Local חדשות
כלא, פורמט חדש
צילום: iclipart

מאסר לסוכן נסיעות שגנב מאות אלפי שקלים ממעסיקו בכפ"ס

גבר, שעבד כסוכן מכירות בסוכנות נסיעות במרכז כפר סבא, הורשע כי גנב רבע מיליון שקלים ממעבידו תוך זיוף קבלות שנתן לעשרות לקוחות שרכשו ממנו חבילות נופש וטיסות. בית המשפט גזר עליו עשרים חושי מאסר, קנס ופיצוי למנהלת הסוכנות

עשרים חודשי מאסר נגזרו לפני ימים אחדים בבית משפט השלום בכפר סבא על קונסטנטין - בקנשטיין רוסובסקי (44) מפתח תקווה, שגנב מאות אלפי שקלים מסוכנות נסיעות במרכז כפר סבא שבה עבד ולאחר מכן אף נמלט עם הכסף לחו"ל עד שהוסגר לישראל.

רוסובסקי, הורשע בשתי עבירות של גניבה ממעביד ורישום כוזב במסמכי תאגיד. על פי כתב האישום המתוקן בו הורשע, במהלך השנים 2008-2005 ועד למועד חשיפת מעשיו ב-28 ביוני 2008 עבד רוסובסקי כסוכן נסיעות במרכז כפר-סבא, נפגש עם לקוחות ומכר להם כרטיסי טיסה וחבילות נופש וטיפל, בין היתר, בקהל לקוחות דוברי רוסית. מסוף שנת 2006 הועסק כקבלן משנה בסוכנות.

במהלך תקופה זו, נפגש רוסובסקי עם עשרות לקוחות במשרדי הסוכנות ובמקומות שונים ומכר להם שירותי תיירות מטעם הסוכנות. רוסובסקי ערך רישום ההזמנות במערכת בדבר שירות שמכר ל-57 לקוחות וגבה מהם תשלום עבור מלוא השירות במזומן, כששלשל מרבית התשלום לכיסו. על מנת להסוות מעשה הגניבה הפיק רוסובסקי לכל הלקוחות קבלות בסכומים מזעריים העולים כדי "דמי קדימה" בלבד עבור השירות. בהמשך, זייף קבלות עבור התשלום בכך שהשווה סכום התשלום לסכום שקיבל מהלקוחות במזומן ואת הקבלות המזויפות מסר ללקוחות. במטרה להסוות מעשה הגניבה, ערך רישום כוזב בתיקי לקוחות של לקוחות אחרים, הסתיר קיומם של חובות של לקוחותיו ובכך הקשה על גילוי מעשיו. באופן זה גנב מהסוכנות 250,000 שקל. (יש לציין כי בתחילה נטען כי גנב חצי מיליון שקל מהסוכנות, אך בכתב האישום המתוקן הופחת הסכום).

ב-28 ביוני 2008 הפיק רוסובסקי לעצמו, ביום שבת, כשהסוכנות סגורה, כרטיס טיסה לברלין, במחלקת עסקים, לא שילם עבורו ועזב את הארץ. לאחר עזיבתו השתקע עם משפחתו באוקראינה, התנהלו כנגדו הליכי הסגרה במשך תקופה ממושכת, עד שהוסגר ארצה בתחילת השנה. ב–19 ביולי , הגיעו הצדדים להסדר טיעון, פרי הליך גישור, לפיו יתוקן כתב האישום.

הפרקליטות הדגישה בטיעונים לעונש את חומרת מעשיו של רוסובסקי, תחכומם ומעילתו באמון מעבידתו. עם זאת ציינה לזכותו את עברו הנקי, הודאתו בכתב האישום המתוקן והסכמתו לפצות המעביד בסכום נכבד. הפרקליטות עתרה למתחם עונשי שנע בין 30 ל-48 חודשי מאסר וענישה נלווית הכוללת קנס הכולל הוצאות המדינה במסגרת הליך ההסגרה.

סנגוריו, עורכי הדין דני גרינברג ופאולינה סורין, ביקשו להקל עם רוסובסקי תוך שהדגישו את עברו הנקי, ניהול אורח חיים נורמטיבי עובר לביצוע המעשים, הליך ההסגרה המייסר ותקופה ממושכת שנתון במעצר בארץ ומנותק מבני משפחתו. עוד עמדו על חרטה שהביע ונטילת אחריות, נכונותה של משפחת הנאשם לסייע לו באמצעות תשלום הפיצוי והחיסכון המשמעותי בזמן שיפוטי לו היה מנוהל הליך ההוכחות. באשר לעונש, הציגו מתווה נמוך משמעותית ועתרן לטווח שנע בין שישה חודשי עבודות שירות ועד 18 חודשי מאסר. ההגנה ביקשה להסתפק בתקופת מעצרו.

ממכתבה של מנהלת הסוכנות אשר הועבר לבית המשפט עולה כי מעשיו של רוסובסקי פגעו קשות בשמה הטוב של הסוכנות ובה אישית. היא תיארה במכתבה תחושות של הגידה ושבר, עת גילתה את מעשיו.

השופטת מרב גרינברג קבעה כי שמעשי רוסובסקי "תוכננו בקפידה רבה ובוצעו בתחכום ובדרכי ערמה, לצורך הסוואתם והכבדה על גילויים. רוסובסקי, ככל הנראה נוכח חובות רבים שצבר, רקם תכנית לעזיבת הארץ לטובת מגורים באוקראינה ביחד עם בת זוגו, אזרחית מדינה זו. רוסובסקי ניצל את האמון הרב שנתנה בו בעלת הסוכנות, את העובדה שטיפל לבדו בלקוחות דוברי השפה הרוסית, ועשה בכספי הלקוחות כרצונו ע"י כך שנטלם לעצמו וניהל רישומים כוזבים להסתרת מעשיו". עוד ציינה השופטת כי "מדובר במעשים שנמשכו רק כשלושה חודשים, אך אין מדובר בכישלון חד פעמי או גניבה ספונטנית ויש רק להניח שרוסובסקי תכנן מעשיו במשך זמן רב והפסיקם שעה שגרף לכיסו די כסף לצורך מימון חייו וחיי משפחתו מחוץ לארץ".

השופטת ציינה עוד כי "יש להביא בחשבון הפוטנציאל המלא של הנזק שעשוי היה להיגרם כתוצאה ממעשי הנאשם, אם הסוכנות הייתה מתנערת מאחריותה בגין מעשיו ולא ממשיכה לשרת את לקוחותיו בנאמנות, חינם אין כסף. נראה שהנאשם ידע היטב כי כך תחליט בעלת הסוכנות וניצל התנהלותה השירותית וחששה מפגיעה קשה בתדמיתה, כדי להמשיך במעשיו ללא חשש ודאגה. נזק חמור נוסף נגרם לסוכנות ותדמיתה, כאמור מדובר בבית עסק שאינו גדול ומעשי גניבה בהיקף זה, עשויים היו למוטט אותו כלכלית".

השופטת שקלה בכובד ראש את טיעוני הצדדים ואת מכלול נסיבות סביב העבירות שביצע, את הבעת החרטה של רוסובסקי והשפעת ההליך הפלילי עליו ועל משפחתו וכן לקחה בחשבון את הנכונות שלו לפצות את מנהלת הסוכנות.

לאור כל אלו, גזרה השופטת על רוסובסקי 20 חודשי מאסר בניכוי ימי מעצרו (כ – תשעה וחצי חודשים בהם היה מאחורי סורג ובריח). כמו כן, הוטלו עליו חמישה חודשי מאסר על תנאי, קנס בסך 12 אלף שקל ופיצוי בסך 150 אלף שקל.