Local ספורט
יצחק שום נוב 2017
יצחק שום. לשמור על המשכיות
צילום: אלן שיבר

שומי מדבר

בתום עשרה מחזורים מוצאת עצמה הפועל כפר סבא עם בעליה, יצחק שום, בראש טבלת הליגה הלאומית. בראיון ל"לוקאל" מספר שומי על ההחלטה לרכוש את המועדון, מכחיש שמועות על סדקים ביחסים בינו למאמן מסאי דגו, ומסביר מה צריך לקרות כדי שהעונה הזאת תסתיים בחזרה לליגת העל

הפועל כפר סבא נעצרה ביום חמישי, כשהפסידה לראשונה העונה 1:0 להפועל ת"א, והפער בין הקבוצות הצטמצם לחמש נקודות. למרות התוצאה, כפר סבא הייתה טובה יותר והחמיצה ההזדמנות לתוצאת טובה יותר. גם הפסד אחד לא יכול לשנות את העובדה שההצלחה העונה של הפועל כפ"ס מסחררת, עם אחוז צבירת נקודות וכיבוש שערים הטוב ביותר בשתי הליגות הבכירות. הדבר נזקף בעיקר לבעלים יצחק שום, שהשקיע רבות בחיזוק הקבוצה ובגיוס ספונסרים, ואחרי שלאורך העונה נתן את הבמה התקשורתית לשחקנים ולמאמן בעוד הוא נמנע מלהתראיין מאז שהוצג כבעלים, היום שום מדבר לראשונה בראיון מיוחד ל"לוקאל".

שומי, איך בכלל עלה הרעיון לרכוש את הפועל כפ"ס?

"במקרה. הגשתי הצעה, אבל כל הזמן חיכיתי שמישהו אחר ייקח את הקבוצה, כי זה לא היה בראש מעיניי. אחרי חודש שסתיו שחם ניהל מו"מ עם אחרים, שוב נפגשנו, והבנתי שאם לא ארכוש, המועדון יילך לפירוק. מתוך אחריות להציל את הפועל כפ"ס הסכמתי להיות הבעלים, לא לפני שצפיתי בקבוצה במשחק אימון נגד ראשל"צ וראיתי כמה שחקנים אלמוניים שמצאו חן בעיניי. שכר השחקנים לפני שבאתי היה 1.5 מיליון שקלים, ואחרי שהבאתי עשרה שחקנים חדשים התקציב גדל ליותר משלושה מיליון. האמנתי שעם חיזוק מתאים אפשר לבנות קבוצה לא רעה, וכך היה. במהות השחקנים מנסים לשחק כדורגל חיובי, התקפי, כמו שאני אוהב".

מה סוד ההצלחה?

"חיבור טוב בין המאמן לשחקנים. כשהגעתי חשבתי לבצע שינויים, אבל השארתי את המאמן מסאי דגו, אחרי שכמה דברים אצלו מצאו חן בעיניי והחלטתי לתת לו את הבמה. אני שמח שמסאי תפס בשתי ידיים את ההזדמנות שקיבל. אני מאושר שהפועל כפר סבא כבשה 25 שערים בעשרה משחקים, יותר מכל קבוצה אחרת. הסיפוק הכי גדול שלי, שהאוהדים נהנים מיכולת שמפגינה הקבוצה".

מה עושה אותך מאושר?

"שאני מצליח לשמח אנשים. הנה, אקריא לך תגובה שקיבלתי מאדם יקר לי: 'יצחק, זכית במשהו שלא הרבה אנשים זוכים כדי לשמח אנשים. שלא יגמר לעולם'. עכשיו עברה בי צמרמורת. כל חיי ניסיתי לגרום הנאה לאנשים, בדרך כלל הצלחתי".

מה הסיפור לגבי השמועות על מתיחות בינך למסאי דגו?

"אין סיפור. היחסים בינינו טובים. כמי שעשה דבר או שניים בכדורגל, אי אפשר להתעלם מהעצות שאני נותן כשדברים מסוימים לא נראים לי. עוד לא היה בכדורגל הישראלי בעלים כמוני שהוא גם המנהל המקצועי. מבטיח לך שאני מתערב הכי פחות מכל בעלי המועדונים בשתי הליגות העליונות. בפנאתינייקוס לא התביישו לוותר עליי בשיא ההצלחה אחרי שלקחתי דאבל, כיוון שדרכי הייתה שונה מדרכו של המנהל המקצועי".

נטען שאתה לא מרוצה שהנכד תום שלח לא משחק?

"באו בטענות שהרכבתי את בני, עידן, כשהייתי מאמן שלו בכפר סבא ובנבחרת, אבל הוא שיחק מצוין. אותו דבר אמרו על חתני, אמיר שלח, כששיחק אצלי בנבחרת הוא רשם 85 הופעות בינלאומיות והיה קפטן נבחרת ישראל. כעת יש כאלה שמפריע להם שתום שלח בסגל. אני לא מתייחס למה שאומרים. כשיגיע לו לשחק, הוא יקבל את ההזדמנות שלו".

מה הבעיה בכדורגל הישראלי, שאנחנו לא מתקדמים?

"שאין מספיק מאמנים בעלי אישיות. אין להם גב כלכלי, לכן הם מחפשים לשרוד. אני עבדתי בחמישה מקומות עבודה כדי שאף בעלים של מועדון לא יוכל לומר שהוא מפרנס אותי. תאמין לי שלנהל מסעדה יותר קל מאשר לנהל מועדון כדורגל. אני מסיר את הכובע בפני כל בעלי המועדונים, שלוקחים על עצמם אחריות גדולה שאינה מובנת מאליה. אתה יודע מה זה לקחת אחריות כספית לתשלום משכורות לכל-כך הרבה עובדים, כשההכנסות העתידיות אינן מובטחות?".

מה דעתך על הכישלון של נבחרת ישראל?

"הבעיה היום של נבחרת ישראל שהיא הפכה ללא מעניינת. כדי להחזיר את הנבחרת למרכז הבמה שתהיה מעניינת, הייתי ממנה למאמן את אייל ברקוביץ בצוות עם מאמן מנוסה לצידו. שילוב כזה יכול להצליח".

שום: "אנחנו הטובים בליגה"שום זוכה לקרדיט גדול על כך שהציל את הפועל כפר סבא, אבל הוא יודע להעריך את הסיוע שמקבל מידי יום מהאנשים שסובבים אותו. שום ביקש להודות לשורה של אנשים ששותפים להצלחה והוא מוקיר את תרומתם, בהם: בנו ובתו, עידן ושרון, אורי שרף, המנכ"ל יובל קדוש, שלמה שרף שבכל הזדמנות מספר כמה עזר לו, מוטי יברבוים, עו"ד אמיר יקותיאל, מנהל הקבוצה ראובן אביטל, מתאמת אירוע ענת מיודובניק ועוד אחרים.

מה הסיפור עם סתיו שחם. האם נשארו חובות מהעונה שעברה?

"אנחנו נמצאים בהליך הידברות, וכולי תיקווה שזה יסתדר".

בלי שתכננת, הפועל כפ"ס עוד תעלה ליגה. אתה ערוך לליגת העל?

"כשהתחלנו, לא עשינו תכניות כל כך רחוקות. אנשים קיוו רק להישאר בליגה. הבאתי שחקנים שרובם לא שיחקו בעונה שעברה, וחלקם שיחקו בליגות נמוכות. עוד מוקדם לחשוב על זה, אבל גם אם נעלה ליגה נביא ארבעה חמישה שחקנים ויחד עם השחקנים הטובים שנמצאים אצלנו נבנה קבוצה ראויה לליגת העל. אני מקווה שהידע המקצועי שלי והקשרים הטובים שיש לי בחו"ל יחסכו להפועל כפ"ס הרבה כסף. לא תכננתי במחזור העשירי להיות בחמש נקודות יותר מהפועל ת"א, שבשבוע שעבר נראו אומללים נגדנו. היינו הרבה יותר טובים מהם, אבל לא ידענו להבקיע שער, לכן הפסדנו".

האם הפועל כפ"ס בהרכב הנוכחי תוכל להמשיך בצמרת עד הסוף?

"יש הרבה צעירים בסגל, ויש שחקנים שלא מספיק שיחקו, והם יצטרכו לתרום את תרומתם. כפי שאנחנו משחקים, היום הפועל כפ"ס הכי טובה בליגה. זה לא שניצחנו במקריות. העובדה שהצגנו יכולת משכנעת וכבשנו הרבה שערים ברוב המשחקים מדברת בעד עצמה. נצטרך לשמור על הרמה הזאת גם בהמשך. שם המשחק זה המשכיות".

כמה שנים אתה מעריך תישאר בהפועל כפ"ס?

"כל עוד אוכל לשמח אנשים ואוהדים, כפי שעשיתי במשך 55 שנה".