Local חדשות
גן אורן
גן אורן, הילדים מייחלים לסייעת שנייה
צילום: אלן שיבר

ילדי החינוך המיוחד בכפר סבא עדיין מייחלים לסייעת השנייה

ההורים מציגים התחייבות מצד עיריית כפר סבא להקצאת הסייעת הנוספת, אולם הדבר מתעכב מזה חודשיים, בינתיים – על 13 ילדים בחינוך המיוחד אמונות רק גננת וסייעת אחת

הורי גן אורן בשכונת קפלן בכפר סבא זועמים, וקשה שלא להבין אותם נוכח העובדה כי מתחילת השנה "סוחבת" אותם העירייה בהבטחות חוזרות ונשנות להקצאת סייעת נוספת לגן, בו לומדים 13 ילדים מהחינוך המיוחד, עליהם אמונות רק גננת וסייעת אחת. ההורים מציגים התכתבויות מול בכירי העירייה וטוענים כי האחרונה מפלה אותם למעשה, היות ומדובר בשכונה "חלשה" לכאורה, אחרת הם מתקשים להבין כיצד זה בגני החינוך המיוחד השונים בעיר, בהם מעל 10 ילדים הוקצתה סייעת נוספת ואילו בגן בשכונת קפלן, לא.

בתחילת החודש שעבר, פנו ההורים על בכירי העירייה, בהם מ"מ וסגן ראש העירייה, צביקה צרפתי, וכתבו: "את התלמידים מקבלת בכל בוקר סייעת ובשעה שמונה מצטרפת הגננת. במהלך היום הילדים מלווים על ידי הסייעת והגננת בלבד. ידוע לנו, כי בכל גני החינוך המיוחד אשר מונים 13 ילדים ישנה סייעת נוספת. כלומר- גננת ושתי סייעות בכל יום. מלבד גן אורן- הגן של ילדינו האהובים. אנו פונים אליכם ומבקשים בכל לשון של בקשה להקצות את הסייעת השנייה לאלתר! לא ייתכן מצב שילדים בגנים מעוכבי ההתפתחות בחינוך המיוחד בכפר סבא יקבלו זכויות שונות - הם שווים בצורכיהם - סייעת שנייה היא זכות שמקבלים ילדים שלומדים בגן עם 13 ילדים ואנו דורשים שילדינו יקבלו את הזכויות המגיעות להם כשווים בין שווים. העובדה שאין סייעת נוספת מקשה על צוות הגן להתמודד עם 13 ילדים – כולם זקוקים לטיפול ותשומת לב במסגרת היותם ילדי חינוך מיוחד.

"אין צורך להזכיר ולתאר שילד שהגיע למסגרת הזו זקוק לתיווך רב, הבנה, הכלה ותשומת לב- כתוצאה ממחסור של כח אדם הגננת עסוקה בכיבוי שרפות במקום בחינוך ובקידום הילדים. בנוסף, אנו מבקשים לשלוח מנתחת התנהגות לגן בדחיפות- היא תעזור לגננת ולמטפלות לקדם את הילדים ותוכל לשים דגש על התנהגויות יוצאות דופן כך שתוכלנה להיות מטופלות. אנא התייחסותכם למייל זה- אנו מאוד רוצים להימנע מלהגיע לגורמים נוספים במשרד החינוך ורואים בחומרה רבה את העובדה שהגן פועל כבר חודש ללא סייעת נוספת וללא מנתחת התנהגות".

בהמשך לפניות ההורים הזועמות השיבה מנהלת המחלקה לילדים בסיכון, בתאריך 2.10 כי, "אנו עושים כל מאמץ שכבר ביום ראשון תצטרף סייעת נוספת לגן". ימי ראשון עברו חלפו להם וסייעת, עדיין אין.

השבוע פנתה אם נוספת אל העירייה וכתבה: "עבר חודש ושבוע מאז הגיע המייל הראשון אליכם - האין זה מספיק זמן כדי להתארגן ולדאוג גם לגן אורן? במידה ואין לכם מספיק כח אדם או קשיים להשיג סייעת נוספת- יש ביכולתכם לחלק את הימים שווה בשווה בין הגנים, לא ייתכן שבגן יערון למשל יש ששה ימים בשבוע שתי סייעות כשבגן אורן אין סייעת נוספת אפילו יום אחד. חסר לכם כח אדם? תחלקו את הימים בין הגנים שווה בשווה- שגם לגן אורן תהיה סייעת שנייה כמספר הימים ששאר הגנים שבהם 13 ילדים מקבלים! וזאת עד למציאת כח אדם נוסף או אז תשבצו סייעת קבועה נוספת לכל גן. זה לא צודק וההתעלמות מצד העירייה - זה פשוט מרתיח! אנחנו משלמים ממיטב כספינו עבור שירות ראוי! ומשרד החינוך משקיע ממיטב הכספים כדי שתחלקו את התקציב שווה בשווה. התחושה היא שהעירייה פשוט מפנה לנו עורף ולא אכפת לה בכלל מילדינו הקטנים. אני מבקשת להסדיר את העניין הזה במהרה! חוסר בכח אדם הוא אינו תירוץ כאשר אפשר לחלק את כח האדם הקיים בין הגנים! לא אכפת לכם בכלל שזה המצב? איפה אתם בכל הסיפור הזה?!".

ההורים מציינים כי עוד טרם השנה התקבלה הסכמה בין העירייה ונציגי הורי החינוך המיוחד, לפיה העירייה יכולה לחרוג מתקן של 10 ילדים מקסימום בגן חינוך מיוחד, תוך שהיא מתחייבת כאמור, להקצאת סייעת שנייה.

יושבי ראש ועד הורי הגנים אורה דוד-מרגלית וערן ורנר מסרו בתגובה: "מזה חודשיים שלא נמצאה סייעת נוספת לגן אורן, שבו לומדים 30% ילדים מעבר למספר המירבי המוגדר על ידי משרד החינוך. לפיכך, אנו מגבים באופן מלא את דרישת ההורים, ולא מבינים מדוע הרשות לא הציבה עד היום סייעת שניה לגן. יתרה מכך, מרבית גני החינוך המיוחד מאוכלסים מעל התקן הקיים. מאחר ולא מדובר בגן בודד על הרשות לשקול ברצינות פתיחת גנים נוספים, ולא למלא גנים מעבר לתקן כדבר שבשגרה. גני החינוך המיוחד זכאים לקבל את התקציבים המגיעים להם בזכות."

תגובת עיריית כפר סבא תפורסם עם הגעתה.


zeevshraga1978@gmail.com