Local העיר שלי
ניב ויזגן מצטיין רמטכל
ניב ויזגן ואשתו אביה
צילום: דובר צה"ל

גאווה עירונית ביום העצמאות ה–70 לישראל

סמ"ר דניאל ליויאן מכפר סבא זכתה בתואר מצטיינת הנשיא. רס"ל ניב ויזגן תושב העיר זכה בתואר מצטיין הרמטכ"ל

כמדי שנה ביום העצמאות, מוענקים תארים של כבוד לחיילי וחיילות צה"ל, תחת הכותרת "מצטייני הנשיא" "מצטייני הרמטכ"ל". לקראת חגיגות ה–70 לעצמאותה של מדינת ישראל, התמלאנו גאווה עת התבשרנו כי שניים מהחיילים המצטיינים הינם תושבי כפר סבא. סמ"ר דניאל ליויאן שנבחרה ל"מצטיינת הנשיא" ורס"ל ניב ויזיגן שנבחר ל"מצטיין הרמטכ"ל.

כנגד כל הסיכוייםרס"ל ניב ויזגן (25.5) משרת בגדוד "דוכיפת" בפיקוד מרכז. הוא גדל בפנימיית כפר הילדים בכרמיאל ולמד בחינוך מיוחד, אחרי שאמו חלתה בסרטן בשנת 2003, כשהיה רק בן 11. בהמשך נפטר אביו וניב נחשב לכאורה "ילד בעייתי". הוא סיים 12 שנות לימוד ללא תעודת בגרות מלאה ותמיד רצה להיות בקרבי, להתגבר על האתגרים, לצמוח מהקושי ולהתפתח.

היום מציין ניב ארבע שנים בצבא קבע. הוא נשוי לאביה, אותה הכיר בפנימייה, אב גאה ובמקביל, תלמיד שנה שנייה של תעשיית ניהול והתמחות במשאבי אנוש, דרך הצבא. "התחלתי כלוחם בגדוד ובמסגרת אימון מתקדם גילו אצלי פציעה בברך, הועברתי לפלוגת המפקדה ויצאתי לקורס של טכנאי נשק," מספר ניב, "עשרה חודשים לפני סיום השירות הסדיר שלי, מפקד הנשקייה שהוא המפקד שלי התקדם בדרגה והחלפתי אותו בתפקיד. מאז שנת 2013 אני אחראי בעצם על כל נושא האחזקה והתקינות של נשק, אופטיקה, אמצעים מיוחדים ואחרים."

"אני אדם שמתרגש מאוד וההודעה על הזכייה מאוד ריגשה אותי", הוא אומר, "אני לא רואה את התפקיד כ"עבודה" כמו אחרים, אלא עושה אותו ברמה הכי גבוה שיש, בחתירה למצוינות והכל מהלב והנשמה כי אני באמת אוהב את מה שאני עושה. ההודעה על הזכייה היא בהחלט סוג של פידבק שמאוד שימח אותי".

מה המסר שלך למתגייסים לעתיד?

"שיתגייסו בלי חשש. הדור של היום חושש מעט לקראת הגיוס והעתיד שצפוי לו קדימה. אז שיגיעו עם אופטימיות תוך הבנה שבאים לשרת את המדינה בדיוק כמו שאנשים אחרים שמרו עליהם עד עכשיו, תורם הגיע. לעשות את הכל ברוח טובה ובאהבה ואז השמיים הם הגבול".

"הדור שלי, התור שלי"סמ"ר דניאל ליויאן (20) משרתת בתותחנים בפיקוד הצפון והתגייסה בעקבות אחיה, לוחם גם הוא. לפני גיוסה נרשם לה פרופיל נמוך עקב תאונה קשה שעברה, אך היא לא ויתרה וביקשה לשרת בצבא בשירות משמעותי, כלוחמת. זו לא הפעם הראשונה שהיא זוכה בתואר 'מצטיינת' ובעברה התנדבה במגן דוד אדום והייתה מצטיינת מרחב ירקון.

"השירות שלנו לא שונה משירות של הגברים בגדוד, אנחנו עושות בדיוק אותו דבר כמו כולם", היא אומרת בגאווה, "אני אחראית על ניהול הסוללה הרקטית בגדוד 334, קבלת המטרות ועיבודן, זו האחריות שלי – אחריות מאוד גדולה."

מה הביא אותך לבחור בשירות כלוחמת?

"אחי היה לוחם בכפיר, הסיפורים שלו מאוד עניינו אותי ורציתי גם אני לעשות משהו חשוב. ההורים שלי לא נולדו בארץ אלא באיראן וזה נותן לשירות משמעות אחרת, שיש לנו מדינה משלנו וצריך שיהיה מי שישמור – "הדור שלי, התור שלי," היא אומרת, "מאוד התרגשתי כשקיבלתי את ההודעה על הבחירה שלי. היינו באימון גדוד, הקשר הודיע על זה בקשר הגדודי וזה היה מאוד מרגש. רק אחרי כמה ימים הצלחתי להודיע להורים שלי כי היינו בתרגיל, אבל כולם שמחו בשבילי."

מה המסר שלך למתגייסים לעתיד?

"המסר הוא בעיקר לבנות – שלא יחששו להיות לוחמות בגדודים מעורבים, שם כולם שווים, גם הבנים וגם הבנות. לא לחשוש מדעות של אחרים, גם אני התמודדתי עם הרמות גבה כשבחרתי להיות לוחמת, אבל הכי חשוב לעשות את מה שמרגישים."

ראש העירייה, צביקה צרפתי, ברך את הזוכים: "אני חש גאווה גדולה לנוכח הידיעה כי שני חיילים, תושבי העיר כפר סבא, נבחרו לקבל ביום העצמאות מצטייני נשיא ורמטכ"ל. עיריית כפר סבא פועלת רבות לעידוד הצעירים לשירות משמעותי בצה"ל, כשמרכז הצעירים בעיר מרכז את כלל המידע והשירותים למועמדים לשירות ביטחון. משנה לשנה, נתוני הגיוס של העיר כפר סבא עולים, וכעת עומדים על 88% בקרב הבנים ו- 80% מקרב הבנות. אני מברך את החיילים שלנו בברכת שירות משמעותי ומוצלח, ומצדיע לחיילים המצטיינים: סמלת ראשונה דניאל לויאן ורס"ל ניב ויזגן, אני מודה ומוקיר את תרומתכם הגדולה".

zeevshraga1978@gmail.com