Local העיר שלי
עבודות בכצנלסון על שביל אופניים
עבודות הפיתוח ברחוב כצנלסון
צילום: פרטי

שבילי אופניים במקום מקומות חניה

תושבים ברחוב כצנלסון בכפר סבא מוחים נוכח סלילתם של שבילי אופניים על חשבון מקומות חניה תושבת נוספת ברחוב דורשת התקנת מראה פנורמית ביציאה מחנייתה הפרטית, אל שביל האופניים והמדרכה

עם התקדמות סלילתם של שבילי האופניים ברחוב כצנלסון בכפר סבא, ביקשנו לבדוק את תלונותיהם של תושבי הרחוב אודות אופן הביצוע של העירייה. דיירי הבניין ברחוב כצנלסון 41 מספרים כי הופתעו לגלות בוקר אחד את עובדי העירייה, כשהם מתחילים בסלילתם של שבילי אופניים בסמוך לציר, על חשבון מקומות חניה ששימשו את הציבור הרחב, כמו גם את האורחים בבניין.

מיד עם גילוי הפרטים חתמו דיירי הבניינים בכצנלסון 43, 45, 47 ו-49 על עצומה, בה דרשו מהעירייה לבצע חשיבה מחודשת בנושא: "אנו דיירי ארבעת הבניינים הנ"ל מתנגדים באופן נחרץ לביטול החניה הקיימת לאורך רחוב כצנלסון, בין רחוב הקשת לרחוב צביה לובטקין, מאז שנת 1988. מפרץ החניה, שנבנה עקב דרישת העירייה עצמה, משמש את תושבי הרחוב משני צדיו, בניינים רבי קומות ובתים פרטיים כאחד ואורחיהם, כמו גם מורים והורים לילדים מבית הספר בן גוריון הסמוך. נציין כי ביטול החנייה נעשה ללא כל התראה מראש וכי כתוצאה מהשינוי שיצרו העבודות, הכביש - המכיל נפח נסועה גדול במהלך כל שעות היום - הוצר באופן משמעותי. אנו מבקשים בכל לשון של בקשה להחזיר את החנייה למקומה".

סמי, אחד הדיירים, מספר: "גילינו במפתיע את העובדה ששבילי האופניים עתידים להיסלל על חשבון מקומות החניה והגענו פיזית למחלקת ההנדסה, שם ביקשנו לבצע חשיבה חדשה לתוכנית כיוון שהעבודות עדיין לא בוצעו. במקביל התכנסנו לאסיפת דיירים והחתמנו את דיירי הבניינים על העצומה שהועברה לבכירי העירייה ומחלקת ההנדסה כבר למחרת. הבטיחו שנקבל תשובה במהרה אבל יום למחרת ראינו שהעבודה מתגברת ובתוך יומיים – זו כבר הייתה עובדה קיימת. כעסנו מאוד נוכח העובדה שאף אחד לא הזמין אותנו התושבים, לשיחה בנושא, זאת כדי לעשות חושבים ולראות אולי יש טעות בתכנון.

"פניתי למבקר העירייה שגם הוא קיבל את החומרים לעיון, אולם בינתיים לא קיבלנו ממנו מענה. הפניות שלנו הועברו לטיפול מחלקת התחבורה, שם הסבירו כי בראשית חודש פברואר תתכנס ישיבה של אנשי מקצוע שידונו באופן מציאת מקומות חניה חלופיים. ביקשתי להשתתף כנציג הדיירים בישיבה, אולם נמסר לי שלא נהוג להכניס אזרחים לישיבות". נציין כי בעוד התושבים טוענים שלטובת סלילת שבילי האופניים נלקחו כ-15 מקומות חניה, בעירייה עומדים על כך כי מדובר רק בעשרה.

תלונה נוספת הקשורה לסלילת שבילי האופניים ברחוב מגיעה מדיירי הבית הפרטי ברחוב כצנלסון 31. ביצוע העבודות הביא למצב בו הכניסה והיציאה מהחניה הפרטית מובילה ישירות אל המדרכה ואילו הדיירים דרשו מהעירייה מציאת פתרון בנושא אותו הם מגדירים ליקוי בטיחותי. "גילינו שהמרחק מהחניה למדרכה הוא מרחק 0," אומרת הדיירת בלהה, "היציאה מהחניה מתבצעת ברוורס ולתומי ביקשתי בעירייה שיתקינו לנו מראה פנורמית, כדי שחלילה לא אדרוס מישהו ויקרה אסון. קיבלתי תשובה לאקונית מהעירייה ולפיה לא מתקינים יותר מראות פנורמיות בכפר סבא".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "עבודות שביל האופניים בכצנלסון כלולות בתוכנית הרב שנתית לרישות העיר בשבילי אופניים בהתאם לתוכנית האב האסטרטגית, ועליהן קיבלו התושבים הודעה מראש. בהתייחס למצוקת החנייה באזור, בימים אלו נבחנים במקום מיקומים לתוספת חניות. בנוגע למראה הפנורמית, משרד התחבורה קבע כי אין להתקין מראות אלה במרחב הציבורי משיקולים בטיחותיים. חשוב לציין כי כפר סבא, כעיר שמובילה אג'נדה ירוקה, מודעת לחשיבותם הרבה של שבילי אופניים כחלק מתפישה רחבה של תחבורה ירוקה ובת קיימא".

zeevshraga1978@gmail.com