Local בריאות
מעיין עם מיכל צפיר
צילום: יחצ

מעין האושר והכושר

אחרי הצלחה בכפר סבא והצלחה בצפון הארץ, מגיע סניף נוסף בהוד השרון

כשחמש בנות נולדות לאמא ממוצא מרוקאי ואבא ממוצא גרמני אז די ברור שכולן יפות, אבל לא כולן יוצאות עם אותו מבנה גוף. "כל ארבעת האחיות שלי דוגמניות דקיקות", מגחכת מעין לביא (35). "הן יצאו מהגן הגרמני הגבוה והרזה ואני מהגן הנמוך עם הנטייה להשמנה". והנטייה להשמנה בהחלט באה לידי ביטוי כשהייתה מעין נערה. מגיל ההתבגרות ועד הצבא סבלת מעודף משקל, מדימוי גוף נמוך וניסתה להרזות בכל מיני שיטות.


מעין: ניסיתי את כל מה שהיה בשנות ה – 90': קלטות הרזייה, סדנאות, מכשירים תכשירי וגם בתהליכים אישיים לא הגיוניים כמו להתעמל יותר מדי או להרעיב את עצמי. וכל הזמן שמעתי הערות "לא חבל? את בחורה כל כך יפה.."


איך הצלחת לבסוף להרזות?


"הטריגר היה שחבר שלי עזב אותי לטובת בחורה רזה. זה היה אישיו בינינו והוא כל הזמן העיר לי ונתן לי להרגיש לא בנוח עם עצמי. לפני כן כבר התייאשתי וחשבתי שפשוט אשאר שמנה אבל זאת הייתה פצצה שפגעה בי מאוד. החלטתי להרזות בכל מחיר".


באותו זמן ניחתה מכה נוספת על הבחורה הצעירה. חבר קרוב מאוד שלה נפטר. "הוא היה שכן שלי וכל שבת בבוקר הייתי בורחת אליו כדי לא להתמודד עם הבורקסים והאוכל השמן בבית", מספרת מעין. "פתאום לא היה לי מפלט. לא הייתה לי ברירה אלא להתמודד בבית. ככה פיתחתי את השיטה שלי – איך לשלב את האוכל הרגיל עם הדיאטה. איך להתמודד עם הפיצות, הג'חנון והפלאפל, עם האוכל בחגים ובשבתות ולהישאר רזה".


זה אמיתי?


"אני בעצמי ירדתי ככה 26 ק"ג. זה נשמע כמו קסם כי כל השנים לימדו אותנו שרק אם נתרחק מהתזונה האהובה עלינו נגיע לתוצאות אבל אני מצאתי שיטה איך לרזות גם אם אוכלים מהאוכל המשמין. שיטה שמתאימה לאישה מודרנית ועסוקה שרוצה לשמור על ההישגים גם אחרי הסדנא".


עד עכשיו העבירה מעין סדנאות בצפון בלבד.היום אני כבר פתחתי סניף בכפר סבא ומגיעה לסניף נוסף בהוד השרון.. בנוסף - מופיעה היום גם בערוץ 2 בתוכניות בוקר בכתבות בטלווזיה וברדיו עם מיכל צפיר.


מה יש בסדנא?


"הסדנא כוללת 24 מפגשים, פעמיים בשבוע במשך 3 חודשים. היא פתוחה לנשים בלבד וכוללת ספורט – גם לנשים שיש להן פחד מספורט. אחרי זה אנחנו מתיישבות לקבוצת תמיכה, מדברות על אכילה רגשית, ניפוץ מיתוסים – אני מסבירה שירקות זה לא חינם ואי אפשר לאכול חופשי. אנחנו עושות שיחות מוטיבציה, מדברות על מה עושים אחרי הסדנא ונשקלות באופן דיסקרטי".


מעין היא מאמנת כושר, מאמנת אישית להצלחה וקואוצ'רית תזונה, אבל מעבר לכל מה שלמדה במכון וינגייט ובקורסים נוספים – אין כמו הניסיון והחוויה האישית.


"אני נותנת רק את מה שאני עושה בעצמי ולא דברים שאני לא יכולה לעמוד בהם", היא אומרת. "הסדנא מיועדת לנשים שאוהבות אוכל. אני באה מהעולם הזה. אני למודת ניסיון ואכזבה, יודעת מה חסר להן ומבינה אותן ואת הבעיות כמו אכילה רגשית, מתוך סערת רגשות או שעמום".


איך את למדת להתמודד עם זה?


"דווקא מזה שחייתי עם אחיות רזות. ראיתי איך הן מתנהלות אחרת עם אוכל וזה עזר לי להבין את הגישה של אנשים שונים לאוכל. האדם הרזה – אם הוא עצבני או משועמם אין לזה קשר לאוכל אבל אנחנו השמנים, כשאנחנו שמחים - אנחנו אוכלים, כשאנחנו עצובים-  אנחנו אוכלים. הכל מתחיל ונגמר באוכל".


מה הזיכרון הכי צורב שלך כנערה שמנה?


"אני רוקדת ריקודי בטן מגיל חמש. כילדה רקדתי בחתונות ובאירועים אבל בגיל 14-15 כשהתחלתי להשמין דימוי הגוף הנמוך שלי מנע ממני לרקוד. אז לא הבנתי שאפשר לרקוד גם עם מימדים גדולים. פעם אחת העזתי להיכנס לסטודיו ופתאום ראיתי את הדמות שלי במראה. בבית ברחתי מהמראות אבל שם כל הקיר זה מראה. אני זוכרת עד היום את הדמעות שירדו לי. נדחקתי לאחור מבואסת וכועסת. עזבתי ולא חזרתי".


אבל לסיפור של מעין יש סוף טוב. כמה טוב? הכי טוב.


"היום אני מופיעה בערוץ 24, רוקדת בפסטיבלים בארץ ובחו"ל, מתחרה כל שנה באילת בתחרות ריקודי בטן וגם הופעתי עם אביהו מדינה בפני קהילות יהודיות בארצות הברית", היא מספרת. "אורח חיים בריא לא חייב להיות קשה וקיצוני אלא צריך להשתלב בשגרה הרגילה, להיכנס לאזור הנוחות".


והחבר שעזב אותך לטובת בחורה רזה?


"היום אני אומרת לו תודה על הכאב. הוא רצה להתחתן איתי אחר כך, אבל אמרתי לו: תמסור ד"ש לבחורה שעזבת אותי בשבילה".