Local העיר שלי
רויטל לן כהן בפורמט חדש
רויטל לן כהן, לא במקום שמקווים להיות
צילום: פרטי

"יש מקום לכולנו"

חברת מועצת הער כפר סבא עו"ד רויטל לן כהן מספרת על העשייה העירונית למען שילובם של אנשים עם מוגבלויות בקהילה

עיריית כפר סבא בהובלת היחידה לשירותים קהילתיים לאנשים עם מוגבלויות, המחלקה למשאבי קהילה והתנדבות באגף קהילה, רווחה ונוער, תציין במהלך חודש דצמבר את חודש המודעות לאנשים עם מוגבלויות תחת הסלוגן "יש מקום לכולנו". במהלך חודש זה יעלה קמפיין עירוני ויתקיימו פעילויות מגוונות לכלל תושבי העיר. הקמפיין המדובר יכלול שלטי חוצות ברחבי העיר, אשר יספרו על ילדים, נוער ובוגרים עם מוגבלות במטרה להעלות מודעות ולקדם עמדות חיוביות בקרב הקהילה העירונית. לאורך חודש המודעות יתקיימו פעילויות כמו הרצאתה של מורין גלר, "אני ואחי המיוחד"; ערב הורים בנושא "שירות משמעותי בצה"ל לצעירים עם מוגבלות"; הקרנת הסרט "על הברוש לבדו", העוקב אחר אלדר שמחליט לצאת למלחמה על עצמאותו ועל ביטוי קולו; שעת סיפור מונגשת "תפו ופוזה"; ועוד.

שוחחנו עם חברת המועצה עו"ד רויטל לן כהן, המכהנת כיו"ר ועדת הנגישות ויו"ר הוועדה לילדים בסיכון. בין השאר יזמה את הקמתו של ועד הורי החינוך המיוחד בכפר סבא וכן את הקמתו של "הבית למשפחות מיוחדות". היא נשואה לעידו ואם לשניים, אלעד בן 14.5 ומיקה בת ה–12. אלעד, תלמיד בית הספר הדמוקרטי בעיר, גם הוא עם מוגבלויות ומככב בקמפיין העירוני. "הגעתי לנושא הזה דרך האמהות המיוחדת שלי לאלעד, חשבתי שאני מטפלת בעניינים שקשורים לבן שלי ולאט לאט גיליתי שכל דבר שקשור אלינו קורה גם בשאר הארץ במקומות אחרים", אומרת לן כהן, "עשינו החלטה משפחתית, אני הפסקתי לעבוד והתחלתי להקדיש את עצמי רק לנושא הזה – מאז זה כל מה שאני עושה. גם המעבר לכפר סבא כשאלעד היה בגן חובה, נבע מכך שהעיר משלבת ומעניקה יחס אחר לאנשים עם מוגבלויות. זה גם אחד הדברים שהביאו אותי לרצות להיות פעילה בעיר, להיות חברת מועצה, חשבתי שמתחילה ירידה באיך שהחינוך נראה בעיר, והיה חשוב לי לעשות כל שביכולתי כדי לעזור ולשפר".

"אם אתה שואל אותי, 'חודש מודעות' הוא חלק מהבעיה, זה אומר שאנחנו עדיין לא במקום שאנחנו מקווים להיות מבחינת מודעות בחברה, אבל אנחנו צריכים לנצל את החודש הזה כדי להגיע לכמה שיותר אנשים ולשנות עמדות. עם השנים נוצרו נרטיבים לגבי אנשים עם מוגבלויות, למשל כשרואים אדם עם נכות פיזית, משליכים מיד כאילו הוא סובל ממוגבלות שכלית התפתחותית. הבעיה היא באופן שהציבור תופס את הנכים וגם איך שהנכים תופסים עצמם – כאילו שהם פחות, צריכים לבקש או להגיד תודה על דברים טרוויאליים שמגיעים להם".

לן כהן מספרת על הרעיון לקמפיין, בו מככבים, כאמור, בני העיר בעלי מוגבלויות: "חשבנו איך להעצים את שבוע המודעות בעיר וייצרנו את הקמפיין שמנכיח בציבור את החבר'ה שהם חלק מהעיר כפר סבא ונותן גם להם עצמם, את הרגשת הגאווה, שיבינו שיש להם מה לתת לחברה. למשל אלעד הבן שלי – הוא לא רק אוטיסט – הוא תלמיד בבית ספר, הוא משחק במבוכים ודרקונים, באקס בוקס, יש בו עוד המון דברים שהם לא רק האוטיזם שלו. באמצעות הקמפיין אנחנו לא 'מדברים על' אלא 'מציגים את'".

בית חדש למשפחות מיוחדותבמהלך החודש תתקיים גם השקתו של "הבית למשפחות מיוחדות", בשיתוף משרד הרווחה והעבודה, שיאגד את כלל השירותים הניתנים למשפחות לילדים עם מוגבלויות הכוללים: קבוצות חברתיות לסבים וסבתות, חונכויות, הקמת קבוצת מנהיגות הורים, שירותי פנאי, קידום תעסוקה, הנגשת מידע ועוד. על המרכז החדש אמונה היחידה לשירותים קהילתיים לאנשים עם מוגבלויות, בראשותה של עו"ס אור- לי דוידי.

"בדיוק מאותו רצון של להנכיח את האנשים עם מוגבלויות החלטנו על הקמתו של הבית הזה, כדי לתת להם ולמשפחות מקום שבו ירגישו נוח, בדומה לבית הקהילה האתיופית או בית האומנים", אומרת לן כהן, "הבית הזה שלנו היה החלום שלי, הוא מתגשם וזה מאוד משמח אותי. יתקיימו שם פעילויות יזומות של העירייה, חלקן משולבות עם הקהילה בעיר, קבוצות לאחים, להורים, לסבים ולסבתות, בכלל לקיים פעילויות מכובדות ולהזמין את הקהילה אלינו, לא להיות אלא שכל הזמן מזמינים אותם – ככה הקהילה תראה שגם לנו יש נוכחות ומשמעות. החלום והחזון שלי הוא רקמה אנושית אחת חיה, של כל התושבים, מכל הסוגים ומכל המינים – שלא נצטרך שבוע של מודעות כדי שנהיה כולנו מודעים לכל רבדי הקהילה".

אופירה מור מזרחי, מנהלת המחלקה למשאבי קהילה והתנדבות: "פיתוח שירותים קהילתיים לאנשים עם מוגבלות ולבני משפחותיהם עומד לנגד ענינו, זאת במקביל לקידום עמדות חיוביות בקהילה על אנשים עם מוגבלויות. אנו מזמינים את הקהילה ליהנות מהאירועים והפעילויות החודש ובמשך כל השנה".

zeevshraga1978@gmail.com