Local חדשות
הפגנה סגירת עסקים בשבת 4.3.18
מפגינים נגד סגירת עסקים בשבת
צילום: זאב שרגא

מיעוט משתתפים בהפגנה נגד סגירת העסקים בשבת בכפר סבא

בעירייה דחו את ישיבת המועצה שאמורה הייתה להתקיים במקביל להפגנה ורק עשרות בודדות של תושבי כפר סבא הגיעו למחות בנושא

עם מסירתם של התראות נגד פתיחת עסקים בשבת במתחם אושילנד כפר סבא לפני כחודש, התעוררה זעקה גדולה בקרב תושבי העיר שביקשו למחות בנושא וכ-150 מהם הגיעו להפגנה ספונטנית שהתקיימה במוצאי השבת מול בית העירייה. ביום ראשון השבוע אמורה הייתה להתקיים ישיבת מועצה, בה תידון בין השאר הצעתם של חברי סיעת מרצ, עילאי הרסגור הנדין ופליאה קטנר, לשינוי חוק העזר העירוני בנושא. השניים ביקשו לקיים הפגנה גדולה נוספת אל מול בית העירייה, במקביל לישיבה, אולם בעירייה בחרו לדחות את הישיבה וההפגנה, כך נראה, לא זכתה לתמיכת הציבור.

חבר המועצה עילאי הרסגור הנדין אמר לפני ההפגנה: "הם מפחדים. זוכרים את ההצעה לתיקון חוק העזר שהגשתי, שהייתה אמורה לאפשר לקניונים לפעול בשבת? לאחר שמועד ישיבת מועצת העיר נקבע זמן רב מראש, החליטו כמה חברי מועצה להתנגד למועד קיום הישיבה ביום ראשון והיא נדחתה לזמן לא ידוע. אנחנו לא מתכוונים לוותר, ולכן נגיע להפגנה לפי התכנון המקורי ביום ראשון בשעה 19:00 מול עיריית כפר סבא (ויצמן 135) ונביע את רצונם של תושבי כפר סבא בשבת חופשית. לא יסגרו את החיים שלנו בשבת".

כאמור, כ-30 מפגינים בלבד הגיעו להפגנה כשהם נושאים שלטים כנגד סגירתם של בתי עסק בשבת. "חוק העזר העירוני אינו מאפשר פתיחתם של עסקים בשבת, אפילו גלידריות", אמר הרסגור הנדין במהלך ההפגנה, "עיריות אמיצות שינו את חוק העזר העירוני והביעו עמדה שהעיר שלהם חופשית, שאצלם לא סוגרים קניון בפאתי העיר, שאינו מפריע לאף אדם דתי, אבל בעיר שלנו החוקים הם אחרים ומפחדים ממי? ממצביעים דתיים שכלל לא מעניין אותם הנושא הזה? אנחנו לא רוצים לגרום לאנשים לחיות נגד תפיסת עולמם".

"לצערי, ישיבת המועצה נדחתה במפתיע ואני מקווה מאוד שנוכל להתכנס כאן שוב בישיבת המועצה בה חברי המועצה יצביעו על שינוי חוק העזר", אמר הרסגור הנדין, "אומנם אנחנו אחרי אישור חוק המרכולים אבל התקווה שלנו שאחרי שינוי חוק העזר העירוני העירייה תפנה לבג"צ יחד עם עיריות אחרות, בכדי להפוך את חוק המרכולים לחסר תוכן. זה מאבק ארוך שיצריך מאתנו המון אורך רוח".

איך אתה מסביר את מיעוט המשתתפים בהפגנה?

"במאבקים ישנן עליות וירידות, זה בסדר גמור ולא חשבנו שיגיעו לכאן 1000 איש. מראש נערכנו למאבק שיש בו גלים. בשבת האחרונה לא הגיעו פקחים לחנויות באושילנד ולכן אולי המאבק הזה נראה פחות חזק. אנחנו לא מפים שאנשים יגיעו בכל שבוע אבל אנחנו יודעים שרוב תושבי כפר סבא אתנו. זה מאבק צודק שנצליח בו. אני מקווה שעד ישיבת המועצה הבאה נצליח להגיע לנוסח מוסכם על כל חברי המועצה".

רן בן עטיה, אחד ממארגני ההפגנה: "לצערנו, לנבחרי הציבור לא אכפת מהציבור. הם חוששים מאתנו וביטלו את ישיבת המועצה בגלל הלחץ הציבורי שהחלטנו להפעיל פה. אנחנו נהיה כאן בישיבה הבאה ונפעיל לחץ ואני קורא לכם להגיע עם המשפחות כי יש חשיבות גדולה לזה שאנחנו כאן. אנחנו לא משפיעים רק על נבחרי הציבור וחברי המועצה הנוכחיים, אלא על אלו שעתידים לבוא ולהיבחר באוקטובר הקרוב. הם צריכים להבין שיש כאן ציבור שהחליט להפסיק להיות פראייר בעיר הזאת ואנחנו נבחר רק במי שיציג מצע שתומך בחילונים ובשמירת הסטטוס קוו הקיים בעיר".

מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית כפר סבא תבחן את חוקי העזר ובמידת הצורך תשנה, תעדכן, תבטל או תכתוב אחרים. לאחר מכן הנושא יובא לפתחה של מועצת העיר, שבידיה נתונה הסמכות לעדכן או לשנות את חוקי העזר".