Local חדשות
רויטל לן כהן בפורמט חדש
רויטל לן כהן. הגשה מחדש של התוכנית
צילום: פרטי

בכפר סבא חוזרים להפגין נגד תוכנית המתאר העירונית

בהמשך לפרסומה של התוכנית להתנגדויות, מתחדשת המחאה בהפגנה שתתקיים מחר (שישי) ברחבת העירייה

בשנה האחרונה סיקרנו רבות אודות תוכנית המתאר העירונית 2035, תוכנית שנויה במחלוקת בלשון המעטה, שהוציאה תושבים רבים למחאה והביאה להקמתו של מטה המאבק נגד תוכנית המתאר, שסחף אחריו הקמתם של מטות דומים בערים רבות ברחבי הארץ. כזכור, חברי המועצה, בהם גם בכירי הקואליציה, טענו כי התוכנית שהוגשה לוועדה המחוזית שונה מזו שאושרה על ידם בוועדה המקומית ועל כן קיבלו החלטה בישיבת המועצה, לבקש למשוך את התוכנית מהוועדה המחוזית לצורך חשיבה מחודשת.

בוועדה המחוזית סירבו ולבית המשפט הוגשה עתירה של עמותת "אדם טבע ודין" ביוזמתו של תושב העיר, הפעיל החברתי פנחס כהנא, בה נטען כי הוועדה המחוזית פרסמה את התוכנית להתנגדויות במודעות קטנות, שלא עומדות בדרישות לפרסום תוכנית בנייה ברבים. בית המשפט קבע כי על הוועדה המקומית לפרסם שוב את התוכנית ואילו מתנגדיה נשמו לרווחה, כשטעו לחשוב כי מישהו בעירייה צפוי לנצל את פסק הזמן שנותר עד לפרסום מחדש, בכדי לפעול בכל דרך להחזרת התוכנית לדיון מקומי.

השבוע פרסמה הוועדה המקומית את התוכנית, הפעם בגודל הנכון, אולם מבלי שבוצע כל שינוי הקשור להתנגדותם של התושבים ושל חברי המועצה. פרסום זה הביא להתעוררות המחאה העירונית ומחר (שישי)' צפויה להתקיים הפגנה ראשונה בנושא, ברחבת העירייה ברחוב ווייצמן, בשעה 12:30.

בהודעה שפרסמה העירייה נכתב כי, "בהתאם לפסק הדין של בית המשפט חויבה עיריית כפר סבא לפרסם הודעות על הארכת מועד ההתנגדויות לתוכנית המתאר. יש לציין כי עיריית כפר סבא, בעקבות החלטת מועצת העיר, העבירה בקשתה למשיכת תוכנית המתאר והשבתה לוועדה המקומית ותמשיך לפעול לטובת הנושא גם בהמשך. נדגיש כי בכוונת העירייה להגיש התנגדות נוספת לתוכנית, אשר תכלול בין השאר, התייחסות למסקנות הועדה העירונית שעסקה בסיווג עסקים ובזיהום אוויר והתייחסות לתוכנית הותמ"ל, עליה התבשרה העירייה לאחרונה. כמו כן, תשולב התייחסות לשטחי הרשויות הגובלות לעיר, המבוקשים בימים אלו, במסגרת דיוני הוועדה הגאוגרפית, בהתאם לאישור מועצת העיר."

חברת הקואליציה, עו"ד רויטל לן כהן התייחסה לפרסומה בשנית של התוכנית: "הפרסום החוזר של תוכנית המתאר, הוא בעקבות פסיקה של ביהמ"ש בעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין שהתייחסה לפגמים באופן הפרסום של התוכנית. לא מדובר בהגשה מחדש של התוכנית, מאחר שזו כבר הופקדה. אנו, חברי מועצת העיר נמשיך להילחם בהחלטת הועדה המחוזית שלא להשיב את התוכנית, ונעשה כל שנוכל על מנת להחזיר את התוכנית לידי הוועדה המקומית לתיקונים וחשיבה מחודשת".

יו"ר הקואליציה, עו"ד יובל לוי: "אם הייתי ראש העיר היום, הייתי מנצל את ההזדמנות שנתן בית המשפט להביא את התוכנית חזרה לתיקון יסודי. ההפקדה החפוזה מיטיבה עם גורמי הון על חשבוננו. אלף תירוצים לא יחליפו חוסר הבנה ומנהיגות לקויה".

חבר המועצה עילאי הרסגור הנדין: "לאחר שהשגנו החלטה פה אחד בהצבעה האחרונה על החזרת תוכנית המתאר לדיון מחודש בעירייה, אני לא מבין מה עובר בראש של בעלי התפקידים בוועדה המחוזית, שמתעקשים לקדם תוכנית שתושבי כפר סבא אינם רוצים בה. הגשתי התנגדויות לתוכנית ואלחם עם חבריי במועצת העיר על הפסקת קידומה במתכונתה הנוכחית. על הוועדה המחוזית לדחות כל דיון בנושא עד לאחר הבחירות".

ממטה המאבק נגד תוכנית המתאר נמסר בתגובה: "אנו מצרים על פרסום התוכנית. העירייה מנסה שוב לבצע מחטף ולאשר תוכנית הרסנית לתושבי כפר סבא. היינו מצפים שהעירייה תשהה את הפרסום עד אחרי הבחירות העירוניות כדי שמנהיגות חדשה ונקיית כפיים תערוך ותגיד מחדש התוכנית. העירייה צריכה לפעול בנחישות ובכל האמצעים העומדים לרשותה למשיכת התוכנית כפי שנקבע פה אחד במליאת ועדת תכנון ובנייה המקומית, אך לצערנו לא עושה די . אנו נאבק בכל האמצעים העומדים לרשותנו עד אשר התוכנית תמשך מהוועדה המחוזית".


zeevshraga1978@gmail.com