Local העיר שלי
גננת בפורמט חדש
מצטרפים לתוכנית "ניצנים" (תמונה להמחשה)
צילום: iclipart

בכפר סבא נערכים לשנת הלימודים

העירייה הצטרפה לפרויקט הצהרונים "ניצנים" – ילדי בית הספר בפנים, ילדים הגנים נותרו בחוץ. פרויקט ההזנה "אופנים" יחזור לשיטה הישנה – המזון יועבר חם ישירות אל הגן

לקראת פתיחת שנת הלימודים נערכים ההורים, כמו גם בעיריית כפר סבא, לשינויים כאלה ואחרים שיחולו במערכת החינוך, כנגזרת ישירה של משרדי הממשלה השונים. השבוע הודיעה העירייה על הצטרפותה לפרויקט הצהרונים "ניצנים", אולם מסתבר שילדי הגנים נותרו מחוץ לתוכנית, לפחות בשנת הלימודים הקרובה.

בהודעה שהוציאה העירייה נכתב כי, "עיריית כפר סבא יוצאת לדרך ומצטרפת לפרויקט הארצי- 'ניצנים'לצהרונים מסובסדים ובהתאם לכך פותחת ההרשמה לשנת הלימודים הבאה. גורמי המקצוע העירוניים נמצאים בימים אלה בקשר רציף עם הנהגת ההורים על מנת לסכם יחד את פרטי המתווה בכללותם. בשלב זה העירייה והנהגת ההורים הגיעו לסכמות על מרבית הפרטים המשמעותיים. במסגרת מודל הצהרונים בכפר סבא על תכנית ניצנים הארצית, הוחלט כי ילדים בכיתות א'- ב' ישלמו בעבור הצהרון כ- 785 ₪, ותלמידי כיתות ג' ישלמו כ- 935 שקל. עוד נקבע כי הילדים יקבלו ארוחת צהריים בריאותית ומזינה, פעילויות העשרה ושני אנשי צוות בכל כיתת צהרון".

"מדובר בתכנית חדשה ומבורכת ואנו מאמצים את התוכנית", אמר ממלא מקום וסגן ראש העירייה, צביקה צרפתי, "אנו רואים בכך נדבך חשוב בסיוע ועזרה לתושבי העיר ובעיקר להורים שעובדים במשרות מלאות . לכן העירייה תפעיל בשנת הלימודים הקרובה את תכנית הצהרונים המסובסדת של משרדי החינוך והאוצר, לרווחת תושבי העיר. בימים אלה אנו נמצאים בקשר עם הנהגת ההורים העירונית ומסכמים את המתווה הסופי של הצהרונים".

בוועד הורי הגנים שמחים על ההחלטה ומעדיפים לשמור על מודל היול"א המוצלח כהגדרתם, שפועל בעיר: "מחיר היול״א בגנים בכפר-סבא כולל את קייטנת חודש יולי, שלא כלולה בצהרוני תכנית ניצנים, וכשמתחשבים בכך, פער המחירים, למעט סבסוד המדינה, אינו גדול. יתרה מזאת, לתוכנית היול״א בגני-הילדים של כפר-סבא מאפיינים ייחודים, כגון: חפיפה ארוכה בין צוות הבוקר וצוות הצהרים והגשת ארוחת-צהריים חמה כבר בשעה 13:00 – לא מזמן סיימנו מאבק לשמר מאפיינים אלו גם במסגרת מתווה הפעלת היול"א החדש בגני הפעימה הראשונה כבר בשנה הקרובה. ועד הורי הגנים העירוני סבור, שיש לשמר את מתווה היול״א בשנה הקרובה ולא לערוך שינויים במסגרת שעות ההפעלה וכל זאת בפחות מחודש אחד לפני תחילת שנת הלימודים"

מהעירייה נמסר בתגובה כי, "עיריית כפר סבא, בשיתוף עם הנהגת ההורים העירונית ובתמיכתם, החליטה לדחות בשנה את יישום תוכנית ניצנים בגני הילדים, על מנת לבדוק את אופן יישום התוכנית לעומק ובצורה מיטבית. בכפר סבא פועל מזה שנים רבות, מודל ייחודי בגני יול"א (יום לימודים ארוך). הגנים פועלים כמקשה אחת מבוקר ועד אחה"צ, באותו מבנה, לרבות תפריט צהריים ייחודי ובריא".

פרויקט אפונים, לא "אפוי" מספיקבשנה שעברה, הושק בקול תרועה רמה פרויקט ההזנה בגני הילדים, פרויקט "אפונים", במסגרתו נערכה רפורמה בכל הקשור להגשת המזון בגני הילדים, שם עברו לשיטת "צנן-הגש" – בגני הילדים הוצבו מקררים, תנורים מיוחדים שיוצרו במיוחד לצורך הפרויקט והמזון שהגיע לגן ערב לפני יום הלימודים כשהוא מצונן, חומם על ידי צוות הגן והוגש לילדים. מיליוני שקלים הושקעו בפרויקט ומיטב המוחות עבדו על קידומו אולם נראה כי הפרויקט לא "אפוי" מספיק, תרתי משמע. לכתבנו נודע כי במהלך השנה האחרונה התקיימו מגעים בין משרד הבריאות והנהלת העירייה, נוכח העובדה כי התנורים המדוברים, שיוצרו כאמור במיוחד לפרויקט, לא חיממו את המזון לטמפרטורה הרצויה. במשרד סרבו לאשר את התנורים, בעירייה הפנימו את הדברים ונראה כי במהלך תחילת שנה הבאה, במסגרת "שדרוג" הפרויקט, יחזרו הילדים לאכול את המזון בצורה הישנה – מזון חם שיועבר לגן בכל יום לימודים, בסמוך לארוחת הצהריים.

בהודעה רשמית שהוציאה הנהלת פרויקט "אפונים" להורי הגנים נכתב כי, "בימים אלה אנחנו פועלים לתכנון והכנת השנה החדשה. לפי בקשת משרד הבריאות ובתיאום עימו, הוחלט על שדרוג מתקני החימום ושיפור זמני החימום בהם. צעד זה מהווה קפיצת מדרגה נוספת בשיפור תהליך הבטיחות במזון. מתקני החימום ישודרגו בשני שלבים. שלב ראשון, בטרם פתיחת שנת הלימודים, יוצבו במוסדות החינוך מתקני חימום משופרים. בשלב שני, במהלך שנת הלימודים, יוחלפו מתקני החימום במתקנים מחודשים ומשודרגים, בהם זמן החימום יתקצר משמעותית. במשך תקופת הביניים, עד לשדרוג המתקנים, נמשיך לספק למוסדות החינוך אוכל חם, בהתאם לכלל העקרונות של פרויקט "אפונים". זאת, תוך שימוש בחומרי גלם איכותיים, העדר חומרים משמרים וכימיקלים, שימוש בתהליכי בישול ייעודים וכדומה".

"האוכל החם אשר יגיע למוסדות החינוך יוכנס למתקני החימום ובכך תישמר טמפרטורת האוכל עד לשעת הסעודה. הכנסת המזון למתקני החימום באה להבטיח, בניגוד לשנים קודמות, שלא תהיה ירדה בטמפרטורת האוכל לפני שעת הסעודה", נכתב בהודעה, "ליווי אנשי צוות פרויקט 'אפונים' וצוות התזונה העירוני ימשיך ללא שינוי, תוך שמירה על שגרת הביקורות שהיו נהוגות עד כה. זאת, תוך ניטור המזון בכל שלב עד לצלחת המוגשת לילדים. בכך נמשיך להבטיח את עקרונות היסוד של "אפונים" - מזון בריא, מזין וטעים".

מוועד הורי הגנים נמסר בתגובה: "במסגרת שיתוף הפעולה של ועד הגנים עם החברה הכלכלית וצוות התזונה בעיר, אנו תומכים בכל שינוי העתיד להתקיים בתקופה הקרובה, בהתאם לעבודה עם משרד הבריאות ובקשותיו, בתקווה כי בחודשים הקרובים כלל התנורים בעיר יעברו את השדרוג ובכך נוכל לחזור לשיטה שהונהגה כל השנה. אנו מאמינים כי הפרויקט שהינו הראשון מסוגו בארץ, מהווה פרצת דרך בכל הנוגע למזון בריא ואיכותי שמוגש לילדי העיר בגנים וצהרוני בית ספר".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "תוכנית 'אפונים' מהווה פריצת דרך בתחום המזון הבריא, פעלה בהצלחה יתרה בשנת הלימודים שחלפה ותמשיך לפעול גם בשנת הלימודים הקרובה. ילדי העיר כפר סבא הינם הראשונים בארץ ליהנות ממזון איכותי, בריא תחת פיקוח ובקרה של מומחים מתחום התזונה והבריאות. לפי בקשת משרד הבריאות ובתיאום עמו, ישודרגו במתקני החימום וזאת על מנת לשפר את זמני חימום המזון. עד לשדרוג המתקנים, יסופקו למוסדות החינוך אותן הארוחות באותם הדגשים הבריאותיים ואותו התפריט אשר יובאו לגנים כאוכל חם. אנו פועלים תוך עדכון מתמיד של הנהגת ההורים ובתיאום עמם. כאמור, תכנית "אפונים" תמשיך לספק לילדי העיר מזון בריא ואיכותי, תוך שימוש בחומרי גלם מובחרים, שיטות בישול מתקדמות ותהליכי פיקוח ובקרה הדוקים".

zeevshraga1978@gmail.com