Local ספורט
אורן ניסים
אורן ניסים חוגג את ההישארות בליגה לפני 11 שנים
צילום: אלן שיבר (ארכיון)

לשחזר את הנס

בהפועל כפר סבא רוצים לשחזר את ההישארות ההירואית מלפני 11 שנים. רגע לפני שהקבוצה, ככל הנראה, נפרדת מליגת העל, חזרנו לגיבורי אותה עונה מופלאה

בהפועל כפר סבא לא חלמו שבתחילת חודש מאי 2017 עוד יהיה להם על מה לשחק. מי מאוהדי הקבוצה שתיכנן ללכת השבת לים ודאי יבטל תכניות ויגיע השבת לאצטדיון "לויטה" לתמוך בהפועל כפר סבא, שצריכה לנצח את הפועל חיפה (כניסה חופשית, 20:30), כדי להשאיר לעצמה סיכוי (קלוש אמנם) להישאר בליגה העל, ולקוות לנס.
אחרי ההפסד להפועל ת"א עם המאמן החדש פליקס נעים, בהפועל כפר סבא השלימו עם הירידה, אבל שני ניצחונות על הפועל אשקלון והפועל קריית שמונה, לצד הפסד של הפועל ת"א לאשדוד ותיקו נגד אשקלון יצרו מצב הרואי, לפיו לכפ"ס והפועל ת"א אותו מספר נקודות (28) ולאשקלון נקודה יותר, אבל יחס שערים פחות טוב מזה של כפ"ס.

המצב של הפועל כפ"ס עדיין רע. כדי להינצל מירידה עליה לנצח את הפועל חיפה, ולקוות שאשקלון (בבית נגד קריית שמונה) והפועל ת"א (נגד הפועל רעננה באצטדיון נתניה) לא תנצחנה. גם תיקו של אשקלון והפועל תא יספיק לכפר סבא להישאר, בתנאי שתנצח את הפועל חיפה. אם אשקלון והפועל ת"א יפסידו, לכפר סבא יספיק תיקו כדי להישאר.

אם אני פליקס נעים, הייתי מראה לשחקנים במסגרת ההכנות למשחק נגד הפועל חיפה קטעים מעונת המשחקים 2005/2006. הפועל כפר סבא כבר חוותה סיטואציה דומה של השלמה עם הירידה, שהסתיימה בהפי-אנד.

לפני 11 שנים הפועל כפ"ס הייתה בפיגור של 13 נקודות, אבל אלי אוחנה שהגיע במחזור ה-20 והחליף את אלישע לוי (היום מאמן הנבחרת) הוביל את הפועל כפר סבא לאחד הקאמבקים הגדולים בכדורגל הישראלי. מדובר היה בסדרה הירואית של 14 משחקים בהן צברה 24 נק' ולהישרדות שאיש לא האמין. בהרכב של אוחנה שיחקו אגדות כדורגל כמו דגלאס דה סילבה, סמואל יבואה, המגן עמנואל פאפו, אייל משומר ואביחי ידין הצעירים, לירון זרקו, שליו מנשה, אבי תיקוה ואורן נסים.

צחוק הגורל, שדווקא במחזור האחרון כפר סבא הפסידה למכבי נתניה 1:0, אבל נשארה בליגת העל כיוון שגם יריבתה לתחתית הפועל נצרת עילית הפסידה בביתה לבני יהודה באותה תוצאה . אוחנה אמר אז: “אמרתי שגם אם נרד נעשה את זה בסטייל, אבל אני שמח שנשארנו בסטייל. כל הכבוד לבני יהודה ולמכבי נתניה שגילו ספורטיביות".

פנינו השבוע לאלי אוחנה להעלות זיכרונות. "היינו כבר עם רגל וחצי בליגה השניה, וידענו שזה כמעט בלתי אפשרי, אבל כשהלחץ ירד מאיתנו הכל התחבר ולקחנו עוד ניצחון, ועוד נקודה, ועוד ניצחון, ונשארנו בליגה כנגד כל הסיכויים".

אבל הפסדתם במחזור האחרון בנתניה?

"נכון, כי היינו צריכים לנצח אבל היינו בלחץ אדיר ולא שיחקנו טוב. היינו עם אוזן אחת בנצרת, ואחרי שעשינו את העבודה במשחקים הקודמים, שמחנו שבני יהודה עזרה לנו להישאר".

ההיסטוריה יכולה לחזור השבוע?

"אחרי מה שקרה עם ברצלונה נגד פ.ס.ז', הכל יכול לקרות. אבל אם נהיה מציאותיים מדובר במשימה מאוד קשה, ואני מאמין שאשקלון תנצח ותישאר. גם הפועל ת"א וכפ"ס ינצחו".

כמה אחוזים אתה נותן שהפועל כפ"ס תישאר?

"עשרה אחוזים".

מי ששיחק בחוד ההתקפה של הפועל כפ"ס באותה עונה היה אורן נסים האגדי, שנזכר: “כולם כבר הספידו אותנו, ופתאום כשירד הלחץ התחלנו לשחק כדורגל. כשאני מסתכל על הפועל כפר סבא של היום זה מזכיר לי את העונה ההיא, שהתחלנו לשחק משוחרר ולנצח. קיבלנו ביטחון ובוא נאמר שגם המזל הלך איתנו”.

אורן, ההיסטוריה יכולה לחזור?

"ברור. יש ניסים בכדורגל וכמו שאני רואה את אשקלון והפועל ת"א עם לחץ ומשקולות ברגליים, הפועל כפ"ס נמצאת במומנטום חיובי, משוחררת מלחצים ומשחקת מצוין. אני מאוד מאמין בסיכוי של כפ”ס להישאר. לאורך העונה אשקלון לא הייתה קבוצה שיוזמת, ומנגד לא נראה לי ששחקנים כמו אחמד עאבד, שרוצה לעבור לקבוצה גדולה, או שלומי אזולאי שחייב להבטיח את עצמו לעונה הבאה, יפשלו במשחק מסוקר שיהיה בשידור בטלוויזיה כשכל העיניים יהיו מופנות אליהם".

כמה אחוזים אתה נותן שכפ”ס תישאר?

" 35 אחוז".

רונן יום טוב, אוהד שרוף: "אוהדי הפועל כפר סבא נולדו לסבול. אני מקווה שתומר קשטן יחשוב קצת על הפועל כפ"ס ויעזור לנו, וכמובן בונים על הפועל רעננה שידועה כמי שמקלקלת שמחות. ובכל זאת, ערב המחזור אנחנו האוהדים מאוד ריאלים ויודעים שכולם רוצים לעזור להפועל ת"א, כך שהסיכוי באחוזים שהפועל כפ"ס תישאר הם 20 אחוז”.