Local ספורט
שחקני כדורעף יפנים
מימין: חן הימלפרב (מאמן), איומי נקאמורה, גרי אברמוביץ (יו"ר), שון איממורה
צילום: אלן שיבר

חיזוק תוצרת יפן

במועדון הכדורעף של הפועל כפר סבא החתימו שני שחקנים מיפן. שון איממורה הצטרף לקבוצת הגברים בתפקיד המוסר ואיומי נקאמורה הצטרפה לקבוצת הנשים בתפקיד קבלנית

אם תכנסו במקרה לאימון כדורעף במועדון הפועל כפר סבא ותשמעו שמדברים יפנית, אל תטעו, זה עדיין הפועל כפר סבא. המועדון, שתמיד מתהדר בחידושים, הפתיע גם הפעם כשהחתים שני שחקנים מיפן, אחד לקבוצת הגברים, ושחקנית לקבוצת הנשים, אלופת המדינה.

שון איממורה (30), נשוי פלוס שניים, נחת בכפר סבא בתחילת השבוע. הוא משחק בתפקיד המוסר, נחשב לשחקן זריז ומהיר, וגם משמש כמוסר שני של נבחרת יפן.

איומי נקאמורה (27), רווקה, הצטרפה לאימונים לפני כשבועיים. היא משחקת בתפקיד קבלנית עם יד שמאל קטלנית, אבל יכולה לשחק גם בתפקיד מצליבה.

שניהם רואים ביציאה למדינה זרה ורחוקה כמו ישראל אפשרות להתקדם ולהכיר עולם. הפועל כפר סבא רואה בהצטרפותם לא רק שדרוג מקצועי, אלא גם מקווים שהדבר יסחוף איתם את הקהילה העסקית היפנית הגדולה שקיימת בארץ. סימן ראשון לכך יהיה היום (חמישי) כשיו"ר הפועל כפר סבא, גרי אברמוביץ, ורעייתו עופרה, שהיא יו"ר קבוצת הנשים ונשיאת מאמאנט, הוזמנו עם שון ואיומי לאירוע של הקהילה העסקית היפנית בשגרירות יפן לכבוד השנה החדשה.

אברמוביץ: "בהתאחדות היפנית סיפרו לי שבסך הכל עשרה שחקנים מכל המדינה יצאו לשחק מחוץ ליפן, ושניים מתוכם הגיעו להפועל כפר סבא. כששאלתי את ההתאחדות היפנית אם קרה פעם שיפני ויפנית שיחקו יחד באותו מועדון, הם אמרו שדבר כזה עוד לא קרה להם".

הפועל כפר סבא בחרה להתחזק בשחקנים יפנים בעקבות ניסיון מוצלח שהיה להם עם שחקנית יפנית ששיחקה אצלם לפני שנתיים. אברמוביץ: "המשחק של היפנים מאוד מהיר, ובכך הם מתגברים על הנחיתות בגובה מול האירופאים. רמת הדיוק של היפנים בקבלה ובמסירה היא מאוד גבוהה. לכן הבאנו את שון, שהוא מוסר מאוד מהיר, שיהיה חוויה לחובבי הכדורעף בישראל, ואת איומי לתפקיד הקבלנית, בעלת יד שמאל חזקה מאוד. הפועל כפר סבא תהיה העונה הקבוצה הכי מהירה בליגה".

המושבה היפנית הקטנה בכפר סבא כבר גורמת להתרגשות בעיר. אברמוביץ רואה בהחתמת השחקנים היפנים גם אפשרות לקידום תדמיתי: "יש התרגשות גדולה בקהילה היפנית בעקבות הגעתם של שני שחקנים ממולדתם לישראל. החלטנו גם לצרף להנהלה איש קשר דובר יפנית כדי לסייע בקליטתם".השחקנים היפנים לא הסתירו את התרגשותם וסקרנותם לנוכח ההמולה סביבם, שהפכה לשיחת היום. שון סיפר ששיחק לפני שנה בשבדיה בקבוצה שסיימה במקום השלישי. ומה הוא עשה ביפן? "זכיתי בשתי אליפויות עם קבוצת סקאיי בלזרס, וכל הזמן שאפתי להשיג את הטוב ביותר".

בינתיים הוא מתגורר לבד בדירה שהפועל כפר סבא דאגה לו בסמוך לאולם האימונים, כדי שיוכל להגיע בצעידה רגלית. הוא מבשל לבד אוכל כלבבו, כיוון שרעייתו, שבעברה הייתה שחקנית כדורעף ושיחקה בין השאר בצרפת ובאזרבייג'אן, תצטרף אליו רק בעוד כשלושה חודשים. היא נשארה בטוקיו לטפל בשני ילדיו הקטנים, אחד מהם נולד לפני חודשיים. כבר סיפרו לו שבכפר סבא יש מספר מסעדות יפניות שוות, אבל הוא טרם הספיק להסתובב הרבה בעיר.

על הסיבות שהביאו אותו לישראל, סיפר שון: "ראשית, קיבלתי מכפר סבא הצעה יפה. שיחקתי בנבחרת יפן, וחשוב לי לצבור ניסיון כדי להשתייך לנבחרת גם לקראת אולימפיאדה ב-2020. חוץ מזה, אני מעדיף לשחק מחוץ ליפן כדי להתקדם וללמוד דברים חדשים, לכן בעונה שעברה נסעתי לשבדיה".

עוד בטרם שמע על הפועל מטה אשר ומכבי ת"א, שון מעלה את רף הציפיות מהפועל כפר סבא: "לא הגעתי לכאן כדי להעביר את הזמן. המטרה שלי היא לזכות עם הפועל כפר סבא בכל התארים: אליפות וגביע. אני מתרגש לשחק עם כפר סבא במפעל האירופי נגד יריבה מקפריסין, כי ביפן לא שיחקנו אף פעם נגד קבוצה מאירופה".

בקבוצת הנשים, שמתכוננת למשחק הראשון במוקדמות גביע האלופות האירופי בחודש הבא נגד יריבה מפולין בשם developeres skyres rzeszow תולים תקוות בשחקנית הרכש היפנית, איומי נקאמורה, שלא יודעת אנגלית, והשיחה איתה התנהלה באמצעות מתורגמנית. "החלום שלי היה לשחק מחוץ ליפן, ואני שמחה שהפועל כפר סבא בחרה בי", אמרה איומי. "באתי לכאן כדי להראות את היכולת שלי ולתרום לקבוצה. עבורי זו תהיה חוויה גדולה לשחק בליגת האלופות של אירופה, זה בוודאי צריך להיות משהו גדול”.
על ההתאקלמות שלה בכפר סבא, הוסיפה איומי: "פגשתי אנשים מאוד אדיבים וחמים. אני מרגישה שנקלטתי במשפחה. זה מחייב אותי עוד יותר להחזיר במגרש לקבוצה ולאוהדים, שודאי יגלו סקרנות ויבואו להתרשם".

מאמן קבוצת הנשים, חן הימלפרב, מרוצה משחקנית הרכש היפנית: "זו חוויה לאמן שחקנית כזו. מעבר להיותה שחקנית טובה היא גם מודל לחיקוי. עצם זה שאתה עומד לצידה במגרש, ניתן ללמוד ממנה את הגישה, טכניקה ומחויבות למשחק”.

הימלפרב סיפר כי בביקור שערך ביפן בתקופה שימש עוזר מאמן נבחרת ישראל, הוא ראה את איומי ולא חלם שיום אחד היא תגיע לישראל. הימלפרב: "איומי שיחקה ברמה הכי גבוהה בעולם. היא תשדרג אותנו באלמנטים שהיו פחות טובים. נוכחותה במגרש תשדרג גם את יתר השחקניות שירצו ללמוד ממנה. היא יכולה להיות אטרקציה מיוחדת גם לקהל חובבי הכדורעף, ולמשוך את הקהילה היפנית. יחד איתה יהיה לנו סיכוי טוב יותר להתמודד בגביע האלופות, אבל ברור שהיא לא לבד וכל השחקניות יצטרכו להוכיח את עצמן. מצפה לנו ממנה הרבה דברים טובים. גם לקבוצת הגברים שון הוא חיזוק משמעותי".

המשחק הראשון במוקדמות ליגת האלופות ייערך באולם איינשטיין בכפר סבא ב-17 באוקטובר. יש למה לחכות.