Local ספורט
יצחק שום 9.8.17
יצחק שום במסיבת העיתונאים. להיות קבוצה לגיטימית בליגת העל
צילום: אלן שיבר

"בשבילי הפועל כפר סבא זה המועדון הכי גדול"

יצחק שום, הבעלים של הפועל כפר סבא, שמר על שתיקה עד מסיבת העיתונאים שקיים ביום רביעי השבוע. שום הסביר מדוע הסכים להפוך לבעלים ומה זה אומר עבורו, איפה הוא רואה את הקבוצה בעוד כמה שנים ומהן המטרות המיידיות שלו

ארון הגביעים של הפועל כפר סבא מלמד על ההיסטוריה המפוארת של המועדון. כשיצחק שום עמד אתמול (רביעי) ליד הגביעים ושורה של צלמים תיעדו אותו, הוא התקשה להסתיר את התרגשותו וניכר עליו שהתגעגע לימים היפים בהם הוביל את הקבוצה כשחקן לזכיה באליפות ולשלושה גביעי מדינה.

הפועל כפ"ס ויצחק שום הולכים ביחד כבר 60 שנה, מתוכם 25 שנה כשחקן, ובהמשך מספר קדנציות כמאמן, תמיד בהצלחה רבה. גדול השחקנים של המועדון הוא מעתה הבעלים החדש, ואתמול כשהוצג במסיבת עיתונאים הוא דיבר על הכל.

שום: “עבדתי במועדונים גדולים ומפוארים: פנתינאייקוס, ולאדי קווקז, מכבי חיפה, בית"ר ירושלים, הפועל ת"א, אבל בשבילי הפועל כפר סבא זה המועדון הכי גדול. להיות בעלים של המועדון שבו גדלתי והעברתי את מרבית חיי זה התפקיד שהכי מרגש שהיה לי, כי האחריות היא רק עלי. אומרים ששלושה דברים אתה לא יכול להחליף: ילדים, אמא וקבוצת כדורגל, לכן אני צריך לתת את התקווה לאוהדים שיושבים בבית".

הבעלים החדש ממשיך: "אני יודע שאבחן במבחן התוצאה. לא אבקש מאה ימי חסד, אבל אבקש סבלנות ותמיכה מהאוהדים. מבטיח שאצלי יעבדו קשה ובעבודה קשה יהיו גם תוצאות. ההצלחה שלי לאורך השנים באה כתוצאה מעבודה קשה, הן בכדורגל והן בעסקים הפרטיים”.

שום הודה למשפחתו, שבלי תמיכתה לא היה רוכש את הפועל כפ"ס, לשחקן העבר מוטי יברבאום, שמסייע לו, לעיריית כפר סבא ולצביקה צרפתי ויהודה בן חמו. רעייתו של שום, אריאלה, נכחה במסיבת העיתונאים, וכשנשאלה מה הניעה את בעלה לרכוש את הקבוצה, השיבה :"זה חיידק".

שום סיפר, שאחרי שהגיש הצעה לסתיו שחם, חשש מאוד שהמועדון יעלם. "במשך חודשים הקבוצה הייתה על המדף ואף אחד לא רצה לגעת בה. בפגישה השנייה עם שחם כבר הבנתי שהוא גמר אומר לפרק את הקבוצה כי אין רוכש. לפני ארבע שנים המועדון היה בפירוק, ולא הסכמתי שהפועל כפ"ס תיעלם מהמפה ותגיע פעם נוספת לפירוק, ולכן רכשתי את המועדון".

שום הוא אדם עם הרבה רגש, שבאמת ובתמים אוהב את הפועל כפ"ס. על כך ניתן להעיד מהתיאור הבא שסיפר אתמול, שהיה הרגע המכריע בהחלטה להיות בעלים. "לאחרונה עמדו בפתח ביתי אוהדים ותיקים, שאמרו לי 'תציל לנו את הפועל כפ"ס', וכמי שהמועדון חשוב לו, לא יכולתי להישאר אדיש לפניות אוהדים ותיקים שהיו יושבים עוד במגרש הישן של הפועל כפ"ס”.

להחזיר את האוהדים הצעיריםשום דגל מאז ומתמיד בכדורגל אטרקטיבי, וזה מה שאוהדי הפועל כפ"ס צפויים לראות גם כעת. כשנשאל על השאיפות שלו, אמר: "לראות את הפועל כפר סבא קבוצה לגיטימית בליגת העל, ולא קבוצת מעלית: שנה עולה, ושנה לאחריה יורדת. הפועל כפר סבא חייבת להיות מהאגודות הגדולות בכדורגל הישראלי. זה לא ייקח שנה, גם לא שנתיים, אבל נעבוד קשה ונחזיר אותה למרכז הבמה”.

שום טוען, כי כבר העונה הגדיל את תקציב המועדון לשמונה מיליון שקל (כ-40 אחוז מזה שכר שחקנים) אחרי שלפני חודש סתיו שחם העמיד קבוצה בתקציב מינימום. "כשלקחנו אליפות ב-82, התקציב שלנו היה עשרה אחוז מהתקציב של מכבי ת"א” אמר שום. "כסף זה אמנם חשוב, אבל זה לא הכל. התפקיד שלי להחזיר את מחלקת הנוער לפסגה ולטפח שחקנים שיהיו בשלים לשחק בבוגרים. אני רוצה שיהיה פה שלד מקומי. בשנים האחרונות הפועל כפ"ס איבדה את הזהות שלה. תזכירו לי מתי בפעם האחרונה זומן לנבחרת ישראל שחקן מהפועל כפ"ס?".

שום דיבר הרבה על רצונו לשיתוף פעולה עם האוהדים, ולהחזיר את הקהל. "פעם היו באים 2500 למשחק כשכפר סבא הייתה עיר קטנה של 18000 תושבים, והיום כשבעיר מעל מאה אלף תושבים, כמה אוהדים באים למשחק? שאל, ומיד הוסיף: "חשוב לי שהכדורגל יחזור להיות הענף מספר אחד בעיר. מדוע שבכדורסל יהיו 1800 ילדים ובכדורעף 1600 ילדים, בעוד בכדורגל פחות? עד לפני שנתיים הנוער היה ביזיון אחד גדול. כעת יהיה שיתוף פעולה עם הפועל 'עליה', שיהיה מועדון הבת של הפועל כפ"ס. אני רוצה בשנים הקרובים להתגאות בשחקני בית טובים”.

"אני לא אוליגרך"אחרי שהאוהדים הוותיקים לחצו עליו לרכוש את המועדון הוא מספר כי כעת הם כבר רוצים שישקיע בגדול כדי לדהור לליגת העל. שום טוען, שעבודה נכונה דורשת סבלנות, והוא רץ למרחקים ארוכים.

"אני לא אוליגרך ולא בין האמידים בכפר סבא, אבל יש לי אהבה למועדון, ובדרך כלל אהבה עולה כסף. אשקיע מזמני כדי שהפועל כפ"ס תחזור להיות מועדון שאנשים יוכלו להתגאות בו. צריך לתת את התקווה לאוהדים הצעירים, שיתחברו להפועל כפ"ס ולא ילכו למשחקים של קבוצות אחרות. אחד הדברים הראשונים שאעשה זה לשנות את התדמית הלא טובה שנוצרה להפועל כפ"ס. חשוב לי להחזיר את האוהדים הצעירים, שיוכלו ליהנות ולראות הישגים כפי שראו הוריהם”.

מינוי חדש במועדוןלצורך כך, שום גיבש מספר תוכניות. ראשית, השבוע מינה את יובל קדוש למנכ"ל המועדון במקום רובי רגב, שעובר להפועל ת"א. קדוש הוא פעיל חברתי, אוהד הקבוצה. שום מתכוון לזמן בקרוב את שחקני העבר ולתת להם מנוי למשחקי הבית, ואת מי מהם שמתאים לצרף למחלקת הנוער כמאמנים. אחרי שהחתים את הבלם דושאן מאטוביץ ואת החלוץ עומר פדידה, הוא מתכוון לחזק את הקבוצה בשני זרים נוספים. כשנשאל אם קיבל הצעה למכירת הקשר רז כהן, השיב, "אף שחקן אינו למכירה”.

מה עם שרף?

השאלה המעניינת הייתה לגבי ידידו, שלמה שרף, שמאז ומתמיד היו יחד בכדורגל ובעסקים. שום הודה שהוא מתייעץ איתו, אבל שרף לא שותף במועדון . "איעזר בו אם אצטרך, אבל כבעלים אני רוכש יחיד”.
שום נשאל בשביל מה הוא היה צריך את זה בגילו. "רצתי לסגור מעגל אחרי שהצלחתי במועדון כשחקן שדרכו הגעתי לנבחרת ישראל ולטורנירים הכי גדולים, והצלחתי כשמאמן כשהובלתי אותה פעמיים לליגה הראשונה. כעת אני רוצה לתת למועדון. אני מודה למשפחתי, שאם לא הייתה תומכת בי, לא הייתי נכנס לזה".

שום שיבח את שיתוף הפעולה עם עמותת האוהדים "הלב הירוק", כשאלעד טבצ'ניק מראשי העמותה ישב לצד שום במסיבת העיתונאים, וטען ששום הוא קונצנזוס, והוא כבר מרגיש בשינוי באווירה אצל האוהדים.
שום פירגן גם למאמן מסאי דגו: "הוא מאמן צעיר ומוכשר, אבל גם שלמה שרף ודרור קשטן התחילו לאמן בכפר סבא כשהיו צעירים. למסאי יש רק מה להרוויח ממני, ואעשה הכל כדי שהוא יצליח. השחקנים מעריכים אותו”.

כשנשאל אם הרגש למועדון לא עלול לגרום לו לעשות שגיאות כלכליות, השיב שום: "אני עוד לא יודע איך מתנהג בעל בית. מה שאני כן יודע, שיש פה הרבה אחריות בתפקיד, יותר מכל תפקיד אחר שהיה לי".