Local חדשות
ספיר ניסני, פורמט חדש
ספיר ניסני, הסנגור יעתור לביטול כתב האישום
צילום: ארכיון מערכת

שנה אחרי: בית החולים יעביר את הדוח הרפואי של אמה של ספיר ניסני

בשבוע בו חלה שנה ליום בו שפכה העיתונאית ספיר ניסני שמן על אמה וגרמה למותה, בית המשפט הורה לבית החולים להעביר – לקראת גיבוש כתב אישום מתוקן – את דוח האשפוז של האם. בהתבסס על הנחיית פרקליט המדינה, הסנגור יעתור לביטול כתב האישום ואי הטלת מאסר על ניסני

מחר שישי ה- 21 באפריל, תחלוף שנה בדיוק מיום בו העיתונאית ספיר ניסני (25), שפכה, כך על פי כתב האישום, ברשלנות, שמן רותח על אמה מרים ניסני (51), בעודה ישנה בביתה בכפר סבא, וגרמה למותה ב-19 ביוני. בתוך כך, בין כותלי בית המשפט נמשך ההליך המשפטי וביום שלישי השבוע ניתן צו המורה לבית חולים למסור לצדדים את התיק הרפואי של האם - וזאת לבקשת עו"ד גיא עין צבי, סנגורה של ספיר, במסגרת המשא ומתן שנמצא בימים אלו ככל הנראה בשלביו האחרונים לקראת הגשת כתב אישום מתוקן שעל בסיסו יבקש הסנגור שלא להמשיך את ההליך המשפטי ולא להטיל עונש על ספיר בנימוק של הגנה מן הצדק.

כזכור, בכתב האישום נטען כי בליל האירוע, אחרי שהאם נשכבה לישון, נכנסה ספיר, בעודה מחזיקה באופן רעוע סיר עם תבשיל, לחדר השינה על מנת לקחת תבלין שאיתו רצתה לבשל והוחבא על ידי אמה בארון בחדר, כשאת המפתח נהגה האם לשים מתחת לכרית שלה. עם כניסתה של ספיר נתקלה בשואב אבק, מעדה, איבדה אחיזה בסיר, אשר חלק ניכר מתכולתו נשפך ישירות על פלג גופה העליון האם. היא נכוותה ב-30 אחוזים משטח גופה ונפטרה בחלוף כחודשיים בבית חולים "תל השומר". ספיר, שנחשדה בתחילה בניסיון רצח, הואשמה לאחר מות האם בגרימת מוות ברשלנות.

בשבועות האחרונים מנסים סנגורה של ספיר והפרקליטות להגיע להסכמה על נוסח מתוקן של כתב האישום. התיקונים נוגעים להתנהלות שהייתה בבית בזמן המקרה, מעדנים את טענות הפרקליטות לגבי מעשיה של ספיר ותואמים יותר את גרסתה. ביום שלישי הוצגה לבית המשפט טיוטת כתב אישום מתוקן, אך צוין שעדיין קיימת מחלוקת לגבי מספר סעיפים כשנקודת המחלוקת המרכזית סביב סעיף העוסק בגורמים שהביאו למותו של האם. בעוד בפרקליטות טוענים כי האם נפטרה כתוצאה מזיהום שחל בשל הכוויות, ההגנה טוענת כי מותה נגרם עקב זיהום שהתפתח בחיבור הקטטר באזור הבטן, אזור בו לא היו כוויות.

על מנת שבפני בית המשפט יהיו את הנתונים לגבי סיבת המוות, ניתן צו לבית חולים להעביר לצדדים את כל התיק הרפואי. לאחר בחינת החומרים יתכן וההגנה תגיש שאלות הבהרה לפתולוג מהמכון לרפואה משפטית שכתב את חוות הדעת, וישנה גם אפשרות כי הסנגור יבקש לזמן לעדות את מנהל המחלקה בה הייתה מאושפזת האם.

במידה והצדדים יגיעו בשבועות הקרובים להסכמה על נוסח כתב אישום מתוקן, ניסני תודה בו וסנגורה יעלה הגנה מן הצדק (אכיפה בררנית) – כלומר ביטול כתב האישום נוכח נסיבות התיק והטרגדיה המשפחתית, וזאת לאור הנחייה חדשה של פרקליט המדינה, מחודש ינואר, לגבי מדיניות אכיפה ביחס לבני משפחה שגרמו ברשלנות למות אחד מבני משפחתם. על פי ההנחיה, בתיקים מסוג זה הנטייה של התביעה תהיה שלא לבקש עונש מאסר בפועל או עבודות שירות, אלא אם נתקיימו נסיבות חריגות ומיוחדות המצדיקות זאת כדוגמת רשלנות ברמה גבוהה במיוחד, ולהסתפק ברוב המקרים במאסר על תנאי.

"הנאשמת אינה כופרת בקשר הסיבתי בין מעשיה לבין המוות או באחריות שלה למעשה", ציין עו"ד עין צבי בבית המשפט. "כך שלא תעלה טענה כי הטיפול הרפואי, ככל שנפלו בו כשלים, מנתק את הקשר הסיבתי בין מעשיה לבין גרימת המוות".

בתום הדיון, לאחר התייעצות נוספת בין הצדדים, הוחלט לדחות את הדיון בכחודש, שעד אז יקבלו הצדדים את חומר הרפואי ויפעלו לגיבוש נוסח סופי של כתב האישום.

עו"ד גיא עין צבי מסר: "מתקיימים מגיעים לגיבוש הסכמות עובדתיות. חלק מהבירורים מצריכים את קבלת מלוא התיק הרפואי של המנוחה. לאחר קבלת התיק הרפואי, נפעל לגבש הסכמות עובדתיות".