Local העיר שלי
הפגנה נגד ריחות ממפעל בראון נוב 2017
מפגינים נגד מפגעי הריח ממפעל בראון
צילום: פרטי

מאות מתושבי כפר סבא הפגינו במחאה על הסחבת בטיפול במפגעי הריח ממפעל בראון

תושבי השכונות הירוקות בכפר סבא טוענים כי הם וילדיהם הלומדים במוסדות החינוך בשכונה חשופים למפגעי ריח בלתי נסבלים שתוצאה מפעילותו על מפעל בראון. התושבים דורשים מהעירייה לנקוט אמצעים על מנת למגר את המפגעים

כ-350 תושבי כפר סבא לקחו חלק בהפגנה שהתקיימה ביום שישי שעבר בשכונה הירוקה, במהלכה ביקשו להשמיע את קולם, את סבלם המתמשך ואת התנגדותם לפעילותו של מפעל בראון הגובל צפונית לשכונה ולדבריהם, מייצר מפגעי ריח בלתי נסבלים שפוגעים קשות באיכות חייהם. המפגינים נשאו שלטים בהם נכתב: "נחנקנו", "בבית הספר ש"י עגנון לומדים בסירחון", "די לסירחון, די בראון", "בני ארובה" ועוד. הם התכנסו להפנינג קהילתי בבית הספר לאה גולדברג ומשם יצאו בתהלוכה מחאת אל מפעל בראון וחזרה.

"התכנסנו בעצם כדי לתת לתושבי השכונה להשמיע את קולם, את כאבם – להבהיר כמה אנחנו סובלים כאן וכמה המצב הזה הוא אבסורד", אומרת תושבת השכונה וממובילות המאבק, שרון אברהמי, "מדובר במפעל שהוא בעצם מכון לתערובת שעובד 20 שעות ביממה ומייצר מזון לבעלי חיים. מפעל שמעסיק משהו כמו 25 עובדים ויושב בין 300-250 מטר משכונת מגורים ובה אלפי תושבים. מאות בתי אב שנחשפים למפגעי ריח מאוד קשים מהמפעל, סירחון בלתי נסבל ברמה של אי אפשר לנשום, מעין בחילה וגועל וזה בא בגלים – תלוי כיוון רוח ושעות המפעל – על בסיס תדיר מספר פעמים ביום. החלטנו לצאת להפגנה כי הגענו למצב שהמפגע לא מטופל – בחודשים האחרונים יש מאות פניות של תושבים מדי חודש, עשרות בכל יום והמפעל עדיין ממשיך לעבוד בלי שאף אחד לוקח אחריות. אנחנו סובלים, סוגרים את החלונות, בורחים הביתה מהגינות כי הריח בלתי נסבל".

בהפגנה לקחו חלק גם חברי המועצה אברהם ממה שיינפיין וכן יו"ר האופוזיציה, עו"ד יובל לוי, אולם איש מבכירי העירייה שהוזמנו על ידי המארגנים, לא הגיע להפגנה. "מבחינתי ממלא מקום ראש העירייה צריך להוציא צו סגירה לעסק, שיעלה אל השר להגנת הסביבה ויעמוד על הוצאת צו כזה", אומרת אברהמי, "כולם מודעים לבעיה, קשובים אלינו והכל טוב ויפה אבל אם לא ייעשה מעשה נחרץ המצב יימשך".

ישנה טענה רווחת שאומרת שהמפעל עבד במקום הרבה לפני שהשכונה נבנתה ואוכלסה, איך את מתייחסת לזה?

"אנחנו מכבדים את זה שהוא היה כאן לפנינו אבל יש חוק, המפעל עובד תחת רישיון עסק והוא חייב לעמוד בתנאים – אם הוא עובר על החוק ולא מקיים את תנאי רישיון העסק, צריכים לאכוף את זה".

"בית הספר שלנו, כמו גם ש"י עגנון ואשכול הגנים נמצאים בקו ישיר מול מפגעי הריח," אומרת איריס ליטמן-ברלס, יו"ר משותף של הנהגת הורי בית הספר לאה גולדברג, "מדובר בריח מאוד חריף ולא נעים שמורגש מאוד כמעט מדי יום בשעות הבוקר, באזור 11:00 ונמשך עד שעות הערב. התלמידים מתלוננים שמריחים את זה בכיתות, במגרש הספורט, הם סובלים מזה בהפסקות. חשוב שיבינו שמדובר במפגע אמיתי – ילדי בית הספר נמצאים שעות על גבי שעות בתוך הריח הנורא הזה, כמו גם תושבי השכונה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה ערך בדיקות וסיורים רבים בעקבות פניות שהתקבלו מתושבים על מפגעי ריח מפעילות מפעל בראון. זאת לאחר ההליך המשפטי שהתנהל מטעם עיריית כפר סבא כנגד המפעל. עם קבלת תלונות על המשך מטרדי ריח במהלך החודש האחרון, יצאו מספר פעמים צוות כונני המשרד להגנת הסביבה והיחידה האזורית לאיכות הסביבה לאזור בזמן אמת. במספר סיורים הורגש ריח האופייני לפעילות מפעל בראון. לנוכח ממצאים אלו בכוונת המשרד להפעיל את סמכויותיו מול המפעל על-מנת לוודא כי המפגעים ייפסקו מיידית".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "מדובר בנושא שהינו בסמכותו של המשרד להגנת הסביבה, אשר נכון להיום לא נתן חוות דעת על כך שהמפעל מהווה מפגע סביבתי המחייב את סגירתו וזאת בין השאר לאור פעולות רבות שננקטו על ידי בעלי המפעל כתוצאה מלחץ העירייה והתושבים. עיריית כפר סבא פעלה ועודה פועלת כל העת להסרת מפגעי הריח הנגרמים ממפעל בראון וזאת בכל האמצעים העומדים לרשותה. העירייה לא חסכה כל משאב ושכרה הן מומחה לנושא איכות הסביבה והן משרד עורכי דין לטיפול בנושא מול המפעל ומול משרדי הממשלה. בנוסף, מקדמת העירייה תכנית בניין עיר, לשינוי הייעוד של השטח עליו מוקמים המפעלים וזאת על מנת להוביל לפינויים. נושא זה הוביל להתנגדויות מצד חלק מתושבי השכונה אשר אינם מעוניינים בתוספת יחידות דיור, הגדלת הצפיפות ויצירת בעיות תנועה. כל הנושאים המקצועיים הללו נמצאים בבחינה חוזרת וזאת תוך עדכון ועד השכונה".


zeevshraga1978@gmail.com