Local חדשות
ספיר ניסני, פורמט חדש
צילום: ארכיון מערכת

דרמה במשפט העיתונאית ספיר ניסני

נוכח חילוקי דעות בין ניסני, שהואשמה בגרימת מותה של אמה, לבין הסנגורית השלישית שמונתה לה, ההסדר המקל שגובש בעניינה עומד בפני קריסה כמעט ודאית. במקום לטעון השבוע ל"הגנה מן הצדק" וביטול כתב האישום, בחודש הבא אמור להתחיל הליך הוכחות מלא

יותר מארבעה חודשים לאחר שהוצג הסדר טיעון בעניינה של העיתונאית ספיר ניסני, אשר הואשמה כי שפכה שמן רותח על אמה בבית המשפחה בכפר סבא וגרמה למותה, דרמה משפטית נרשמה השבוע נוכח מחלוקות בין ניסני לסנגוריה, שהעמידה את ההסדר המקל בפני קריסה כמעט ודאית. לאור כך, במקום לטעון ל"הגנה מן הצדק" ולביטול כתב האישום, ימשיך כעת המשפט, בהתבסס על כתב האישום המקורי, להליך הוכחות מלא במסגרתו יעידו שורה של עדים.

כזכור, בתחילת חודש דצמבר הוצג לבית משפט השלום בפ"ת כתב אישום מתוקן שגובש במסגרת הסדר טיעון שלא כלל התייחסות לעניין העונש. העבירה – גרימת מוות ברשלנות, נשארה בכתב האישום אך בוצעו מספר תיקונים שריככו את השתלשלות האירועים שתוארו בו. התיקונים המשמעותיים נגעו למצבה הרפואי של האם לאחר המקרה ומה הגורם הישיר למותה.

נוכח ההסכמות שהיו אז ניסני יכלה להעלות טיעונים הנוגעים לטענת "הגנה מן הצדק", אשר הייתה מאפשרת לבטל את כתב האישום נוכח נסיבות התיק והטרגדיה המשפחתית. על פי הנחיית פרקליט המדינה במקרים מסוג זה, התביעה לא מבקשת מאסר בפועל או עבודות שירות, אלא מסתפקת לרוב במאסר על תנאי.

אולם, בפתח הדיון השבוע, ביקשה עו"ד ענת יערי, הסנגורית השלישית של ניסני מטעם הסנגוריה הציבורית, מבית המשפט להשתחרר מהייצוג. "אותם הקשיים שעלו עם עורכי הדין הקודמים עלו גם במהלך התקופה האחרונה במהלך ייצוגי", ציינה עורכת הדין. "נעשו מאמצים כבירים מצד הסנגוריה הציבורית לגרום לנאשמת לשתף פעולה. הנאשמת מבקשת לנהל את ההליך כראות עיניה בלבד, אינה שועה כלל לייצוג המשפטי שניתן לה ומביעה ביקורת כלפי הסנגוריה הציבורית". עוד היא הוסיפה: "ככל שבימה"ש לא ייעתר לבקשתנו להשתחרר מייצוג כבר עתה נודיע כי לא נוכל לחקור עדים בתיק מאחר והנאשמת לא מספקת לנו מענה לשאלות שאנו שואלים, אנו לא יודעים מה קו ההגנה שלה, הדרישות שלה מאיתנו בלתי סבירות".

ניסני דחתה את הטענות ואמרה בדיון: "אני עונה לכל השיחות, מגיעה לכל הפגישות, הגעתי לייצוג הזה עם מוטיבציה גבוהה. אני לא סטיתי מהמתווה אך יש סוגיה שהחלה להיבדק בתקופה הסנגור הראשון שייצג אותי ומאז התיק תקוע ולכן ביקשתי להחליף ייצוג וברגע שהיא קיבלה את התיק הגעתי אליה מיד. העליתי בפניה עניין של רופא שאמור לעיין בתיק כי אף רופא לא עיין בתיק עד כה". עוד ציינה ניסני: "כמובן שיש לי אמון בסנגורית שמייצגת אותי עכשיו. אני לא סטיתי מהמוטיבציה ללכת במתווה הקודם, פשוט יש נקודה אחת שכן הייתה הסכמה עם הסנגור הקודם וכעת אין הסכמה וזו מחלוקת שתוקעת אותנו. זה משהו שהוא מאוד משמעותי".

גם נציג הפרקליטות, עו"ד רועי רייס, ביקש לדחות את בקשת הסנגוריה הציבורית להשתחרר מייצוג. "שחרור מייצוג תפגע פגיעה חזקה והרסנית מבחינת קידום ההליך, אנו לא יכולים להרשות זאת לעצמנו כל כך הרבה זמן לאחר הגשת כתב האישום וזמן קצר לפני מועדי ההוכחות". עוד ביקש נציג המדינה שלא להיעתר לבקשתה של ניסני לדחות את הדיון שוב על מנת לתת לה זמן לקבל חוות דעת הנוגעת לקשר בין הכוויות שנגרמו לאם לבין מותה.

בהמשך הדיון שבה הסנגורית וביקשה להשתחרר מהייצוג. "היא אכן מגיעה לפגישות ועונה לטלפונים אך אנחנו לא הצלחנו לקבל תשובה עניינית לאף שאלה ששאלנו. גם לגבי חומרים שביקשתי לצורך קידום המתווה לא התקבלו. לא נוכל לנהל את התיק כאשר אנו לא יודעים מה תגובתה של הנאשמת לכתב האישום, לא יודעים מה קו ההגנה שלה".

בסיום הדיון אמר השופט חגי טרסי: "עולה כי בעת הזו הנאשמת אינה מעוניינת לאמץ את אותו מתווה, אם כי להבנתי היא עדיין שוקלת זאת ומבצעת בדיקות נוספות, על מנת להגיע להחלטה סופית". נוכח ריבוי הדחיות, קבע השופט כי אין לקבוע דיונים נוספים והליך ההוכחות יחל כפי שנקבע, כאשר הצדדים רשאים להגיש במסגרת ההליך או לאחריו כל הסכמה דיונית או אחרת שתגובש.

השופט דחה את בקשת הסנגוריה הציבורית ואמר: "סבור כי אין מקום לשחרר את הסנגוריה הציבורית מייצוג הנאשמת. מדובר ללא ספק בנאשמת הזקוקה לייצוג משפטי". לאור כך, איפשר השופט להגנה להגיש מענה מפורט לכתב האישום עד סוף חודש אפריל, כשדיוני ההוכחות יחלו באמצע חודש מאי.