Local חדשות
מירית שקד ברק ואיציק מנהיימר
מירית שקד ברק ואיציק מנהיימר. מובילי המאבק
צילום: עופר הופסטון גרומן

תכנית המתאר 2035 – הסערה נמשכת

בוועד המחאה טוענים כי ראש העירייה, יהודה בן חמו, ביקש לקיים פגישה אישית עם מובילי המחאה, האחרונים סרבו. במקביל פנו חברי מועצה, בהם גם חברי הקואליציה, אל מ"מ לראש העירייה, צביקה צרפתי, בדרישה למשיכת התכנית וכינוס חוזר של מליאת הוועדה לתכנון ובניה

בשבועות האחרונים אנו מדווחים רבות אודות מחאת התושבים נגד תכנית המתאר כס\2035, זאת נוכח הכוונה לסווג את אזור התעסוקה החדש במזרח העיר, כס 50, כאזור תעסוקה 2 המאפשר הקמתם של מפעלים מזהמים. בין היתר מופיעה בתכנית פסקה המודיעה כבר עתה, כי באזור התעשייה יוקם מפעל לטיפול בפסולת ביתית, בניגוד להבטחות קודמות שקיבלו התושבים מהעירייה.

חברי הוועד, שהגישו התנגדויותיהם לוועדה המחוזית, ממשיכים בפעולות המחאה ועורכים ערבי הסברה במהלכם מבקשים את הצטרפותם של כלל תושבי העיר למחאה. לדבריהם, אישור תכנית המתאר כפי שהיא תפגע קשות באיכות החיים של כלל תושבי העיר ולא רק של אלה המתגוררים במזרחה.

באתר הוועד המחוזית מצאנו כמאה התנגדויות רשמיות לתכנית, כאלה שהוגשו על ידי תושבים, בעלי קרקע ואף גורמים רשמיים כמו הוועדה המקומית דרום השרון, חברת נתיבי ישראל, המועצה לשימור אתרי מורשת, רשות הטבע והגנים, רשות הגז הטבעי, קיבוץ ניר אליהו ועוד.

כמו כן מצאנו את התנגדותה של מהנדסת העירייה שהוגשה רשמית לוועדה ומבקשת בין השאר למנוע הקמתו של מפעל לטיפול בפסולת, וכן התנגדויותיהם של חברי המועצה מטעם האופוזיציה.

"מי מנהל את העירייה, בן חמו או צרפתי?"
--------------------------------------------------
בהמשך לישיבת המועצה הסוערת בה נכחו חברי ועד הפעולה, הוזמנו האחרונים לפגישת עבודה רשמית עם נציגי העירייה, בהם מ"מ ראש העירייה, צביקה צרפתי ומהנדסת העירייה. לדבריהם, גורמים רשמיים ביקשו לזמנם לפגישה עם ראש העירייה המורחק, יהודה בן חמו ואילו הם סרבו. "מיד לאחר ישיבת המועצה קיבלנו טלפון מההנדסה לקביעת פגישה רשמית עם מ"מ מקום ראש העיר ועם מהנדסת העיר. הפגישה נקבעה ליום חמישי שעבר בשעות הבוקר. ביום שני התקבלו עדכונים מפעילים, שפנו אליהם בניסיון לתאם פגישה עם ראש העיר, יהודה בן חמו.

"לא הסתייע בידי הפעילים להגיע לפגישה בהתראה קצרה, בכל זאת, כולם אנשים עובדים וביקשו בנימוס לקבוע פגישה מסודרת בטווח זמן סביר. ברגע ששמעו את זה, אמרו שניקח בחשבון שהפגישה עם בן חמו, היא במקום הפגישה הרשמית המתוכננת ליום חמישי עם מ"מ ראש העיר ומהנדסת עיר. אם לא יגיעו לפגישה כעת, תבוטל הפגישה עימם בחמישי. לאחר זמן קצר מזכירת מהנדסת העיר התקשרה וביטלה את הפגישה בחמישי. כרגע אין שום פגישה על הפרק. יש נתק," אומרים בוועד, "מה כל כך בוער לראש העיר להתערב בתב"ע הזו? אסור לו להתעסק בענייני הנדסה. מי מנהל את העירייה כיום, יהודה בן חמו או מ"מ צביקה צרפתי?"

החל הקרב על "הקרדיטים"
--------------------------------
בבחינת ההשתלשלויות האחרונות, אין ספק כי כלל חברי המועצה – קואליציה ואופוזיציה כאחד, "פספסו" את הפרטים הרבים שהוצגו בתכנית ועל כן הצביעו לאישורה במליאת הוועדה המקומית. עם תחילתה של המחאה נראה כי רבים מחברי המועצה ביקשו לחזור בהם ובשבוע שעבר אף נשלחה פנייה רשמית בנושא לוועדה המחוזית, עליה חתומים גם חברי קואליציה. חבר המועצה עו"ד יובל לוי ביקש לבצע מהלך לזימונה של ישיבת מועצה שלא מן המניין כדי לדון בנושא, אליו הצטרפו עוד ארבעת חברי האופוזיציה, אולם המהלך לא צלח. בהמשך העביר לוי הצעה לסדר במועצת העיר, בה ביקש בין השאר להחזיר את תכנית המתאר לדיון בוועדת המליאה לתכנון ובניה.

מעט לפני סגירת הגיליון הגיע לידי כתבנו מסמך נוסף – דרישתם של 8 חברי מועצה, בהם סגן ראש העירייה איתן צנעני, חברי קואליציה וחברי סיעת מרצ, עילאי הרסגור הנדין ופליאה קטנר, להשיב את התכנית לדיון. בפנייתם של השמונה למ"מ ראש העירייה, צביקה צרפתי, נכתב כי לא קיבלו זמן ארוך מספיק לעיין בפרטי התכנית ועל כן נאלצו לאשרה מבלי שידעו את הפרטים לאשורם.

עו"ד לוי טען כי מדובר בכלל ביוזמה שלו, אליה הצטרפו שאר חברי המועצה, אולם רגע לפני סגירת הגיליון הצטרף יחד עם חברותיו לסיעה, ד"ר ענת קלומל צוויג ואתי הדנה, לא לפני שהוציא הודעה ובה כתב: "אני מודה לחברי הקואליציה על שבחרו להצטרף לדרישת סיעת תפוח."

הודעתו זו עוררה סערה בקרב חברי הקואליציה שכינו אותה "ספין תקשורתי". חברת המועצה עו"ד רויטל לן כהן: "חבל שיובל לוי עושה רק דברים עם הד תקשורתי ומנסה לקחת קרדיט על פעולות של אחרים."

חבר המועצה אורן כהן התייחס אף הוא לדברים: "תמוהה בעיניי התנהלותו של יובל לוי שלא רצה לחתום על כינוס המליאה ובחר בדרך לא רלוונטית של כינוס מועצת העיר. כך מתנהג "פיל בחנות חרסינה". דרכו המקולקלת זרה לנו ולצערי הוא מוציא עצמו מהמסגרת הכללית של שיתוף פעולה נטול אינטרסים צרים."

בהתייחס לפגישה אליה הוזמנו המוחים מול יהודה בן חמו, נמסר ממשטרת ישראל: "המשטרה אישרה את המפגש לאחר שבחנה את הנושא לגופו של עניין."

מ"מ וסגן ראש העיר, צביקה צרפתי, התייחס לביטול הפגישה עם הוועד: "לצערי נאלצתי לדחות את הפגישה עם התושבים עקב מחלה. כעת עם שובי לעבודה תתקיים פגישה מחודשת עם כל הגורמים. בנושא ישיבת המועצה, יובל לוי לא הצליח לגייס רוב של חברי מועצה לקיים ישיבה שלא מן המניין. בנוגע למכתב המדובר (פנייתם של חברי המועצה לכינוס מליאת הוועדה) הוא עדיין לא הגיע ללשכתי ולכשיתקבל, אתן את התייחסותי בפורום המתאים."

זאב שרגא
zeevshraga1978@gmail.com