Local פוליטיקה מקומית
אושרת גני גונן מרס 2018
אושרת גני גונן
צילום: רמי זרנגר

"זה רצון שתמיד ליווה אותי לאורך כל השנים"

מנכ"לית עיריית כפר סבא לשעבר, אושרת גני גונן, מתמודדת על ראשות המעוצה האזורית דרום השרון

לפני כחודשיים, הודיעה מנכ"לית עיריית כפר סבא מזה כשלוש שנים, אושרת גני גונן, על התפטרותה מהתפקיד נוכח חלון הזדמנויות חדש שנפתח בפניה. ברחוב הכפר סבאי ניחשו בקלות כי בכוונתה להמשיך בעשייה המקומית והשבוע הוסרו כל סימני השאלה והספקולציות - גני גונן מתמודדת לראשות המועצה האזורית דרום השרון.

גני גונן (47) תושבת נווה ימין, בעלת תואר ראשון ושני בחינוך, נשואה לדרור ואם לסתיו, שחר והתאומים יובל ועומר. היא בת למשפחה ותיקה ושורשית ממייסדי מושב נווה ימין, הוריה ניצולי שואה מיוון, עובדי אדמה, אשר עסקו כל חייהם בחקלאות. "בתום 3 שנים בהן כיהנתי כמנכ"לית עיריית כפר סבא, במהלכן זכיתי לשרת 107,000 תושבים, תוך ניהול של 3,000 עובדים ותקציב עירוני בהיקף של כמיליארד שקלים,
ולאחר 25 שנים של עשייה ציבורית מוניציפלית, אני גאה להציע את מועמדותי לראשות המועצה האזורית דרום השרון", נכתב בהודעה רשמית שהוציאה לתקשורת.

"הידע והניסיון שצברתי, כמנהלת בעירייה גדולה והמיומנויות שרכשתי בניהול מערכת היחסים המאתגרת בין השלטון המקומי לשלטון המרכזי, יהוו עבורנו תשתית איתנה לניהול ולהתמודדות עם האתגרים המורכבים העומדים בפני יישובי המועצה האזורית בשנים הקרובות - שימור מרקם החיים הכפרי והקהילתי שלנו, שמירה על שטחי המועצה וצביונם, הגנה על איכות הסביבה עם מחויבות למאבק בתכניות לתשתיות מזהמות כתחנות הכוח, קידום החינוך, חיזוק האיתנות הפיננסית ומציאת פתרונות יעילים לבעיות התחבורה".

25 שנים של עשייה ציבורית"את דרכי המקצועית התחלתי במועצה האזורית דרום השרון בהדרכת נוער במושבי המועצה: נווה ימין, אלישמע, ירקונה, גני עם, שדי חמד וכפר מל"ל, ומשם המשכתי לתפקידי ניהול בתחומי נוער, חינוך וקהילה בעיריית כפר סבא, תפקיד שזיכה אותי בפרס הנוער הארצי על ניהול מוצלח מטעם משרד החינוך", אומרת גני גונן, "לאחר מכן, התקדמתי לתפקיד מנהלת משאבי אנוש והדרכה, ובמסגרתו הייתי אחראית על פיתוח ההון האנושי ותנאי עבודתם של כ-3,000 עובדי עירייה. בשנת 2015 נבחרתי לנהל את עיריית כפר סבא ובכך זכיתי להיות האישה הראשונה שכיהנה בתפקיד, במסגרתו פעלתי לגיבוש ולביצוע תכניות אסטרטגיות לפיתוח העיר, הצעדת מערכת החינוך להישגים, יזמות כלכלית, משיכת חברות הייטק, קידום תעשייה נקייה והובלת מאבקים מורכבים מול משרדי ממשלה על תקציבים ומשאבים ובהתנגדות לתכניות פוגעניות כגון תחנות הכוח".

"במהלך כהונתי והודות למאמץ מתמשך ועבודה שיטתית דורגה כפר סבא בין חמש הערים שהכי טוב לחיות בהן", אומרת גני גונן, "בשנים אלו זכתה העירייה בפרסים רבים, ביניהם פרס ניהול תקין מטעם שר הפנים על ניהול תקציב מאוזן ואחראי, פרס השקיפות מטעם כנסת ישראל על ניהול שקוף ושירותי, פרס אחריות חברתית על פעילות ערכית, פרס חדשנות טכנולוגית ופרס התרבות מטעם שרת התרבות. השבוע יחול יום האישה הבינלאומי ואני שמחה להימנות על נשים מנהיגות שהחליטו להקדיש את מרצם למען התושבים בתחומי החיים הנוגעים לכל אדם ואישה בכל יום מימות השנה.".

בהודעתה לתקשורת פרסה גני גונן את משנתה ואת תוכניותיה לקידום המועצה האזורית דרום השרון. בין השאר התייחס לרמת השירות לתושב ולנושא החינוך. "עתיד ילדינו נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו",היא אומרת, "המועצה תוביל ותחזק את מערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית מתוך תפיסת החניך במרכז ההוויה החינוכית". בהמשך הבטיחה הקמתו של מרכז צעירים, שייתן מענה לבני 18-35 בקבלת החלטות בנוגע לעתידם במגוון תחומים ביניהם : הכנה לצה"ל וחיילים, פיתוח אישי וקריירה, השכלה והורות צעירה. עוד התייחסה לטיפול בבני הגיל השלישי, לנושא איכות הסביבה, התחבורה והעצמת הקהילות ביישובי המועצה, כמו גם לנושא יצירת מקומות עבודה "קרובים לבית" במסגרת הקמת אזורי תעסוקה חדשים, הקמת חממת חדשנות ויזמות ושמירה על השטחים הפתוחים החקלאים.

מה את צריכה את זה?

ביקשנו לשאול את גני גונן, מה הביא אותה לרצות לעמוד בראש המועצה המקומית? "זה איזשהו רצון שתמיד ליווה אותי לאורך כל השנים, להשפיע באופן חיובי על הסביבה והקהילה שבה אני חיה," היא אומרת, "מאז שהייתי נערה וכיהנתי כיו"ר מועצת הנוער במשך שלוש שנים, דרך היותי מד"צית, ההתנדבות שלי כחברת מליאה בדרום השרון ובסופו של יום – הרצון להגיע אל הקהילה שבה אני חיה ואכפת לי ממנה, מעין לוקאל פטריוטיות שמביא אותי לרצות לקחת את כל הניסיון, היכולות והמיומנויות שרכשתי במשך השנים, ולהביא אותם לידי ביטוי בהשפעה חיובית במקום שבו אני גרה וחיה, בקהילה שלי".

"אנשים שואלים אותי, בעיקר חברים ומשפחה, 'מה את צריכה את זה? הרי ברור שהשכר יותר נמוך מהשכר שאת מרוויחה היום, את במסלול מקצועי שאפשר להתקדם בו לתפקידי מנכ"לות אחרים'. יש כאן גם מחירים כלכליים כי אני לא מתכוונת לקחת תרומות, כל הכסף בא מתוך החסכונות וההלוואות שאני מקווה לקבל בחזרה מהמדינה לאחר שאבחר, אז למה? הסיכונים נורא גדולים. אני עונה שזה מגיע ממקום מאוד עמוק, כנראה גם אמוציונאלי, של הרצון להגיע לקהילה שלי, שבה אני חיה. אני בת מושב נוה ימין ומעולם לא עזבתי את המושב, זו המועצה שלי."

נגעת בזה קודם אבל מהיכן בעצם יגיע הקמפיין למימון הבחירות שלך?

"אני אתבסס קודם כל על ארגון של מתנדבים, יש לי מטה מתנדבים שהולך וגדל ואני מרגישה שהרוח הגבית שאני מקבלת מהקהילה, שרוצה את השינוי ואת ההתחדשות מביאה אותם לתרום מזמנם כמתנדבים" היא אומרת, "אני לא לוקחת תרומות בכלל ומקווה שלא אצטרך לעשות את זה בהמשך. אני מתבססת על מתנדבים ואנהל קמפיין צנוע ככל שאוכל".

אנחנו מציינים השבוע את יום האישה הבינלאומי וכאם לארבעה ובעלת קריירה מרשימה, איך הצלחת לשלב בין השניים?

"זה באמת שילוב מאוד מורכב שתמיד מיצר אצלי רגשות אשם, בעיקר כלפיי המשפחה שלי כי אני מאוד טוטאלית בעבודה שלי, אבל השילוב הוא תוצאה של כמה דברים – תמיכה מאוד גדולה מהמשפחה, אם מאימי ומאימו של דרור בן הזוג שלי, שתמך מאוד גם הוא וגם פרגון גדול של הילדים שהיום הם כבר גדולים. אני לא אגיד שאין לזה מחירים אבל יש גם יתרונות, הילדים שלי היום מאוד עצמאיים, שאפתניים, מבינים שכשיש חלום צריך להגשים אותו ואלה המסרים שאנחנו מעבירים בבית, כהורים קרייריסטים שחושבים שמימוש עצמי הוד דבר מאוד חשוב, אז גם הילדים הם כאלה."

במהלך הקריירה הארוכה, את יכולה לשים את האצבע על צמתים שהרגשת בהם קושי ספציפי כיוון שאת אישה?

"לא"'היא אומרת בביטחון מלא, "לא הרגשתי קושי בגלל שאני אישה ולראייה אף פעם לא נחסמתי. לאורך הקריירה התקדמתי בזכות ההישגים המקצועיים שלי ואני חייבת להגיד שאני גם ממש מופתעת לטובה כשאני רואה בשטח שגם נשים וגם גברים מפרגנים להחלטה שלי לרוץ לתפקיד, החלטה יחסית יוצאת דופן כיוון שהרוב המוחלט של ראשי הרשויות הם גברים, זו לא זירת נשים ואני מקבלת פרגונים ותמיכה מאוד מאוד גדולה על הבחירה שלי בזירה הזאת. בכל חברה בריאה זה נכון שיהיה תמהיל מאוזן בין גברים לנשים."

איך את מסבירה את מיעוט הנשים המכהנות בתפקיד ראשת העיר, כמו גם את מיעוט המתמודדת לתפקיד במערכת הבחירות הקרובה>?

"אפשר לראות שבקבוצות מנהיגות צעירות מתקיים תמהיל טבעי של 50% נערות ו – 50% נערים ובהמשך, הנשים נעלמות מהזירה הזאת. אני חושבת שיש שם מאוד לא טוב לפוליטיקה, לכוחנות, מעין תפיסה שהמקומות האלה מאוד כוחניים וחושפים את המועמד באופן אישי. אני חושבת שנשים רוצות פחות להיות במקומות האלה אבל המגמה משתנה – אני הייתי המנכ"לית הראשונה בכפר סבא, כמו גם בערים השכנות רעננה והוד השרון. זה לא היה קודם וזה שינוי שקורה בחברה."

בשנה האחרונה כיהנת תחת ראש עירייה שנחשד ומואשם בפלילים, איך את מסכמת את השנה הזאת?

"זו הייתה שנה מאוד מאוד מורכבת אבל אני יכולה להגיד שבשנה הזאת התגבשנו כצוות הנהלה ועבדנו בתיאום מלא עם מועצת עיר שהובילה באחריות את העיר. ממלא מקום ראש העירייה שיחסי איתו היו מצוינים ומבחינתי זו היתה שנה של התנסות בניהול עיר אל מול משרדי ממשלה, הנהלת העירייה והתושבים. בהחלט שנה מאוד מורכבת שהיה לנו מאוד חשוב להמשיך להעניק לתושבים את השירות הטוב ביותר, במיוחד לאור המשבר שעברנו כעיר וכעירייה. זה היה מבחן מנהיגות לכולנו ואני חשובת שעמדנו בו מאוד יפה ולראייה – במהלך השנה המשכנו לקדם את העיר וגם זכינו בהוקרות כאלה ואחרות, בין השאר העיר שחמישית בישראל שטוב לחיות בה."

בפן האישי, כשהתפוצצה הפרשה, הרגשת פגיעה באמון האישי בינן ובין יהודה בן חמו?

גני גונן לוקחת נשימה עמוקה, חושבת מעט ואומרת: "יחסינו בהחלט לא היו כתמול שלשום. היינו כולנו בהלם מוחלט כששמענו את החשדות."

ראש העירייה בפועל, צביקה צרפתי, מאמין בכל ליבו כי בן חמו חף מפשע ומקווה שהאמת תצא לאור, מה את חושבת בנושא?

"אין לי בסיס להגיד שהוא חף מפשע כמו שאין לי בסיס להגיד הפוך – בשביל זה יש מערכת משפטית ואין לי שוום ראיות משפטיות, קראתי בעיתונים בדיוק את מה שאתה קראת."

יש מסר שהיית רוצה להעביר לנשים שקוראות הכתבה, דווקא ביום האישה?

"שתלכנה עם הלב שלהן, עם החלומות שלהן, שתגשמנה את עצמן. שצריך קודם כל לעבור את המחסום האישי של ללכת אחרי הרצון והחלום ובהמשך הסביבה תתגייס לזה. בפן האישי כמנהלת בעיריית כפר סבא היה לי מאוד חשוב לעודד נשים להצטרף לשדרת הניהול ובשבע השנים האחרונות העירייה עשתה מהפיכה בנושא, ממש היפוך מגמה מ – 40% מנהלות לפני שבע שנים ל – 60% מנהלות היום. אני חושבת שיש משהו בזה שאישה כשהיא מנהלת, פורצת בעצם דרך לנשים אחרות שרואות שזה אפשרי."

zeevshraga1978@gmail.com