Local חדשות
ועד ארצי נגד תוכניות מתאר
נציגי הערים מתאחדים למאבק משותף נגד תוכניות המתאר
צילום: מטה המאבק הארצי

מתאחדים במאבק נגד תוכניות המתאר

ועדי מחאה בערים שונות, המוחים נגד תוכניות המתאר, נפגשו לפגישת עבודה ראשונה לאיחוד כוחות. "ועדות התכנון והבנייה-המחוזית והארצית מתייחסות לתושבים כפי שמתייחסים ליתוש טורדני"

ביום שני השבוע נפגשו חברי ועדי מחאה ממספר ערים בארץ, המבקשים למחות אל מול תוכניות המתאר העירוניות ולאחד כוחות אל מול מה שהם מגדירים "תוכניות הבנייה האגרסיביות של האוצר". בין הערים שהתאחדו לפעילות: כפר סבא, הוד השרון, נתניה, הרצליה, רמת השרון, עמק חפר, פתח תקוה, קריית אונו, תל אביב, באר יעקב, אשדוד ונהריה. בקרוב יצטרפו ערים נוספות.

בפגישה שהתקיימה בהוד השרון החליטו המשתתפים על מאבק ציבורי, כזה הנתמך במאבק משפטי. הוקמו צוותי תקשורת ואסטרטגיה, אדריכלות ומשפט וכראוי לכל מאבק ציבורי, הוקמה קבוצת וואטסאפ פעילה ובקרוב, גם קבוצת פייסבוק שתאחד את הפעילות לכלל המתנגדים בארץ. בהודעה שהוציאו בוועד הפעולה לאחר הפגישה נמסר כי, "לכל עיר יש את התחלואים והבעיות שלה, אך יש מכנה משותף רחב לכולן: מדיניות טירוף הבנייה של משרד האוצר, ללא תכנון ראוי, תוך התעלמות מוחלטת מהפגיעה באיכות חיי התושבים".

"מהמפגש הבנו כי מדובר בבעיה הנוגעת לכלל התושבים: ועדות התכנון והבנייה-המחוזית והארצית, מתייחסות לתושבים כפי שמתייחסים ליתוש טורדני", אומרת מירית שקד-ברק, ממובילות המאבק בכפר סבא, "במקום להיות הגוף האחראי על התכנון לטובת הציבור וליצור מערך שקיפות ושיתוף הולם, הפכו הוועדות, בדחיפת אמוק של פוליטיקאי האוצר, לחותמות המאשרות כל תוכנית של בעלי האינטרסים, היזמים, ראשי הערים והמתכננים. לא יתכן שבגלל שיקולים של פוליטיקאי זה או אחר באוצר, שהיום הוא כאן ומחר הוא שם, אנו נשאר עם השלכות הטירוף הזה לדורי דורות".

לדברי קובי חנוך, ממובילי המאבק בתוכנית המתאר בהוד השרון: "לא חשוב כמה הצלחה הייתה בשלבים ראשוניים של המחאה – ברגע שמגיעים לוועדה המחוזית ולוועדה הארצית, נתקלים במערכת פוליטית ולא מקצועית שמנוהלת מלמעלה ביד רמה וכולה מפוקסת על דחיפה של כמה שיותר תוכניות בנייה כמה שיותר מהר תוך כדי התעלמות מופגנת מהתשתיות, מהתושבים, צרכיהם והפגיעה באיכות חייהם. ברור לנו היום, במיוחד אחרי ששמענו על ניסיונן של ערים אחרות, שכל המערכת רקובה וכולה פוליטית, ויש לה הוראות ברורות מלמעלה להעביר כמה שיותר תוכניות בנייה כמה שיותר מהר, ולהתעלם לגמרי מכל נושאי התשתיות, איך הבניה תשתלב בסביבה, ואיך היא תשפיע על התושבים. לכן יזמנו יחד עם ועדים אחרים את הקמת הוועד הארצי שיוביל מחאה חברתית ברמה הכלל ארצית".

אורנה אנג'ל, אדריכלית ומומחית לקיימות מסרה: "חבורה של שרלטנים השתלטה על התכנון בישראל. אחוזי בנייה הם לא מהות הכלכלה. בדרך שבאוצר הולכים, אין קיימות יש נטו חורבן לדורות הבאים".

"אנו קוראים לכל תושבי הערים הנפגעים מטירוף הבנייה להצטרף למאבק על עתידנו ואיכות חיינו", מסרו במטה הארצי החדש, תוך שהם מסכמים על נקודות עקרוניות למחאתם: "מטה המאבק בעד בניה, וגם בניה לגובה, אך לא בעד טירוף. לפני שבונים צריך להקים תשתיות מתאימות ולהתחשב בתושבים וצרכיהם. פוליטיקאי האוצר מעוניינים להגדיל את נפח הבנייה העתידית בארץ ולא משנה להם באיזה מחיר: חוסר תכנון תשתיות, פגיעה במרחבים ציבוריים, צמצום שטחים ירוקים, בעיות תחבורה קשות, פקקים ופגיעה קשה באיכות חיי התושבים. הוצאת אגף התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר הפך אותו לפוליטי. יש להחזיר את אגף התכנון לאנשי המקצוע המתכננים גם לטווח הארוך ולא להפקידו בידי פוליטיקאים שרצים במירוץ מטורף לקראת הבחירות הקרובות. המאבק לא תומך בפוליטיקאי / מפלגה מסוימת. המאבק הוא נטו איכות חיים לתושבים".

zeevshraga1978@gmail.com