Local חדשות
צביקה צרפתי פורמט חדש
צביקה צרפתי, ימים קשים
צילום: פרטי

סימני שאלה, דאגה ושמחה לאיד

פוליטיקאים, תושבים וקולגות מערים שכנות מגיבים לחקירת החשד לשחיתות בעיריית כפר סבא

הפרסומים בדבר חקירת החשד לשחיתות בעיריית כפר סבא ביום שני בבוקר ומעצר ששה חשודים בהמשך היום הפכו במהרה לשיחת היום בעיר. "לוקאל" מביא את התגובות של הפוליטיקאים, תושבי העיר והקולגות של ראש העירייה.

סגן ראש העירייה לשעבר, חבר המועצה עילאי הרסגור הנדין, התראיין לערוצי החדשות השונים, ברדיו ובטלוויזיה. "מדובר ברעידת אדמה, אך הדבר לא מפתיע",אמר הרסגור הנדין, "מדובר במשהו שהוא זר לעיר הזו, משהו שלא נוכל להשלים איתו. לא יכול להיות שנהפוך לעיר שיש בה פרשת שחיתות. זו בושה מאוד גדולה לתושבי כפר סבא. יהודה בן חמו צריך ללכת הביתה. לא יכול להיות שעירייה תנוהל בצורה כזו. מדובר בפרשה גדולה מאוד, פרשה מסועפת. אני מכיר חלקים ממנה ונשמע עוד דברים מאוד מעניינים שיעלו מהפרשה הזו".

במה מתבטאת השחיתות?

"אני לא יכול להרחיב יותר מדי, אני לא רוצה לפגוע בעבודה המשטרה, מדובר בעניינים חמורים כמו בענייני נדל"ן ודברים אחרים. אני קורא לכל עובדי עירייה להמשיך לעבוד ולהמשיך לשרת את תושבי כפר סבא. לא לפחד, תמשיכו לעשות את עבודתכם הטובה. בקרוב, אני מקווה, שלטון הפחד יעלם".

יו"ר האופוזיציה במועצת העיר, עו"ד יובל לוי, התייחס גם הוא לפרשה: "זהו יום שחור. כואב לי על כל עובד עירייה שבא להתפרנס, להביא אוכל הביתה ונקלע למצב כזה, בו המשטרה דופקת על דלתו. בשעה זו לא ניתן להתייחס להאשמות ולדעת מה כן ומה לא. לכל אדם עומדת חזקת החפות אבל כולנו חיים בעיר הזאת, רואים מה קורה בה ולכולנו זה כואב ביום יום".

אפס סבלנות לחוסר יושרהסגן ראש העירייה וממלא מקומו, צביקה צרפתי, לקח לידיו את המושכות ובאופן רשמי ימלא את מקומו של בן חמו עד לסיום ימי המעצר ובהתאם להחלטת בית המשפט. צרפתי הוא היחיד מבין חברי הקואליציה שהגיע לדיון בהארכת המעצר בבית המשפט וניכר עליו כי קיבל את הבשורות בהלם גדול.

צביקה, מה עובר עליכם בימים האלו?

"מדובר בימים קשים. אני מאוד מופתע, כי אני מכיר את יהודה במשך שנים ומכיר מקרוב את היושרה שלו, את הפעילות שלו וכמו שהוא עצמו תמיד אומר, 'יש לי אפס סבלנות לחוסר יושרה'. זה בדיוק הבן אדם ואני מאמין שהצדק ייצא לאור והוא יחזור לתפקד במהרה כראש העיר, בעיר מצליחה".

איך זה הרגיש לך בפן האישי, לראות את יהודה בן חמו יושב על ספסל החשודים?

"אני מכיר את האיש ויודע כמה קשה לו לשבת שם. זה עוד יותר מכאיב שאתה רואה עליו את הקושי ואת ההפתעה. בפן האישי לקחתי את זה בצורה קשה מאוד. אני חושב שצריך לתת לגורמי האכיפה לעשות את שלהם ואני מאמין שהצדק ייצא לאור".

מה התגובות שאתה מקבל מהשטח, מהתושבים, לכל הפרשה הזאת?

"אני מקבל תגובות תמיכה בלתי רגילות ומצד שני הרבה אנשים ששואלים 'מה קרה?'. אנחנו מסבירים להם ומבחינתי מעבירים את המסר שיהודה יחזור במהרה ורק יצא לאיזו פאוזה והוא יחזור. הלך הרוח הוא של הרבה שאלות, גם מתוך דאגה והרבה שמחה לאיד, לצערי, אבל זה כנראה העולם".

אומרים בין השאר שמדובר בניסיון חיסול פוליטי, שמישהו תפר ליהודה תיק – במידה וייצא זכאי, אתה מאמין שיצליח לנקות את שמו ולהיבחר שוב לראשות העירייה?

"אני לא יודע אם זו תפירה פוליטית או לא. אני מאמין שהחקירה תסתיים, יהודה ייצא זכאי ויהיו לו הכוחות להמשיך הלאה. יש לנו שתי משימות עכשיו, הראשונה להאמין שיהודה יחזור והשנייה להחזיר את הספינה לשיט בים רגוע – העירייה נותנת ותמשיך לתת לתושבים את השירות הכי טוב, וממשיכה לקדם פרויקטים לפי המדיניות של יהודה".

היכן מבקר העירייה

?

תושב העיר, דב עילם, התייחס לפרשה והעלה זווית אחרת לפרשה: "היכן מבקר הפנים בעיריית כפר סבא?", הוא שואל, "לא ברור מה תפקידו. כאשר המשטרה חושדת בתעשיית השוחד לכאורה בעירייה וכאשר רבים דיברו על קבלנים השולטים בעירייה, נשאלת השאלה היכן היה המבקר, הקודם והנוכחי?

"כאשר מבקרי הפנים הם אנשי אמונו של ראש העירייה מי צריך בכלל מבקרי פנים ופשוט חבל על השכר שלהם, המשולם מכספי ציבור. כאשר כל שבוע נחשדים ראשי רשויות מקומיות בשחיתות יש לשנות את נוהל בחירת מבקרי הפנים כך שיבחרו על ידי משרד מבקר המדינה ולא על ידי ראש הרשות המקומית שאמור להיות המבוקר המרכזי בדו"חות מבקר הפנים".

שלמה סימן טוב, צעיר תושב העיר, התייחס גם הוא לפרשה: "מאז שיהודה בן חמו ניבחר להיות ראש העירייה, העיר שלנו רק צמחה וגדלה ונבנתה בתור העיר הירוקה ביותר. יהודה הוא איש יקר מאוד ולדעתי זה סתם, עוד דרך להוריד את ראש עירנו מתפקידו. כמו לכל ראש עיר, יש ליהודה שונאים רבים, במיוחד לאור כך שניבחר שלוש פעמים ברצף. הוא הרים את עירנו ואת השכונות לדרגה שאף אחד לא יכל ולא יוכל לעשות, גם בעוד עשור. אין ולא יהיה ראש עיר מוצלח כמו יהודה בן חמו, אבא שלי בחר בו, אחים שלי בחרו
בו, כל מי שאני מכיר בחר ויבחר בו שוב, למרות העלילות כלפיו".

מרסל מרקוביץ', שורד שואה תושב העיר, התעקש לומר מספר מילים על הפרשה וניכר כי הוא מתרגש מאוד, מתקשה להסתיר את הדמעות: "אני מתגורר בכפר סבא 54 שנים. עברתי הרבה ראשי ערים ובקדנציות האחרונות גם אני וגם בני משפחתי היינו מאוד מרוצים מתפקודו של יהודה בן חמו. העיר שלנו תמיד נקייה, יש פסטיבלים בקיץ גם לבני גיל הזהב, הוא הקים שכונות ירוקות שנראות כמו שכונות יוקרה בחו"ל, הבת שלי מתגוררת שם והכל שם כל כך יפה ומסודר.

"חשוב להבהיר לו שיש הרבה יותר אנשים שאוהבים אותו ורוצים להגיד לו תודה. אני מאמין ורוצה שהוא יצא זכאי, לדעתי מישהו פשוט 'תפר' אותו. אני לא מכיר אותו באופן אישי אבל הוא עבד בשביל העיר שלנו, תמיד תמך בשורדי השואה, תמך בעניים בעיר. ממתי ששמעתי את זה שהוא נעצר לקחתי מאוד ללב, לא יכול להיות שראש העירייה שלנו יושב ככה בבית סוהר".

בגידה באמון הציבורחבר המועצה לשעבר, יאיר אברהם, פרסם מכתב גלוי בנושא, בו הוא פונה ישירות אל בן חמו: "שלום יהודה, אלה בוודאי רגעים כלל לא פשוטים עבורך, וברמה האישית אני חש צער על שהגעת למצב בו אתה נמצא מאחורי סורג ובריח כחשוד בעבירות כה חמורות. לאחר שאמרתי את זה עלי להבהיר כי כנבחר ציבור וכתושב העיר, אני חש כעס גדול כלפיך כי מעשיך הם פשוט בגידה באמון הציבור הכפר-סבאי.

"בגדת באלפי תושבים נפלאים המעורבים בפעילות ציבורית והתנדבותית, ובמאות עובדים מסורים של העירייה אשר האמינו כי לנגד עיניך עומד האינטרס הציבורי בלבד. בגדת בכל אלה שצפו בך מעל כל במה עירונית, והתפתו להאמין בקסם האישי ובחיוכים שפיזרת לעברם. בגדת בכל נבחרי הציבור אשר תמכו בך לאחר שהסתרת היטב קשרים מפוקפקים ואינטרסים זרים המוגדרים כעת ע"י המשטרה "תעשייה של שוחד".

"עפ"י החוק היבש, הנך זכאי כל עוד לא הוכחה אשמתך, אבל אנחנו כבר יודעים שמעצר משטרתי מגובה בראיות ברורות. אנו תושבי העיר לא מוכנים לאמץ את הנורמות, אשר לפיהן רק מי שנמצא אשם בדין פלילי צריך לסיים את כהונתו - החלטה של המשטרה לא להגיש כתב אישום ואפילו זיכוי בבית המשפט לא ימחקו את החרפה הזו, ולכן אין דרך חזרה מכתב האישום הציבורי".

ומה אומרים הקולגות

?

ראש עיריית כפר סבא לשעבר, יצחק ולד, התייחס לפרשה: "שמעתי גם בחדשות אבל מעבר לזה אני לא יודע כלום. הייתי בעירייה ולפי הערכתי, ידי כל עובדיה נקיות, אני לא יודע אם קרה משהו, ואם כן, צריך להצטער על כך. נשאיר למשטרה לחקור ולמצות את העניין".

ראש עיריית רעננה זאב בילסקי: "הצטערתי מאוד לשמוע על מעצרו של יהודה בן חמו, חבר ואדם שתמיד הכרתי כנבחר ציבור אכפתי ואהוב, יהודה תרם רבות לשגשוגה של כפר סבא. אני מאחל ליהודה שיעלה בידו להוכיח את חפותו".

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון, מסר כי, "אני לא מכיר את העובדות ואת המעשים ולכן לא יכול להגיב ספציפית. אני מגנה שחיתות שלטונית ומי שחטא עליו לשאת במחיר".

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, סרב להגיב לפרשה, בדומה לראש עיריית הוד השרון, חי אדיב.

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "אנו מציעים לכולם לחכות ולא לרוץ למסקנות נחפזות. ראש העיר הוא זה שהוביל צוות מנצח שקידם ופיתח את כפר סבא למצוינות ואיכות שהפכה אותה לעיר האטרקטיבית באזור. העירייה זוכה כבר 13 שנים רצוף בפרס ניהול תקין ואנחנו מאמינים שלאחר שיתפזר הערפל, ניתן יהיה לראות שכך נמשיך. העירייה מורכבת ממאות עובדים מקצועיים ומסורים שגם בשעה קשה זו ממשיכים להעניק שירות איכותי לתושבי העיר".

zeevshraga1978@gmail.com