Local העיר שלי
שוקי אברהם
שוקי אברהם. לתת הזדמנות שווה
צילום: קרן שלהבת

הלו, זה רדיו?

לפני שש שנים הקים שוקי אברהם תחנת רדיו אינטרנטית בשם "רדיו סול". כיום, לאחר שתחנת הרדיו תפסה תאוצה, הוא החל ללמד את חניכי מועדון אקי"ם כפר סבא כיצד להפוך לשדרנים במטרה לשלב אותם בתחנה

שוקי אברהם הצליח לנצח את מחלת הסרטן, אך לאחר שהשתקם הוא גילה שאף אחד לא מחכה לו בחוץ. התפנית ארעה לאחר שחבר הציע לו להקים תחנת רדיו אינטרנטית. כיום לאחר שתחנת הרדיו שהקים "רדיו סול" תפסה תאוצה הוא רוצה להעניק לאחרים הזדמנות שווה.

לפני כחודש, הוא החל ללמד שדרנות רדיו במועדון אקי"ם כפר סבא בחסות מועדון רוטרי. עשרות חניכים נרגשים שמגיעים לשיעור, לומדים כיצד להפוך לשדרנים, לבחור רשימת שירים, לעבוד בשידור ועוד. שוקי: "המטרה של השיעורים היא לתת הזדמנות שווה לאותם חניכים בוגרים ואף לשלב אותם בסופו של דבר בתחנה".

שוקי אברהם, בן 50, תושב אריאל, הקים את תחנת הרדיו סול לפני כ-6 שנים. "הרדיו הוקם כמענה לצורך חברתי. אנחנו משדרים מוזיקה ישראלית. נותנים במה לזמרים שלא מיוצגים במדיה ובעצם נותנים במה לכולם. אנחנו משדרים גם מוזיקה וגם ספורט".

מה צריך כדי להקים רדיו אינטרנטי?

"כל אחד יכול להקים תחנה כזו וכל אחד יכול לשדר ממנה. זה לא עסק יקר, צריך רק להחליט על התכנים ואמירה מסוימת. במקרה שלנו, כשהקמנו את התחנה לאחד מהשותפים שלי, דניאל כוכבי, יש בית תמחוי. אנחנו נעזרים בתחנה כדי לספק אוכל לאנשים נזקקים ועוזרים להם עם טיפולי שיניים. המטרה שלנו היא לספק במה לאוכלוסיות חלשות".

כיצד חברת לארגון אקי"ם?

"בתחילת דרכנו פתחנו מגמת רדיו בבית ספר באריאל וכיום אנחנו פועלים באקי"ם כפר סבא. הגעתי לכאן בעקבות רוטרי שרצו לספק לחניכים פעילות עם ערך מוסף. אני מגיע למועדון בכל פעם ומביא את כל הציוד של הרדיו. ביחד אני מעביר להם שיעורים בתחום הרדיו. כשחניך אומר לי 'לא ראיתי אותך שבוע והתגעגעתי אליך' זה עושה לי משהו בלב שאי אפשר להסביר".

מה החניכים יעשו אחר כך עם ההכשרה שאתה נותן להם?

"החניכים ישדרו תכנית רדיו קבועה אחת לשבוע ב'רדיו סול'. כל יום שלישי בין חמש לשבע הם ישדרו את התכנית מכאן מהסניף של כפר סבא, כשאני אדאג לכל הציוד. הם יהיו שדרנים לכל דבר".
תסכול משוק העבודהאתה בעצמך עברת תקופה לא קלה בחייך, זה מה שגורם לך כיום להתחבר לאוכלוסיות מוחלשות או לאנשים בעלי צרכים מיוחדים?

"לפני שחליתי עבדתי במשך שנים בתחום הטקסטיל, ואף ניהלתי מפעל ליציקות אלומיניום. הייתי ממונה על 130 עובדים. בשנת 2008 עברתי ניתוח ברגלי, לאחר שאבחנו אצלי סרטן. בו חתכו לי 18 ס"מ מהעצם. עברתי תקופה ממושכת של שיקום, ולא תיארתי לעצמי שמעסיקים רבים יטרקו בפניי את הדלת רק בגלל גילי. הגעתי למצב שבו הלכתי לעשרות ראיונות, רובם לא קיבלו אותי בשל גילי, הם העדיפו להעסיק בחור או בחורה צעירים. לחלקם לא התאים הרזומה המפואר שלי ומצאתי את עצמי משמיט ממנו הרבה פרטים כדי שלא אראה למעסיקים 'גדול' על המשרה שהם מציעים לי. הייתי פשוט מתוסכל וכל מה שרציתי היה לחזור לשוק העבודה. עברתי תקופה לא קלה. ארבע שנים התהלכתי עם קביים, נלחמתי להשתקם רק כדי לגלות שאף אחד לא מחכה לי בחוץ".

כיצד הגעת להקמת תחנת הרדיו?

"כשהבראתי התחלתי ללמוד יבוא ויצוא, ראיתי שגם בתחום זה לא מצאתי עבודה וכבר הייתי חסר אונים. התפנית בחיי קרתה כשדניאל כוכבי, מכר שלי מחברת א.ש הפקות, פנה אליי והציע לי להקים ולנהל תחנת רדיו אינטרנטית. הקמנו את התחנה מאפס. היא התחילה מצוות של 5 אנשים וגדלה לתחנת רדיו אינטרנטית שמונה עשרות שדרנים". כיום התחנה משדרת ממבנה הממוקם בשיכון ותיקים בכפר סבא.


מענה לחניכים בשעות הפנאיאורן חרדון, בת 27, מנהלת את מועדון אקי"ם כפר סבא. "המועדון נועד לתת מענה לחניכים בשעות הפנאי שלהם. יש לנו 70 חניכים. המועדון מתבסס בעיקר על בני נוער מדהימים בכיתות י'-יב'. המטרה של הרדיו זה לתת לחניכים פלטפורמה להיחשף לקהילה. כשקיבלנו לפני כמה חודשים את שיחת הטלפון משוקי נורא התרגשנו. בשבילנו זו זכות להיות המועדון הראשון שישדר רדיו לקהילה. זו יציאה מהמעגל של הנזקקים והנתרמים והפיכה לחלק מהקהילה. כך נוכל לשנות עמדות בחברה שלנו על ידי שימוש במוזיקה ובתקווה שבהמשך זה יקרה עם נושאים חברתיים".