Local חדשות
סמים
עסקאות סמים ואלימות (תמונה להמחשה)
צילום: ארכיון local

פרסום ראשון: "ביצעו עשרות עסקאות סמים תוך שידול קטינים והפעלת אלימות כלפיהם"

כך נחשף בכתבי אישום שהוגשו נגד מספר מעורבים במסגרת פרשה של סחר בסמים בכפר סבא, בהוד השרון וברעננה. הקטינים, שהופעלו כסוחרי משנה, תוגמלו במזון, בסיגריות ובכסף, אך כאשר ביקשו להפסיק עם הסחר הנאשמים הפעילו כלפיהם באלימות. כאשר הסמים אבדו או נגנבו ממקומות מסתור, הקטינים, שבאו מאוכלוסיות חלשות, היו "נקנסים" באלפי שקלים

המשטרה חשפה בימים האחרונים פרשה רחבת היקף של סחר בסמים בכפר סבא, בהוד השרון וברעננה תוך הפעלת קטינים כסוחרי משנה – וזאת על ידי ניצול חולשתם ונקיטת אלימות כלפיהם.

על פי מספר כתבי אישום שהוגשו בפרשה, במהלך החודשים יוני–יולי אשתקד קשר צעיר כבן 19 וחצי מכפר סבא, המוכר מעבירות אלימות, רכוש וסמים, קשר עם שני קטינים בני 17 מכפר סבא כדי לסחור בסמים ברחבי העיר. במקביל, הוא יצר קשר עם צעיר כבן 20 מכפר סבא, שהורשע בעברו בשורה של עבירות אלימות, אשר החזיק ברישיון נהיגה. תפקידו כלל, על פי הנטען, ביצוע עסקאות סמים במקומות מרוחקים גאוגרפית והסעת מעורבים אחרים לביצוע עסקאות אלו, הסעתם של הנאשם הבגיר לאיסוף רווחים שהופקו מהעסקאות ומפגשים נוספים שקשורים לסחר בסמים.

לטענת התביעה, הנאשם בן ה–19 שכר דירה ברחוב תורה ועבודה בכפר סבא, כשעבור השכירות הפקיד בידי בעל הדירה שיקים השייכים לבגיר בן ה–20, וכן רישת את הכניסה לדירה במצלמות אבטחה. לצורך הסחר בסמים, שהתבצע עד סוף שנת 2017, הצטיידו הנאשם בן ה–19 והקטינים המעורבים בטלפונים רבים, חלקם מבצעיים, אותם היו מחליפים מפעם לפעם, כשבכולם הותקנה אפליקציית "טלגראס", שאפשרה להם לנהל את הסחר באנונימיות. הצעיר והקטינים פתחו מספר משתמשים תחת שמות שונים שאותם היו מחליפים אחת לתקופה, ושם היו מפרסמים את הסמים למכירה.

לצורך אימות פרטים, ובטרם התבצעה העסקה, דרשו הנאשמים, מכל לקוח פוטנציאלי לשלוח אליהם תמונה עדכנית מהפייסבוק – וזאת כדי לוודא שלא מדובר בשוטר שעלול להפלילם. לאחר אימות הפרטים, הנאשם בן ה–19 יחד עם הקטינים תיאמו מועד ומקום לביצוע העסקאות לרכישת הסמים. לשם הגדלת הרווחים, כך על פי כתב האישום, היו הנאשמים נוהגים לפרסם "מבצעים" אחת לתקופה במסגרתם היו מוכרים כמות סמים גדולה יותר בתמורה למחיר נמוך יותר ביחס למחיר הרגיל.

בהמשך, עזב הצעיר את הדירה השכורה ופעילות הסחר השוטפת עברה להתבצע מביתם של שני הקטינים. בביתם החזיקו השניים משקלים ושקיות חלוקה לסמים. מהחקירה עלה כי בשלב מסוים המעורבים הבינו כי ניתן להגדיל את הרווחים ולצורך כך צירפו לתוכניתם שמונה קטינים, בגילאי 15 עד 17, אשר שימשו כ"סוחרי משנה". חלק מאותם סוחרי משנה, אשר עליהם סמכו המעורבים המרכזיים, היו מקבלים סמים במשקל של 50–100 גרם, מחלקים אותם למנות, מתאמים עסקאות, שלחלקן היו מגיעים באופניים חשמליים, כשאת הפדיון היומי היו מעבירים לידיו של הנאשם בן ה–19. סוחרי המשנה היו מקבלים תמורה בעבור יום עבודה, שנעה בין קופסאות סיגריות או מזון לסכום של 300 עד 600 שקל, כשבחלק מהמקרים היו מקבלים סוחרי המשנה סכומים זעומים של 50 שקלים בלבד. כל סוחר משנה היה מפיץ את הסם באזור מגוריו – וכך הרחיבו המעורבים את הסחר בסמים במסגרת ה"עסק" שהקימו גם להוד השרון ולרעננה.

מכתבי האישום עולה כי שני הנאשמים הבגירים ואחד הקטינים היו משתמשים בכוח, באיומים, בסחיטה ובהפחדות כלפי חלק מסוחרי המשנה שביקשו להפסיק לסחור עבורם בסמים. כתבי האישום מגוללים עשרות רבות של עסקאות סמים שבוצעו ובמסגרתן מכרו הנאשמים סמים במשקלים שונים בתמורה למאות שקלים. בין הנאשמים גם בגיר בן 23, בעל עבר בעבירות אלימות ורכוש, שנגדו נטען כי היה ספק הסמים המרכזי ובמסגרת כך מכר למעורבים המרכזיים שהואשמו כמויות קנאביס שנעו בין 100 גרם ועד לקילוגרם. "הוא היה החוליה הראשונה והבכירה ביותר בשרשרת הפצת הסם", ציינה לגביו התביעה.

התשתית הראייתית נגד הנאשמים מתבססת בין היתר על חקירתם לקוחותיהם של הנאשמים, עדויות המעורבים השונים אשר סיפרו על התנהלות עסקית לכל דבר ועניין שהתבצעה במקומות קבועים – שם חולקו הסמים, סוחרי המשנה נשלחו לביצוע העסקאות ובסיומן היו חוזרים לאותם מקומות לצורך מסירת הפדיון היומי. עוד בתיק החקירה עדויות הקטינים המעורבים, תיעוד הסמים שתפסו בידי סוחרי המשנה וראיות נוספות.

עוד מתברר כי בכל הנוגע למלאי הסמים בעסק, הנאשם בן ה–19 היה דואג לאספקת מלאי במשקל של עד קילוגרם סמים, שאותם קיבל כאמור מהנאשם בן ה–23. החקירה העלתה גם חשד כי במקרים בהם סוחרי המשנה היו מאבדים סמים או סמים היו נגנבים ממקומות המסתור, היה הנאשם המרכזי ושותפיו "קונסים" את אותם סוחרי המשנה ומטילים עליהם חובות גבוהים – וזאת בידיעה כי מדובר בקטינים, שלא יהיה להם היכן לשלם את החובות ובכדי לפרוע את החוב יצטרכו להמשיך ולעבוד עבורם בסחר בסמים.

התביעה מציינת כי מהראיות נראה כי החשודים בחרו באופן מודע את סוחרי המשנה כקטינים שהיו במצב כלכלי רעוע או בעלי נסיבות חיים קשות. כאמור, במספר מקרים, כדי להכריח את סוחרי המשנה לעבוד עבורם היו משתמשים כלפיהם באלימות קשה ואיומים.

כך למשל, באחד מהמקרים, התבקש אחד מסוחרי המשנה לרדת מתחת לביתו באמתלה של מסירת הפדיון הכספי שנותר בידיו. או אז, כשהקטין יחף, נדרש לעלות לרכב, נלקח ליער סמוך, ושם איים עליו אחד הנאשמים, ביחד עם אחרים, כי אם לא ימשיך לסחור עבורם סמים כדי לחסות את "החוב" שהחליטו שנוצר, יפגעו בו: "הוא אמר שאם אני לא אתחיל לעבוד כמו שצריך, לתת את כל כולי, אז הוא גם יפוצץ אותי במכות, וגם ייתן לאנשים היותר גדולים בפירמידה את השם שלי, והוא אמר שהם אנשים מסוכנים שמסתובבים עם אקדחים", העיד אחד מהקטינים. במקרה אחד, כך על פי כתב האישום, אחד מהקטינים נכלא בחדר אמבטיה תוך שהוא זועק לעזרה כשהנאשמים לא מאפשרים לו לצאת עד אשר יסיים את המטלות שהטילו עליו, ובין היתר שטיפת כלבו של הבגיר הנאשם, לאחר שזה התגלגל בתוך צרכיו. "הוא ידע שיש לי פחד מכלבים", העיד הקטין. "הוא אמר לי רק תעזור לי להכניס אותו למקלחת. כשנכנסנו, הוא נעל אותי יחד עם הכלב במשך 20 דקות. צעקתי והתחננתי שיפתחו לי את הדלת, אך הם עמדו מחוץ לדלת וצחקו".

המשטרה ציינה כי חלק גדול מהנחקרים סיפרו כי הנאשם בן ה–19 הוא אדם אלים שמתעלל בכולם. באחת העדויות הוא אף תואר כך: "הוא אדם אלים מאוד ומקושר חזק". בעדות אחרת נאמר: "הוא היה מתנהג כמו ראש המאפיה והיה אגרסיבי לכולם. הוא שידל את כולם למכור עבורו וכולם פחדו ממנו פחד מוות".

המעורבים המרכזיים בפרשה, שמיוצגים על ידי עורכי הדין גיא עין צבי, ניר דוד ודנה פישר דורי, הואשמו בעשרות אישומים, כל אחד על פי חלקו, בעבירות סמים שונות, הדחת קטינים לסמים, קשירת קשר לפשע, סחיטה באיומים וכליאת שווא.