Local פוליטיקה מקומית
איתן צנעני בפורמט חדש
איתן צנעני, ימנע מהצבעה בישיבה הערב
צילום: פרטי

פרסום ראשון: דרמה בקואליציה העירונית בכפר סבא

ועדת הכספים בכפר סבא מתכנסת הערב (ראשון) לאשר את תקציב העירייה לשנת 2018, כשברקע סירובם של חברי הקואליציה להצביע בעד התקציב, "על אוטומט", זאת נוכח מעורבותו לכאורה של ראש העירייה המורחק, בהכנת התקציב השנתי. סגן ראש העירייה איתן צנעני: התקציב הוכתב מגבוה

ברגעים אלו (ראשון) מתכנסת ועדת הכספים בכפר סבא לאשר את תקציב העירייה לשנת 2018, כשברקע סירובם של חברי הקואליציה להצביע בעד התקציב, "על אוטומט", כהגדרתם - זאת נוכח מעורבותו לכאורה של ראש העירייה המורחק, יהודה בן חמו, בהכנת התקציב השנתי.

ביום ו' האחרון התריעו חברי הקואליציה כי במידה וקולם לא יישמע בעניין, יסרבו לאשר את התקציב כפי שהוא אולם נענו כי עליהם לאשר את התקציב כפי שהוא.

במהלך היום (ראשון) התנהל משא ומתן בין חברי הקואליציה והנהלת העירייה, כשהראשונים עומדים על זכותם לערוך דיון בתקציב ולהגיש השגותיהם, אחרת יימנעו בהצבעה ואף יצביעו נגד התקציב ועד לרגע זה לא ברור האם יצליחו בהנהלת העירייה להשיג את הרוב הדרוש לצורך העברתו.

בפתח ישיבת המועצה ביקש סגן ראש העירייה, עו"ד איתן צנעני, את רשות הדיבור והודיע לנוכחים כי התקציב המוצע הוכתב מגבוה מבלי שהתייעצו עם חברי המועצה ומבלי שאיפשרו להם להביע את דעתם ולהשפיע על התקציב. "במהלך היום התנהל משא ומתן שלא צלח, על מנת להביא לשינויים בתקציב והוסכם כי המשא ומתן יימשך על מנת לנסות להגיע להסכמות שיבואו לידי ביטוי בשינויים בתקציב", אומר עו"ד צנעני, "לכן החלטנו להימנע מהצבעה בישיבה הערב ובמידה והמשא ומתן יצלח, השינויים ייכנסו בישיבת התקציב במועצה - במידה ולא, הדבר יבוא לידי ביטוי בהצבעה נגד התקציב".

ששת חברי הקואליציה שנושאים את נס המרד ומתכוונים לעמוד על שלהם בנושא אישור התקציב הם כאמור סגן ראש העירייה, עו"ד איתן צנעני, המשנה לראש העירייה, אורן כהן וחברי המועצה עו"ד רויטל לן כהן, יהודה יוגד, אמיר קולמן ואברהם ממה שיינפיין.

חברת המועצה עו"ד רויטל לן כהן: "אנחנו מוחים על האופן שבו התנהל ראש העיר, שבחר להדיר את חברי המועצה, נבחרי הציבור, מדיוני התקציב. יש צרכים דחופים וחשובים שטרם קיבלו מענה, כמו למשל מחסור בסייעות בגני חינוך מיוחד, מחסור במשלבות בבתי הספר ועוד. אנחנו נמנעים מלהצביע על תקציב שלא השתתפנו בהכנתו ונדאג להעביר את ההסתייגויות שלנו במועצת העיר לטובת הציבור. עצוב שראש העיר מנהל מאבקי כח על גבם של התושבים בכלל, והילדים עם הצרכים המיוחדים בפרט".

בסיום ישיבת הוועדה נמנעו שלושה מחברי הקואליציה בהצבעה, אורן כהן, יהודה יוגד ואמיר קולמן.

סגן ראש העירייה איתן צנעני אמר עם סיום ההצבעה: "חבריי ואני מסרבים לשמש כחותמת גומי. זו פעם ראשונה שבה ראש העיר מכתיב הצעת תקציב מבלי להתייעץ עם חברי המועצה ולא נותן ביטוי בתקציב לרצונותיהם ודעותיהם.

"נבחרנו למועצה על מנת להשפיע על התנהלות העיריה והתקציב העירוני וכך נפעל. בנסיבות אלו החלטנו מספר חברי קואליציה לקבל החלטה להמנע בהצבעה על התקציב בועדת הכספים.

"ננהל מו"מ על הכנסת שינויים טרם הבאת התקציב להצבעה במועצת העיר. ככל שנגיע להסכמות הם יובאו לידיעת חברי המועצה והתקציב יתוקן בהצבעה במועצת העיר. ככל שלא נגיע להסכמות הדבר יבוא לידי ביטוי בהצבעה שלנו על התקציב שיובא לאישור מועצת העיר".

התקציב אושר על ידי חברי הוועדה שהצביעו בעד - סגן וממלא מקום ראש העירייה, צביקה צרפתי, ד"ר דבי שני, ד"ר אמיר גבע, מתי פז ושמעון פרץ. פרט לאחרון, כולם חברי סיעתו של בן חמו.

הצביעו נגד התקציב חברות המועצה פליאה קטנר(מרצ), ענת קלומל ואתי הדנה (תפו"ח).

לפני הצבעת הוועדה ביקש גם המשנה לראש העירייה, אורן כהן, את רשות הדיבור ואמר שיש לו אמון והערכה לכל הגורמים המקצועיים לרבות מנכלית העירייה ומ"מ ראש העירייה, אך השנה נפל דבר והיתה החלטה שרירותית לקבל את התקציב או לדחות אותו, מבלי להיוועץ בסיעות השונות לפני ההגשה. "אמרתי במהלך היום שלא אסכים להתנהלות מסוג זה. אני שמח שזמן קצר לפני הישיבה ניתנה לממ ראש העיר ו/או מנכלית העירייה לנהל איתנו מו"מ", אמר כהן, "בסיטואציה כזו אני וחבריי הסכמנו להימנע כדי לתת לעניין הזדמנות שהיא מחויבת. אני מבקש להדגיש שיש צורך מהותי לבצע שינויים ואני תקווה שמי שיוסמך לכך יבוא למו"מ בנפש חפצה. לא אסכים לקבל הנחתות ותכתיבים".

יו"ר האופוזיציה, עו"ד יובל לוי תקף את חברי הקואליציה: "חבריי למועצה זה ביזיון. הצהרתם שתתנגדו לתקציב כל עוד בן חמו מנהל את העירייה. יכולתם לעצור את אישור התקציב. המנעותכם בהצבעה , במקום הצבעה 'נגד', שיחקה לידי בן חמו. יכולתם להתנגד לשלטון בן חמו, אבל בחרתם להתחמק מאחריות ומהחלטה.

"מול החולשה שלכם בן חמו ימשיך לנהל את העיר עוד שנה. אתם מקור לאכזבה ומבוכה ציבורית".