Local חדשות
סחורות, שוחד משרד הבריאות
הסחורות שהוכנסו לארץ
צילום: דוברות משטרה

יבואן מכפר סבא חשוד במתן שוחד לבכירה במשרד הבריאות

יבואן מוכר לתוספי מזון לספורטאים חשוד כי שיחד בודקת מזון רגיש של משרד הבריאות בנמל אשדוד. היא חשודה כי בתמורה לכך לא הקפידה לבדוק את הסחורה שהייתה אמורה להיות מופצת בחדרי כושר ועלולה להיות מסוכנת לבריאות. בביתה נמצאו מאות אלפי שקלים ובחשבון הבנק כשני מיליון שקלים

תושב כפר סבא, שהינו יבואן גדול ומוכר של תוספי מזון לספורטאים, נעצר השבוע על ידי המשטרה בחשד למתן שוחד למנהלת בדיקות מזון רגיש מטעם משרד הבריאות בנמל אשדוד, וזאת בתמורה להימנעות בדיקות שאמורה היתה לבצע לסחורות שהגיעו דרך הים. יחד עמם נעצר בן זוגה של החשודה, בכיר בחברת החשמל, וכן צפויים מעצרים נוספים.

השלושה נעצרו על ידי חוקרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית בתום חקירה סמויה שהחלה בחודש פברואר בשיתוף משרד הבריאות, הפרקליטות ורשות המסים. על פי החשד היבואן (49) ביצע ייבוא של תוספי מזון במטרה לשווקם לספורטאים, אולם ניסה להבריח אותם ארצה מבלי שייבדקו ע"י משרד הבריאות , וזאת ע"י מתן שוחד - הן כספי והן בדמות טובות הנאה - למנהלת תחנת ההסגר מטעם משרד הבריאות בנמל אשדוד, כך שתימנע מביצוע תפקידה ולא תערוך את אותן בדיקות לסחורות. החשד הוא כי קיבלה שוחד מיבואנים נוספים ועמילי מכס.

היבואן והבכירה במשרד הבריאות (50) נעצרו זמן קצר לאחר מפגש ביניהם סמוך לביתה באשדוד. השוטרים שתצפתו עליהם ראו את היבואן מעביר לידי המנהלת הבכירה מעטפות ובהן אלפי שקלים במזומן . הכסף נתפס ברשותה של החשודה בעת המעצר. בהמשך נעצר גם בעלה (50) בחשד כי לכל הפחות ידע על מעשיה הפליליים. במסגרת החקירה, נפתחו ונבדקו בנמל אשדוד שתי המכולות, שעל פי החשד מאוחסנים בהן החומרים שטרם עברו פיקוח ומעקב נדרש של המנהלת החשודה בתיק. במכולה נתפסו מאות קילוגרם של אבקות חלבון ותוספי תזונה, שטרם אושרו ע"י משרד הבריאות ועל פי החשד היו מיועדות למכירה בחדרי כושר ברחבי הארץ, דרך אותו יבואן מכפר סבא.

בבית משפט השלום בראשון לציון אמר נציג המשטרה בהתייחסו לייבואן: "הוא קיבל תיעדוף בשחרור המכולות עם הסחורה שלו, וגם ללא בדיקה בררנית וללא האישורים המתאימים שלאחרים הבדיקה הזאת היתה יותר מחמירה". המשטרה מייחסת לו לא רק עבירות שוחד לעובדת ציבור, אלא גם חשד למכירה והפצה של חומרים מסוכנים האסורים על פי החוק, וכן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וטיפול רשלני בתרופות או בחומר רעיל. כמו כן, הוא חשוד בהלבנת הון בהיקף של מיליוני שקלים. החשד הוא כי מאז החלה החקירה הסמויה היבואן הכניס לישראל שמונה מכולות מלאות בסחורה.

עורכי דינו רועי מלינגר ורומח שביט אמרו: "מדובר בחשוד נורמטיבי וללא כל עבר פלילי. הוא היבואן הכי גדול היום בארץ וכמעט הבלעדי לתוספי תזונה ותוספי מזון לספורטאים. יש לא מעט גורמים בעלי אינטרסים להפיל אותו, יבוא מקביל, והכנסה אסורה של המוצרים האלה, של מתחרים איתו. מדובר בעסק של 25 שנה, שמגלגל 30 מיליון שקל בשנה, עובד עם רשות פאר, משרד הביטחון ועם המשטרה, מחזיק הנהלת חשבונות כפולה, ביקורת פנימית וחיצונית ומשרד רואה חשבון. כל הטפסים שנמצאים בחשבונות או שיצאו מהחשבונות מקורם בעסק לגיטימי, יש הלוואות מהבנקים, הכל בשקיפות מלאה. זה עסק שמעסיק קרוב ל – 20 עובדים. המשמעות של המעצר שלו ושל התפיסה של כל המחשבים זה סגירת העסק. כל יום שהעסק לא עובד העסק מפסיד 150 אלף שקל".

מהדיון בעניינה של הבכירה במשרד הבריאות, המיוצגת על ידי עורכי הדין מיכה גבאי וליאור מרכס, עולה כי בחיפוש בביתה נתפסו כ – 200 אלף שקל במזומן במעטפות בתוך הכספת בבית, מחשבים וטלפונים. כמו כן, בחשבון הבנק איתרה המשטרה כ – 1.7 מיליון שקל.

בתום הדיונים, השופט קבע לגבי היבואן כי החשד נגדו מבוסס על יותר ממקור חקירתי אחד. עוד הוא ציין כי שתשובותיו בנוגע למספר נושאים לגביהם נחקר, אינם עולים בקנה אחד עם חומר החקירה המצוי בתיק. בכל הנוגע לחשודה, ציין השופט כי היא שמרה על זכות השתיקה ולא שיתפה פעולה עם היחידה החוקרת בנוגע למרבית השאלות שנשאלה. עם זאת, ציין השופט, גרסתה בנוגע לשאלה שנשאלה בנוגע לכסף עומדת בסתירה לחומר החקירה בתיק.

מעצרם של השניים הוארך עד 14 בספטמבר (לאחר מועד סגירת העיתון). מעצרו של בעלה של החשודה הוארך עד יום שלישי השבוע, ולאחר מכן הוא שוחרר למעצר בית עד 24 בספטמבר.