Local העיר שלי
מלי ורדי (חנות פרחים)
מלי ורדי-עקיקי. סידורי פרחים לא קונבנציונאליים
צילום: אלן שיבר

"פרח זה מהות החיים"

כבר שלושה עשורים ש"תשומת לב", חנות הפרחים של מלי ורדי-עקיקי, היא חלק בלתי נפרד מהנוף הכפר-סבאי. בראיון ל"לוקאל" מספרת מלי על הקשר המשפחתי לפרחים (בת להורים בעלי משק גדול לגידול פרחים) ועל הקושי להפעיל חנות פרחים קטנה לצד הרשתות הגדולות בתחום, ונזכרת בערגה בשנים לפני ש"יום האם" הפך ל"יום המשפחה", כאשר בכניסה לחנות היה משתרך תור ארוך של ילדים שהיו מגיעים לחנות לקנות פרח לאמא

מאז שהפך "יום האם" ל"יום המשפחה", בעלי חנויות הפרחים הקטנות משלמים בגדול. מלי ורדי-עקיקי (63) מכפר סבא, בעלת חנות הפרחים הוותיקה "תשומת לב", יושבת בפתח חנותה ברחוב המעפילים 4, ונזכרת בערגה בשנים שבהן ב"יום האם" היה משתרך מול חנותה טור של ילדים נרגשים שהיו באים לקנות פרח לאמא.

"כל ילד היה בא עם המעות שלו, מי חמש ומי עשרים, וקונה פרח או זר לאמא על מנת להוקיר לה תודה", היא מספרת. "זה היה חג שווה לפסח בהיקף המכירות שלו וביום ששינו אותו היק המכירות נחתך ב- 70%".

אבל לא רק ביטול "יום האם" משפיע על מלי. כמו בכל התחומים, גם כאן נשחקות החנויות הקטנות והייחודיות לטובת רשתות הענק התעשייתיות.

"לנו הקטנים אין מספיק כסף לפרסום והחברות הגדולות עשו שטיפת מוח לקונים", היא אומרת בכאב. "ניסיתי גם אני כמה פעמים להשתמש בשירותי חברות אינטרנט שהבטיחו לי שיווק, מקום בגוגל ולייקים אבל לא קרה כלום".

מלי גדלה עם פרחים כל חייה. לאביה היה משק גדול של פרחים בכפר מל"ל וכל ילדותה עברה עליה שם.
"נולדתי עם פרח ביד. כבר בכיתה ב' הייתי הולכת ברחובות עם פחי זרים ומוכרת 5 ציפורנים בלירה. אני ואחיי היינו שותלים פרחים, קוטפים ומאגדים, מזיזים צינורות השקיה ומתלווים לפועל שגר אצלנו בצריף".

מלי מספרת שכל חמשת הילדים המשיכו בתחום הפרחים בצורה זו או אחרת, מי בעל משתלה ומי בעלת חנות פרחים, אבל בתחילת דרכה היא דווקא חשבה ללכת לכיוונים אחרים. היא למדה הוראה, שירתה כמורה חיילת ברפידים שבסיני ("חווית החיים שלי") ולאחר השחרור לימדה גרעין של עולים חדשים מדרום אפריקה ואוסטרליה. אחד מהם, זואולוג מסידני, התאהב בצעירה השחרחורת והנאה והנישואים איתו העניקו לה את השם "ורדי" – מה שהבטיח שלעולם תהיה קשורה לפרחים. אמנם בשנים הראשונות הייתה מורה לעברית באולפן אבל בסוף הכריעו הנטייה האומנותית והאהבה לפרחים.

"פתיחת חנות הפרחים הייתה חזרה טבעית לשורשים שלי. אני אוהבת פרחים ובשבילי פרח זה מהות החיים. אני עושה סידורי פרחים לא קונבנציונאליים, פיסוליים, ומשלבת בהם אלמנטים כמו בובות, קופסאות וענפים. אני גם משתמשת הרבה בפירות וירקות שמבחינתי הם יפים כמו פרחים - רימונים, לימונים, אשכולות ענבים וכרובים".

כרוב בסידור פרחים?

"בהחלט. מה רע לשים כרוב יפה כבסיס לזר כשנולד תינוק? או סידור פרחים על מכונית לכבוד קבלת רישיון? אני עושה זרי משי, זרי שדה פראיים ומשתמשת בפרחים הכי מיוחדים שיש".

אז מי עדיין קונה פרחים?

"עדיין יש גברים שקונים לאישה פרחים כל יום שישי או 'סתם' כדי להאיר לה את היום וגם ההפך. יש לא מעט נשים מהמגזר הערבי ששולחות זרים לבעל ומצרפות ברכה נועזת. אני עובדת עם כמה חברות עסקיות שמזמינות זרים לאירועים, עם בתי ספר וכמה לקוחות פרטיים קבועים שבזכותם החנות קיימת".
עסק משפחתי - כשמו כן הוא. שנים רבות עבד עם מלי בעלה, וגם מקומם של ארבעת הבנים שלהם לא נפקד. מגיל צעיר הם עושים את המשלוחים וגם היום, כשחלקם נשואים ובעלי משפחות, הם מתגייסים לעזרה בשעת הצורך. עם חמישה גברים שמגיעים כל יום בצהריים הביתה הפכה מלי עם השנים גם לבשלנית מעולה, ואף הופיעה בתוכנית הבישול - "המנה של המדינה" עם גיל חובב.

"אצלי ה'מסעדה' פתוחה 24 שעות וכולם מגיעים – הנשואים, הרווקים והחברים", היא מחייכת. "בתוכנית חיפשו מישהו גם בשלן וגם וורבאלי וחברה מתל אביב המליצה עליי. גיל חובב והצוות באו בשבע בבוקר ועשיתי להם ארוחת בוקר פרסית של שבת בקיץ – חביתות ירק, חצילים מטוגנים, לביבות תפוחי אדמה וצזיקי פרסי".

מלי וחנותה הקטנה הם חלק מהנוף המקומי כבר 30 שנה. העוברים ושבים מזהים אותה, מברכים לשלום או נעצרים להתייעץ בנושא פרחים. היא לא מתלוננת על הירידה בעסקים אבל יש לה חלום.

"אני מבקשת מהקוראים לתמוך בעסקים הקטנים ומבטיחה שהתמורה גדולה הרבה יותר. אני מחויבת לזרים עשירים, מגוונים וקצת יותר זולים מהרשתות שלהן יש מנגנונים גדולים והוצאות נלוות. אני גם לא מחויבת כמוהן לקטלוג ויכולה 'לשוט' עם הלקוח, רצונותיו ורעיונותיו. ברוב הפעמים הלקוחות לא מתערבים בכלל, אני מכינה סידור פרחים לפי אופי האירוע והתגובות שאני מקבלת מאוד מחמיאות".

לכל מי שרוצה להחזיר את יום האם ולקנות פרחים לאמא או סתם לתת תשומת לב, מלי תשמח לעמוד לרשותכם ברחוב המעפילים 4 בכפר סבא, ובטלפון 097413778.