Local העיר שלי
גן ילדים
בעלי הגנים הפרטיים מוחים (תמונה להמחשה בלבד)
צילום: iclipart

גני הילדים הפרטיים בהוד"ש: העירייה מאיימת בתביעות משפטיות

עיריית הוד השרון שלחה איומים לפני תביעה לגני ילדים פרטיים רבים בעיר בטענה לפעילות ללא היתר שימוש חורג. בעלי הגנים טוענים כי לא זכו להתחשבות מצד העירייה

עיריית הוד השרון שלחה לבעלי גנים פרטיים רבים ברחבי העיר דרישות להסדרה מיידית של היתר שימוש חורג שאם לא כן, צפוי מפעיל הגן לתביעה משפטית.

מצד אחד, פועלת העירייה לקיום החוק, מצד שני דורשים בעלי הגנים התחשבות שכן מדובר בהוצאות גבוהות מאוד של מאות אלפי שקלים.

המחלקה לפיקוח מבנים שלחה דרישה בזו הלשון למפעילי הגנים בעיר "הנך מתבקש לפנות בתוך 14 יום על מנת שגרסתך בעניין חריגות הבניה תשמע, בטרם יינקטו נגדך הליכים משפטיים".


בין הקריטריונים הנדרשים להוצאת שימוש חורג: חצר המכילה לפחות חמישה מטר לילד, גודל מטבח של 22 מ"ר ושירותים גדולים. לטענת בעלי הגנים, מדובר בעלויות של 300 אלף שקלים ויותר.

מנכ"ל איחוד גני הילדים בארץ, חנן דגן שוחח השבוע עם "הוד הכפר" וציין כי בעיר קיימת תרעומת גדולה בנושא: "לצערי הרב אני מכיר את התופעה. כל הסיפור של השימושים חורגים לוכד המון בעייתיות. המבנים הם מבני מגורים שעושים להם הסבה לגן ילדים וקשה להתאים אותו לגן. יש רשויות שמתחשבות במפעילי הגנים. החוק אמנם דורש שימוש חורג אך יש רשויות שמבינות את צרכי הציבור ובעיקר ציבור ההורים ומדיניות האכיפה של רשויות מסוימות הוא 'לא לבעוט' מכיוון שהם מודעים לבעיה".

- מה קורה בהוד השרון?

"אני אישית ישבתי עם נציגים בעירייה והסברתי את הבעייתיות ולמרות זאת הם לא רואים מקום להקל ולמצוא פתרונות. צריך להבין שאם משנים ייעוד נכס צריך לשלם היטל השבחה של עשרות אלפי שקלים. ברעננה למשל העירייה נותנת פטור מהיטל השבחה והנחה בארנונה של 50%. פה בהוד השרון גובים ארנונה עסקית מה שאומר גבוהה יותר והעלויות מתגלגלות על ההורים בסופו של דבר".

- מה קורה ברמה הארצית בנושא?

"אנו פועלים כרגע ליצור שינוי בכנסת בכל נושא שימוש חורג. בין השאר פועלים לשינוי חקיקה שתקל על בעלי גנים ועל הרשויות להתמודד עם הסוגייה. שימוש חורג הוא הליך שצריך לחזור עליו פעם בשלוש עד חמש שנים וכל ההליך מחדש הוא שוב עלויות מחדש. ברמת השרון בתב"ע השטח מתאים מראש למגורים ולגני ילדים ואז כשעושים שינוי לשימוש חורג לגן העלויות הן חד פעמיות. עיריית תל אביב אגב הודיעה לי השבוע כי הם הולכים לאמץ את השיטה של רמת השרון, הייתי ממש גאה בהם".

- מה ביקשת מעיריית הוד השרון?

"ביקשתי שתהיה התגמשות בדרישות של התאמת המבנה בהתאם למצב הנתון של המבנה אך בעירייה לא מצאו עדיין את הדרך. הם הבטיחו שיחפשו תשובות אך לא החזירו עדיין שום תשובה ועברה כבר חצי שנה".

- מה זה התגמשות מבחינתכם?

"זה אומר הקלה בדרישות בהתאם למבנה, משא ומתן תוך התחשבות וכדומה. בהוד השרון הם הוציאו דרישה גורפת לכל הגנים ובערים השכנות זה נעשה אך ורק כשיש תלונות שכנים כי בדרך כלל הרשויות מתחשבות בצורך ההורים".

- כמה גנים בעיר קיבלו?

"מרבית הגנים הפרטיים בהוד השרון ומדובר בעשרות גנים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית הוד השרון פועלת מתוך דאגה ואחריות לביטחון ושלום הילדים באופן שוויוני, מידתי ושקול באמצעות אכיפת החוק. במקביל, דואגת העירייה להמשך פעילותם הסדירה של גני הילדים הפרטיים. הסדרת הפעילות הינה בהתאם לתפיסה של אחריות, כמוזכר ומתוך רגישות והקשבה למפעלי הגנים הפרטיים. לפיכך, מהנדסת העיר תיצור קשר עם הגנים הרלוונטיים וימצאו פתרונות בטיחותיים להמשך פעילותם הסדירה של הגנים ולשלומם של ילדינו".