Local העיר שלי
הדס חן
יהודה והדס. לנצל את הידע למען עזרת לזולת
צילום: קרן שלהבת

ממציאים פטנטים לטובת הקהילה

מאז שיהודה אילן ויצחק פומרנץ יצאו לפנסיה הם מסייעים בהתנדבות במציאת פתרונות טכנולוגים לבעלי צרכים מיוחדים ומוגבלויות. הדס חן, מבת ה-12 מכפר סבא, שסובלת מקשיי הליכה ומבעיה של חוסר שיווי משקל, מספרת כיצד הם התאימו לה אופניים, עליהם היא יכולה לדווש ללא קושי

הדס חן בת ה-12 מכפר סבא, שסובלת מקשיי הליכה ומבעיה של חוסר שווי משקל, נעזרת באופני כושר מיוחדים אותם בנו עבורה יהודה אילן ויצחק פומרנץ שמסייעים בהתנדבות במתן פתרונות טכניים לבעלי מוגבלויות. האופניים מסייעים להדס להתמודד עם בעיית שיווי המשקל וגורמים לה להניע את רגליה בצורה טובה יותר.

הוריה של הדס גילו שהיא סובלת מבעיות של שיווי משקל עוד בהיותה תינוקת. מאז הגילוי היא עברה טיפולים ובעיקר טיפולי פיזיותרפיה. הרופאים המליצו לה לרכב על אופניים, אך היא לא יכלה לעשות זאת בשל חוסר התאמתם של האופניים למצבה הגופני.

כאן נכנסו לתמונה המחלקה למשאבי קהילה והתנדבות של העירייה וצוות היחידה לשירותים קהילתיים לאנשים עם מוגבלויות. צוות המתנדבים החל להפעיל את פרויקט "מדוושים בפארק- אופניים לכולם" שנועד לתת מענה גם לאנשים עם מוגבלויות מכל הגילאים. כדי שהדס תוכל לרכב וללכת היא צריכה להתאמן על שרירי רגליה. משפחתה רכשה עבורה אופני כושר, אך בשל מצבה היה קשה לה לדווש עליהם. מתנדבי הפרויקט חיברו בינה לבין שני מתנדבים גמלאים, שמקדישים את זמנם לעשייה ונתינה חברתית. יהודה אילן שעבד בעברו בתעשייה האווירית ויצחק פומרנץ, בעברו יועץ לעניינים טכנולוגיים, נפגשו עם הדס והצליחו להפוך את האופניים שקיבלה לאופניים עליהם תוכל לדווש ללא קושי.

לילך אמה של הדס: "יהודה ויצחק הם המלאכים של בתי. להדס קשה לדווש והיא מתקשה בהליכה. כשהיא מתאמנת על האופניים, בין אם זה בפארק ובין אם זה בבית, מצבה משתפר. קנינו לה אופני כושר, אבל היא לא הצליחה לדווש עליהם. אילן ויהודה הפכו את האופניים לחשמליים והתקינו עליהם כל מיני פטנטים מיוחדים. עכשיו הדס יכולה להתאמן גם בבית, שזה דבר מבורך. הדס מאוד אוהבת לרכב, היא חלמה על זה מאז שהייתה קטנה. לצערנו היא לא הצליחה לרכב על אופניים רגילים, וכששמענו על הפרויקט 'מדוושים בפארק' מיד לקחנו אותה לשם. היא ממש נהנית שם וגם פוגשת חברים חדשים".

הדס: "כשקיבלתי את האופניים היה לי קשה לדחוף את הדוושות. יצחק ויהודה הפכו את האופניים לחשמליים, כיום אני נעזרת גם ברגליים שלי, שזקוקות לאימון, וגם במנוע החשמלי שעוזר לי לדווש. הם גם סידרו את האופניים שיהיה לי נוח לשבת עליהם, שמו לי מקום לספר כדי שלא יהיה לי משעמם. שמחתי מאוד לפגוש אותם ולדעת שהם עוזרים לעוד ילדים ומבוגרים".

מאז שיצחק ויהודה יצאו לפנסיה הם מסייעים בהתנדבות במציאת פתרונות טכנולוגים ובמציאת פטנטים ייחודיים שמקלים על בעלי צרכים מיוחדים ומוגבלויות. הם עושים זאת באופן פרטי וגם למוסדות גם על טהרת ההתנדבות.

יהודה, מאין הידע והרצון לסייע במתן פתרונות טכנולוגיים לאוכלוסיית בעלי מוגבלויות?

"כשיצאתי לפנסיה חברתי ליצחק ויחד החלטנו לתרום מהידע שלנו כדי לעזור ולתרום לאנשים שזקוקים לפתרונות מסוג זה. גם לי וגם ליצחק יש ידע וניסיון בתחום הטכנולוגי. יחד אנחנו אוספים כל מיני חפצים שנזרקים לרחוב והופכים אותם למוצר או כלי בעל חשיבות. יצרנו מספריים לאנשים שלא יכולים כמעט להזיז את ידיהם, מתקן שמוציא בצורה מדודה קפה וסוכר למוסדות של בעלי מוגבלויות. אנחנו עובדים עם עמותות כמו עמיחי ועוד. להדס למשל התקנו באופניים מכשיר שישמור על הרגליים שלה מפוסקות, מתקן לייצוב כפות הרגליים באופן אנכי, מתקן לקריאת ספר, מתקן לטלפון נייד ועוד. כשהדס מגיעה לנקודת קושי באימון, יש לה ידית שבה היא מושכת ואז מנוע חשמלי נכנס לפעולה ומסייע לה לעבור את אותה נקודה, להמשיך בדיווש ולהתאמן באופן עצמאי".

פרויקט "אופניים לכולם – מדוושים בפארק"הרכיבה המשותפת מתקיימת בפארק העירוני בכפר סבא, והרוכבים נעזרים באופניים מותאמים שסופקו מתרומות של חברת "נובונורדיסק". במהלך הפעילות מתלווים המתנדבים לרוכבים ומסיירים איתם בשבילי הפארק ואף יוצרים עימם קשרים חברתיים. במסגרת הפרויקט מגיעים לפארק העירוני מידי שבוע אנשים בעלי צרכים מיוחדים בגילאי 5-50 המבקשים לרכב על אופניים ברחבי הפארק העירוני, אליהם מתלווים רוכבים מתנדבים שמלווים כל אחד ואחד מהם באופן אישי כל זמן הפעילות. הפרויקט הינו פרי יוזמה של המתנדב ששי אהרון, אשר סחף אחריו את מנהלת המחלקה למשאבי קהילה והתנדבות, סימה בן שאול, מעיריית כפר סבא ואת שחר תבל מחברת נובו נורדיסק ויחד הבשילו את הרעיון לכדי עשייה. את הפרויקט מרכזת עדינה קוממי, שנקראת בפי כל "האימא של הפרויקט". הרכיבה המשותפת מתקיימת בפארק העירוני בכפר סבא בימים שלישי ורביעי. בפרויקט פעילים כ- 90 רוכבים וכ- 80 מתנדבים. הפרויקט נוחל הצלחה כבירה בכפר סבא וזקוק למתנדבים על מנת לסייע לרוכבים בעלי הצרכים המיוחדים.