Local חדשות
גננת בפורמט חדש
הסייעת שובצה למרות התלונה במשטרה (תמונה להמחשה)
צילום: iclipart

מעקב: סייעת שובצה בגן ילדים עירוני בכפר סבא, למרות שהוגשה נגדה תלונה במשטרה

לפני כחודשיים הגישו נציגי ועד הורי הגנים תלונה במשטרה נגד סייעת אלימה לכאורה, בעירייה הבטיחו כי הושעתה עד לסיום החקירה, אולם בוועד גילו כי הסייעת שובצה שוב לעבודה

לפני כחודשיים פרסמנו כתבה אודות מקרה אלימות שארע לכאורה באחד הגנים העירוניים בכפר סבא, במהלכו עלה חשש להפעלת אלימות מצד אחת הסייעות, כלפי הילדים בגן.

בוועד הורי הגנים סיפרו כי האירוע הועבר לעירייה, אולם זו בחרה להמשיך ולשבץ את הסייעת בעבודה בגן אחר, בטענה כי אין ביכולתה לפעול בנושא, עד שלא תוגש תלונה במשטרה. נציגי הוועד פנו כאמור למשטרה, הגישו תלונה והדגישו כי, "יש לזכור שלכל עובד עומדת חזקת החפות, עם זאת אנו מאמינים שיש לנקוט במדיניות של אפס סובלנות לאלימות כלפי ילדים, ומצפים שתלונות על אלימות בגן תטופלנה באופן מיידי ונחרץ ביותר".

בעירייה הגיבו לכתבה ומסרו בתגובה כי, "עיריית כפר סבא מגנה כל מקרה של אלימות, ומטפלת בכובד ראש בכל מקרה לגופו. הנושא נמצא בבירור אצל הגורמים הרלוונטיים, והסייעת הושעתה מפעילות בגני הילדים. מפאת צנעת הפרט אין אנו דנים בעניין מעל דפי העיתון.

גם במשרד החינוך ציינו כי "הרשות המקומית אשר מעסיקה את הסייעת טיפלה בנושא באופן מידי ובשיתוף פעולה עם פיקוח משרד החינוך על גני הילדים. עד לסיום הבירור, הסייעת לא שובצה בגן אחר".

הסייעת שובצה לעבודה

בוועד הורי הגנים ביקשו לעמוד עם היד על הדופק וגילו בשבוע שעבר, כדרך אגב, כי אותה סייעת שובצה שוב לעבודה בגן עירייה, זאת למרות שעומדת נגדה כאמור, תלונה במשטרה. לדבריהם, בדיקה ראשונית העלתה כי מדובר ב"טעות" ואילו בעירייה הבטיחו, שוב, שהסייעת לא תשובץ לעבודה.

הידיעה המרעישה הכתה גלים בקרב הורי הגנים ועוררה חילוקי דעות בקרב חברי הוועד, מה שהביא לפרישתן של 2 חברות ועד שביקשו כך נראה, לפעול בצעדי מחאה מול העירייה ולהשבית את הגנים למשך שעה כשביתת אזהרה, תוך דגש על הצורך באפס סבלנות כלפיי אלימות בגנים.

"היום בערב פרשתי מועד הגנים העירוני מהסיבה שאני לא מאמינה שגוף זה מייצג את הילדים וההורים נאמנה", כתבה אחת הפורשות בקבוצת הוועד בפייסבוק, "נכנסתי לוועד השנה במטרה אחת - לעורר שינוי. למרות שאני יותר אדם של מעשים ופחות של בירוקרטיה ופוליטיקה פנימית, נכנסתי ואני חושבת שבאמת נתתי את מלוא ההזדמנויות. למרות מה שאני כותבת עכשיו, אני חושבת שהוועד אכן משתדל אבל ההתנהלות פשוט לא נכונה. הוועד מתנהל כגוף אטי ומסורבל והאפשרות באמת להשפיע מבפנים היא כמעט אפסית. יש אנשים מאוד טובים בתוך הועד ויש אנשים שמונעים לא בהכרח מהסיבות הנכונות. השנה באמת נעשו מהלכים חשובים בידיי הועד ועוד יעשו, אבל אני מאמינה שהמקום שממנו אני הכי יכולה להשפיע - גם על הוועד - הוא מבחוץ".

"לא רואה את עצמי חלק מגוף שלא יודע לייצג בצורה שקופה את הורי וילדי העיר!" כתבה חברת הוועד הנוספת שפרשה, "הייתה לנו מטרה להביא את הוועד למקום אחר, מקום בו ההורים ידעו מי מייצג אותם, מה העשייה שנעשית מאחורי הקלעים, את המלחמות מול הבירוקרטיה, אבל מכיוון שאני אדם ישר והגון ואינני מוכנה להיות חלק מצוות שיודע על מקרים מאוד חמורים בעיני ולא משתף. פרשתי היום מהוועד. וועד גנים עירוני צריך לייצג את הורי וילדי הגנים ולא את העירייה!".

הודעות הפרישה עוררו דיונים בין הורי הגנים ואילו היו"ר המשותף, ערן וורנר, פרסם פוסט הבהרה בנושא: "ועד הגנים הוא ללא ספק אחד הוועדים הפעילים ביותר שהיו בעיר הזאת, ומייצג תוך מגוון דעות את ההורים. כל חבריו פועלים בהתנדבות מלאה ומתוך רצון לשפר את איכות גני הילדים. לא פעם יצאנו בצורה נחרצת נגד ולא פעם תמכנו בעד מהלכים כאלו ואחרים. כל ההחלטות בוועד מתקבלות בהצבעה, בסטנדרט שאין לו אח ורע באף ועד הורים אחר. כך היה גם במקרה שלפנינו. נודע לנו כי הסייעת שובצה בגן אחר, למרות שהחקירה במשטרה טרם הסתיימה. הדבר לא מקובל על אף אחד בוועד. כבר אתמול בבוקר דרשנו שהסייעת לא תשובץ עד להודעה חדשה ובדיקת הנושא. פנינו למנכ"ל העיריה והבענו את מורת רוחנו לגבי אופן הטיפול בעניין, והובטח לנו שהנושא יטופל".

"חברות הוועד עזבו משום שעלתה בקשה שלהם להשבית כאות מחאה את כל גני הילדים לשעה אחת היום בבוקר", הוסיף וורנר, "הוועד, כמנהגו ערך הצבעה שבה השתתפו כל 22 החברים. דעתן לא התקבלה. איש מחברי הוועד אינו מתכוון לאפשר למסמס את הטיפול בעניין והבחירה לא לצאת לשביתה היום, אינה גורעת מהחשיבות שאנו מייחסים לאירוע. הוויכוח כאמור כולו היה על הדרך, ואף יותר מכך, על התזמון. רוב חברי הוועד בחרו לפתור את העניין תוך שיח עם הנהלת העיר ולא בשביתה כצעד ראשון."

מוועד הורי הגנים נמסר בתגובה כי, "ביקשנו להבין מהעירייה מהם הנהלים העוסקים בבירור חשד לאלימות ולתחקר כיצד הועסקה עובדת כאשר הבדיקה המשטרתית בעניין לא הסתיימה. לאחר שנקבל את מלוא הפרטים נוכל להתייחס לגופו של עניין. הציפיה שלנו היא שבכל מקרה חמור כקל תתקיים בדיקה מקיפה ויסודית, ברגישות הנדרשת ותוך גילוי של אפס סובלנות לאלימות".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "הסייעת לא מועסקת בגני הילדים בעיר. הנושא נמצא בטיפול משטרתי, ואנו נפעל על פי ההנחיות. חשוב לציין כי, עיריית כפר סבא מגנה כל מקרה של אלימות, ומטפלת בכובד ראש בכל מקרה לגופו".

zeevshraga1978@gmail.com