Local חדשות
קמדן אנד שוז אושילנד
מרכז אושילנד, יחולקו קנסות בשבת?
צילום: אלן שיבר

ההפגנות נגד כפייה דתית מגיעות לכפר סבא

בהמשך להתרעות שקיבלו בעלי עסקים הפועלים בשבת במתחם הקניות "אושילנד", מתוכננת הפגנה גדולה מול בית עיריית כפר סבא, בהשתתפות חברי מועצה וחברי כנסת המתנגדים ל"חוק המרכולים"

סערת חוק המרכולים לא נרגעת ובכפר סבא נראה כי המלחמה על השבת, שהחלה עם פתיחתו של מתחם הקניות "אושילנד" בשבת, רק מתחממת. בתחילת השבוע קיבלו בעלי עסקים במתחם מכתב התראה מהתובע העירוני, המתריע נגד פתיחת עסקיהם ביום שבת. תחת הכותרת "עבירות כנגד הוראות חוק העזר לכפר סבא" כתב עו"ד ישראל בר סלע כי בהמשך לסיור שנערך במתחם לפני כשנה, נמצאו בתי עסק הפועלים בשבת בניגוד לחוק העזר העירוני. "עצם פעילות העסק באותה שבת, מהווה עבירה בהתאם לסעיף 3 בחוק העזר העירוני, אותה ניתן לייחס לחברה שהינה בעלת העסק, וכן למפעיליה", כתב עו"ד בר סלע, "הכוונת התביעה העירונית לנקוט בהליכי אכיפה לנוכח העבירות שבוצעו".

נזכיר כי מיד עם פתיחתו של מתחם "אושילנד" נזעקו סוחרי מרכז העיר וציינו כי פתיחתו של הקניון בשבת פוגעת קשות בהכנסותיהם ואילו בעירייה החלו כבר לפני כשנה, בהכשרתו של פקח בן מיעוטים, שיוכל לרשום דו"חות לעסקים הפועלים בשבת בניגוד לחוק. במקביל, החל הליך משפטי של סוחרי מרכז העיר שהגישו עתירה נגד העירייה וביקשו לאכוף את חוק העזר העירוני.

מיטל שני, מבעלי "קמדן אנד שוז" ב'אושילנד': "הכל התחיל בעצם מהתראות ודו"חות שקיבלנו בעסק שלנו באשדוד וביום א' הגיעה התראה גם לעסק בכפר סבא. אנחנו לא מבינים מה הפר את הסטטוס קוו שהיה עד עכשיו, במיוחד בכפר סבא שנחשבת עיר חילונית. פנינו לעירייה והבנו שזה נמצא בבדיקות ויחזרו אלינו. אמרו לנו שהתהליך ייקח זמן אני מקווה שהתוצאה תהיה חיובית".

להערכתך אתם צפויים לקבל דו"חות בשבת הקרובה?

"אני מאוד מקווה שלא אבל לצערי הרב אין לי ספק שזה יקרה וההתראה היא בעצם הכנה לזה".

איך את מתייחסת לטענות סוחרי מרכז העיר, לפיהן פעילותכם בשבת מונעת מהם את היכולת לתחרות הוגנת?

"זו דרך מאוד צרה להסתכל על תחרות", היא אומרת, "התחרות היום היא גלובאלית, ישנן חנויות און ליין ברשת, גם לבית העסק שלנו והעובדה שאני זמינה יותר לצרכנים לא אומרת שזה פוגע בתחרות, הכל שאלה של מה אתה מוכר. אם אתה אטרקטיבי ומציע מחירים טובים יבואו אליך גם ביום ראשון. אני לחלוטין לא מסכימה עם הראיה הצרה הזאת, מניסיון של שנים אני יודעת שמדובר בתחרות בריאה לטובת הצרכנים".

אתם מתכוונים לפתוח את החנות בשבת הקרובה?

"אנחנו פותחים ומשדרים "עסקים כרגיל".

אז למה דווקא עכשיו?

קשה להבין מדוע בחרה העירייה לאכוף את החוק דווקא עכשיו, בשיאה של המחאה נגד 'חוק המרכולים'. חברי סיעת מרצ במועצה, עילאי הרסגור הנדין ופליאה קטנר, ביקשו עוד טרם אישור החוק בכנסת להעביר תיקון לחוק העזר העירוני בנושא, אולם לא זכו לתמיכתם של חברי המועצה. במהלך השבוע הפיצו השניים עצומה הקוראת 'להילחם על הבית' כלשונם, בה כתבו כי, "אנחנו, תושבות ותושבי כפר סבא, מזועזעים מהחלטת עיריית כפר סבא לחלק קנסות לעסקים הפועלים בשבת. לא ניתן לכפייה הדתית להרוס את החיים החופשיים שלנו כאן. אנחנו דורשים את עצירת חלוקת הדוחות לעסקים והמשך הפעילות בשבתות".

"אנחנו נאבקים על החיים החופשיים שלנו בכפר סבא", אומר הרסגור הנדין, "יכולתם של העותרים לבית המשפט לכפות את סגירת העסקים על העירייה קיימת אך ורק בגלל חוק העזר המיושן שלנו. ביום רביעי תעלה במועצת העיר הצעת סיעת מרצ לערוך רפורמה נרחבת בחוקי העזר בכפר סבא ולהפסיק לחיות לפי חוקים מתקופת המנדט הבריטי". בהצעתם לסדר מבקשים השניים כי תוקם ועדה שתבחן את כל חוקי העזר בכפר סבא ותגיש תוך 90 יום המלצות לעדכונם. בוועדה יהיו חברים חברי מועצה מהקואליציה ומהאופוזיציה, בהרכב שיוחלט עליו במשותף, היועץ המשפטי לעירייה ומנכ"ל העירייה. עוד ביקשו כי חוקי העזר יפורסמו באתר האינטרנט העירוני בפורמט שיאפשר חיפוש, הקראה והעתקת טקסטים ובאופן נגיש.

בתוך כך מארגנים התושבים הפגנת מחאה גדולה שתתקיים במוצאי השבת (10.2) בשעה 19:30 מול בית העירייה, בה עתידה להשתתף גם חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) "דיל חוק המרכולים לשלום הקואליציה מתפוצץ לציבור החופשי בישראל בפרצוף פעם אחר פעם," אמרה ח"כ זנדברג, "אמרו לנו שזה לא משנה כלום, אבל הציבור לא מטומטם כמו שחברי הקואליציה חושבים. המלחמה הזאת היא מלחמה של רוב הציבור שרוצה לחיות חיים משותפים ולא רוצים פוליטיקאים שיתערבו בחייו לצורך קרבות עם אחוז החסימה. נמשיך להיאבק למען הקול החופשי שהוא הרוב".

הרוחות סוערותמאיר מנדלוביץ, ממובילי קבוצת "הורים חילוניים בכפר סבא", התייחס לסוגיה הבוערת: "כפר סבא היא עיר עם רוב חילוני מוצק ואנחנו מצפים מנבחרי הציבור שישמרו על האופי החילוני של העיר. ידענו לאורך השנים להסתדר בעיר כל הציבורים השונים בלי להפריע אחד לשני. חבל שעיריית כפר סבא ורוב נבחרי הציבור הנוכחיים נותנים יד לגורמים קיצוניים שמנסים להרוס את החיים בעיר. אכיפת חוק העזר היא תירוץ עלוב," אורמ מנדלוביץ, "חוק העזר מכריח את העיריה לסגור את כל העסקים ביום שלישי אחרי הצהריים, את מקומות הבילוי בחמישי בערב וגלידריות ביום שבת. היא לא עשתה אף אחד מאלה. לא ברור לנו למה עיריית כפר סבא כל כך שמחה לאכוף דווקא עכשיו, דווקא על החנויות האלה. אם שלטון החוק כל כך חשוב לה, העירייה צריכה להתגייס ולשנות את חוק העזר העירוני כמו שעשו ערים חילוניות רבות שחושבות על התושבים שלהם. ערים כמו גבעתיים, הוד השרון, מודיעין וחולון. לצערנו חברי מועצת העיר סירבו לתמוך בהצעה לשינוי חוק העזר שהעלינו בשיתוף חבר המועצה עילאי הרסגור-הנדין".

חברת המועצה עו"ד רויטל לן כהן אמרה כי, "מבדיקה שערכתי בנושא פעילות העסקים באושילנד בשבת עולה כי, במסגרת תביעה המתנהלת נגד עיריית כפ"ס, ביהמ"ש דרש פעולה אקטיבית. במסגרת מה שנכפה על העיריה, נשלחו התראות לבתי העסק. לא ניתנו קנסות ואני אעשה כל שביכולתי כדי שגם לא יינתנו."

יו"ר האופוזיציה, עו"ד יובל לוי: "ההתנהלות השלומיאלית של העירייה בטיפול באושילנד מהווה נדבך נוסף בכישלון ניהולי מתמשך. לנבחרי ציבור ולדרג המקצועי חייב להיות שיקול דעת ואינטליגנציה רגשית בטיפול בבעיות מתוך הבנה שלעיתים קרובות העיתוי ודרך הטיפול יכולים להשפיע קשות על מרקם היחסים העדין שבין האוכלוסיות בעיר".

יו"ר ההסתדרות בכפר סבא והוד השרון, שאול דור, מסר כי, "ההחלטה שהתקבלה בנושא אושילנד אינה נכונה, אינה במקומה ומיותרת. בהתאם לסטאטוס קוו הקיים הדתיים אינם מתנגדים להמשך עבודות שבת באושילנד מאחר והמקום נמצא במרחק ממרכז העיר ומבתי הכנסת ואינו מפריע לרגשותיהם. כמו כן אני כיו"ר ההסתדרות מתנגד נחרצות לפגיעה בזכויות העובדים ופרנסתם. יש לאזן בין רגשות של הקהילות השונות בעיר לבין הזכות לחופש העיסוק הקיים בחוק".

ביקשנו את תגובת העירייה להתנהלות זו, כמו גם לשאלות מדוע בחרה לאכוף את החוק לאחר אישור "חוק המרכולים" ולא קודם לכן? וכן האם בכוונת העירייה למנוע פתיחתם של בתי עסק שאינם עונים על הגדרת החוק, בכל רחבי העיר?

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "בשונה מהפרסום בכלי התקשורת השונים אין מדובר ביישום חוק המרכולים או בשינוי מדיניותה של עיריית כפר סבא שתמשיך ותשמור על הסטטוס קוו הקיים בעיר מזה שנים. יש לציין כי מזה כשנה מתנהל הליך משפטי, שמנהלת "עמותת קואליציית שבת שיוויון" כנגד העיריה ובעלי עסקים בגין אי אכיפת האיסור על פעילות עסקים בשבת. בהמשך להליך המשפטי מחויבת העירייה בביצוע פעולות אלו על פי החוק."


zeevshraga1978@gmail.com