיר. בכל מקרה, גם בלי להתקין תוכנות שירגלו אחרי הגלישה של הילד, במחשב עצמו נשארות המון עקבות שכל איש מקצוע יכול למצוא בקלות. מבחינה מעשית קיימים מספר כלים המאפשרים חסימת כניסה לאתרים למבוגרים:

- בדפדפני האינטרנט השונים קיימת האפשרות לחסום תכנים מסוכנים לילדים כגון אלימות, סקס, הימורים וכו'
- קיימות תוכנות ייעודיות שהתפקיד שלהם היא להיות השמרטף של הילד במחשב
- קיימים מוצרים חיצוניים שבהם מותקנת חומת אש שניתן להגדיר בה חסימה לאתרים למבוגרים.
- קיימת האפשרות לפנות לספק האינטרנט ולבקש חסימה לאתרים למבוגרים (ולקחת בחשבון שגם המבוגרים לא יוכלו להגיע לאותם אתרים..)

אלו תוכנות ניתן להתקין לשם כך?

קיימות תוכנות רבות במחירים מאד סבירים (בין 30$ ל 50$) אשר עושות את העבודה. אחת התוכנות הוותיקות היא סייבר סיסטרhttp://www.cybersitter.com/homeindex.htm . מתוך האתר של החברה ניתן להתקין לתקופת ניסיון בחינם וללא התחייבות את התוכנה. תוכנה מאד ידועה ופולארית היא נט-נני http://www.netnanny.com/ . התוכנה מאפשרת סינון של אתרים על פי מילות מפתח עם אפשרות להוספת מילים חדשות. תוכנה המאפשרת מעקב אחרי הפעילות במחשב, בעיקר בתוכנות של מסרים מיידים היא למ-ביג- ברודר http://www.iambigbrother.com/features.htm . תוכנה זו שומרת את רשימת האתרים שביקרו בהם וגם את כל השיחות בצ'אטים. קיים שרות I-keeper – מדובר בשירות ייחודי לסינון אתרי סקס והימורים המאפשר לילדכם לגלוש באינטרנט באופן בטוח מבלי להיחשף לאתרים הכוללים תכנים לא רצויים. שרות I-keeper מופעל ע"י חברת בזק בינלאומי וניתן ללקוחות כל החברות בתשלום חודשי קבוע.

טיפים להורה החרד

טדי נויבירט בעל חנות המחשבים 'אינטרכל' בכפר סבא ממציע מספר טיפים להורים:

- למרות שכולנו רוצים להיות הורים ליברלים ולתת לילדים שלנו את החופש שלהם, חשוב להציב את המחשב במקום מרכזי בבית כאשר המסך פונה למרכז החדר ולא בחדרי הילדים מאחורי דלת סגורה.
- הגבילו את שעות הגלישה של ילדכם. אינטרנט זה חשוב, אבל לא העיקר.
- הגדירו שעת סיום לשימוש במחשב.
לסיכום, ברור ששיתוף פעולה עם ילדכם הוא הדרך הטובה ביותר להימנע מסכנות באינטרנט:
- התקשורת עם הילד היא הדבר החשוב ביותר. דברו עם ילדיכם והדריכו אותם על הסכנות הטמונות ברשת.
- גלו מעורבות בחיים הווירטואליים של ילדכם: דעו מה הן תוכנות המסרים שלהם, באילו אתרים הם נוהגים לגלוש ומיהם החברים הווירטואלים שלהם.
- הכי חשוב - בקשו מהם לשתף אתכם בכל מקרה שמישהו גורם להם תחושה לא נוחה או פוגע בהם.
- סייעו לילד למצוא אתרים מתאימים לגילם ולתחומי העניין שלהם
- הדריכו אותו שלא למסור אף פרט מזהה אודות עצמם ולא למלא לבד שאלונים ברשת.
- הסבירו לילד שאין להיפגש לבד פנים אל פנים עם אנשים אותם הכירו ברשת ואין לקבל מהם מתנות.
- הדריכו אותם שלא לפתוח דואר מאנשים שאינם מכירים, זה עלול להיות וירוס.
- קבעו אתם שבמקרה והם נתקלים בהודעות פוגעות עליהם לא להיגרר לשיחה, לידע מבוגר ושאף ניתן לשמור את תוכן ההודעה על ידי לחיצה על כפתור ה- PRINT SCREEN על מנת להציג הוכחה של הפגיעה ולמצוא את הפוגע.