Local העיר שלי
יעל מאירי ויואב אמדוני, איגי כפס
יעל ויואב. למצוא אוזן קשבת
צילום: פרטי

"אני גאה במי שאני"

בכפר סבא פועל סניף "איגי" המיועד לצעירים להט"בים (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, ביסקסואלים). יעל מאירי ויואב אדמוני, שמדריכים את הקבוצה הבוגרת, מזמינים את חברי הקהילה למפגשים. "מדובר במפגשים סגורים, כך שמי שעדיין בארון לא צריך לחשוש"

יעל מאירי (32), מדריכה בארגון "איגי" בסניף כפר סבא, החליטה לצאת מהארון בגיל 19. היא נולדה וגדלה ברעננה, למדה בתיכון מטרווסט, והסתירה את זהותה המינית מחבריה וממשפחתה. כיום היא מספרת על ילדותה ועל הרצון לסייע לחברי הקהילה.

יעל: "אני זוכרת שפחדתי להסתכל על בנות שלמדו איתי בבית הספר כדי שלא יחשדו. פחדתי שאם אגרום למישהי להתאהב בי אני אהרוס את חייה. זה המסר שכל הזמן שמעתי מהסביבה ואיתו חייתי עד לבגרות. כיום, לאחר שבגרתי ואני גאה במי שאני, החלטתי להדריך בסניף כדי לסייע לחברי הקהילה".

מאירי, כיום תושבת תל אביב, עובדת בגן ילדים וגם כצלמת ואמנית. יעל, שהבינה כבר בגיל מאוד צעיר שהיא אוהבת בנות, נאלצה להסתיר את זהותה המינית עד לגיל 19 אז החליטה לצאת מהארון.

ארגון "איגי" הוקם בשנת 2002 ומאז צמח לארגון הלהט"ב הגדול ביותר בישראל. מעל 1500 בני נוער משתתפים מדי שנה בפעילות של "איגי", שם מוצאים בני הנוער אוזן קשבת ומקום לשאול שאלות ולהביע את נטיותיהם ללא חשש. בהמשך הוקמה גם קבוצה לבוגרים בני 23-18 בכל רחבי הארץ. את קבוצת הבוגרים בכפר סבא מדריכים יעל מאירי ויואב אדמוני . הקבוצה כוללת 30-20 חברים שמגיעים מדי שבוע למפגש ומוצאים פלטפורמה חברתית ואקטיביסטית.

יעל: "חשוב לנו שידעו על קיומנו ויגיעו למפגשים. מדובר במפגשים סגורים, כך שמי שעדיין בארון לא צריך לחשוש".

מה גרם לך להצטרף ל"איגי"?

"כשעברתי לתל אביב, התחלתי להיפתח יותר, לצאת ולהכיר בנות. אחת מהבנות סיפרה לי על הארגון ואני מאוד הסתקרנתי. הצטרפתי לקבוצה, ומאז אני שם. בהמשך הפכתי למדריכה וכיום אני מדריכה את הקבוצה הבוגרת בסניף של כפר סבא".

כיצד התמודדת בילדותך עם הסוד ועם היציאה מהארון מול חברייך והורייך?

"במשך כל הילדות שלי הרגשתי שאני לבד, הייתי בודדה וחוויתי סוג של דיכאון. ידעתי שאני לסבית כבר מגיל צעיר, היה קשה לי עם זה, אבל מצד שני לא יכולתי להילחם בעניין. היו לי חברים וחברות אך לא הרגשתי שזו חברות אמיתית, מאחר ולא יכולתי לשתף אותם במי שאני באמת וכן לא יכולתי לספר ולשתף אותם במה שעובר עלי. שמעתי מהסביבה כמובן בלי קשר אליי, שמי שלא הולך בתלם, חיי חיים בודדים והורס למשפחתו את החיים. עם הנטל הזה חייתי עד לבגרות.

"בגיל 19, בעקבות חברות עם מישהי שהתפוצצה, החלטתי שאני שמה סוף להסתתרות ומספרת לאמי, שגם ככה כבר חשדה במשהו. לאמי לקח זמן לעכל את הבשורה, היא ביקשה ממני שאספר לאבי, אבל לא היה לי אומץ. היא סיפרה לו והוא לקח את העניין יותר קשה. למזלי, בסופו של דבר, שניהם קיבלו אותי כמו שאני דבר שלא קורה תמיד.

"ישנם הרבה בני נוער שחוששים לספר להורים שלהם על נטיותיהם המיניות מחשש מהתגובה שלהם. אנחנו שומעים בארגון כל הזמן על החשש לספר להורים. אותם בני נוער שתלויים בהורים חוששים מאוד מהתגובה שלהם. בארגון שלנו אנחנו תומכים בהם, מייעצים להם ולא פעם מסייעים להם מול ההורים.

"יש לנו צוות סוציאלי צמוד שמסייע לאותם נערים בעת הצורך. הסניף של כפר סבא נותן מענה לבני נוער וגם לחברי הקהילה מגיל 23-18. אני ויואב רוצים להזמין את חברי הקהילה למפגשים שלנו. מדובר במפגשים חברתיים, בדיאלוגים בנושאים שונים ובתכנים שסובבים סביב חיינו ומעסיקים אותנו".

"בחרתי להיות מי שאני, לחשוף את העובדה ולא להסתתר שוב בארון"יואב אדמוני (31) תושב הוד השרון לשעבר וכיום מתגורר בתל אביב מספר על הרצון שלו לעזור לבני נוער ובוגרים בקהילה הגאה. אדמוני, בוגר תיכון הדרים בעיר הוד השרון, עוסק למחייתו באומנות, יצא מהארון פעמיים במשך חייו. פעם אחת כאשר החליט לספר לכולם על נטיותיו המיניות ועל כך שהוא הומו, ופעם השנייה לאחר שהתברר שהוא נשא HIV.

יואב: "עברתי חוויה לא קלה אך החלטתי לא לחזור לארון ולהסתיר ולהחביא את מה ואת מי שאני. החלטתי לקחת את העניין למקום טוב להיחשף ולעזור לבני נוער ובוגרים אחרים שנדבקו בנגיף להתמודד עמו".

יואב, למד אמנות בבצלאל ונסע לגרמניה, שם עשה תואר שני בתחום האמנות. לפני כארבעה חודשים שב לארץ והחליט להצטרף ל"איגי" כדי לסייע לנערים אחרים ולתרום לקהילה.

בגיל 17 גילה יואב את העדפותיו המיניות, הלך למפגשי הקהילה בתל אביב, מפגשים שהחלו לפני הקמת ארגון "איגי". בגיל 19 החליט לצאת מהארון ולספר לחבריו והוריו.
יואב: "החלטתי לצאת מהארון ולא להסתיר את מי שאני, למזלי הוריי תמכו בי והבינו אותי. בהמשך, כשהכרתי בן זוג, הם אירחו אותנו בשבתות, כך שהחוויה עמם עברה ממש בקלות לשמחתי".

כיצד הגבת שהבנת שאתה נשא של הנגיף HIV?

"לפני שנתיים וחצי גיליתי אני נושא את הנגיף, דבר שגרם לי לחוויה מאוד קשה. התחלתי לקרוא על הנגיף ולא להסתמך על מה ששמעתי והבנתי שדי קל להתמודד עמו. בהתחלה נורא פחדתי, לא שהיום אני שאנן, אך למדתי להתמודד עם העובדה, שאני נשא וכך יותר קל לי. כיום אני נוטל 2 כדורים ביום ועורך בדיקות כל כמה חודשים".

מה גרם לך לחשוף את העובדה שאתה נשא HIV, לא חששת מתגובות האנשים?

"בחרתי להיות מי שאני, לחשוף את העובדה ולא להסתתר שוב בארון. לקח לי זמן לעכל את העניין אבל לאחר שהשלמתי עם מה שקרה לי, בחרתי לספר קודם להוריי. הם מאוד אוהבים ותומכים. היה להם קשה עם זה אבל הם שם בשבילי כל הזמן. עם חברים ומכרים, כשהעניין עולה בשיחה, אני לא מחביא את זה ומספר. אנשים די בהלם בהתחלה, לא כולם זוכים להכיר או לפחות לדעת שמי שמולם נשא HIV. אני מסביר להם את הגישה שלי והעובדה שאני משלים עם מה שקרה לי עוזרת לאחרים להירגע ולהיפתח אליי. בחרתי להיחשף כי רציתי לסייע לנערים ונערות בקהילה ובייחוד לכאלו שנדבקו בנגיף. ב'איגי' מכירים אותי ויודעים שיכולים לפנות אליי בכל זמן ובכל נושא. מי שמגיע לפה יודע שהוא יכול לשתף בהכל וגם לשמור על אנונימיות".

מה דעתך על הסרטון שערך 'הבית היהודי' שיצא נגד הנישואים החד מיניים?

"כל הזכויות שמגיעות לכל אזרחי המדינה ולמי שחי כאן צריכות להינתן גם לחברי הקהילה. המאבק בנושאים כאלו גובה מאיתנו אנרגיות מיותרות, אותן היינו יכולים להשקיע בדברים חיוביים יותר".

אוזן קשבת"איגי" הוא ארגון שנסמך על כ-150 מתנדבים בשנה. בין צוות המתנדבים גם פסיכולוגים ועובדים סוציאליים המעניקים שירותי ליווי מקצועיים. מאז הקמת הארגון חל שינוי משמעותי בחייהם של צעירים להט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדר, ביסקסואלים) בישראל. צעירים ובוגרים להט"ב ומתלבטים מכל הארץ היום יכולים למצוא באיגי אוזן קשבת ומקום לשאול שאלות ולהביע זהות מגדר ונטיה מינית ללא חשש.