Local ספורט
יצחק שום נוב 2017
יצחק שום. לזכותו וגם לחובתו
צילום: אלן שיבר

ההתרסקות

הכותרת מתארת את מה שעבר על הפועל כפר סבא העונה, הדרך ממרומי הצמרת ועד הפלייאוף התחתון. עכשיו תנסה הקבוצה לא להסתבך בתחתית עוד יותר

מה יהיה על הפועל כפר סבא? מקבוצה שהוליכה את טבלת הליגה הלאומית ופינטזה על עלייה לליגת העל, היא מוצאת את עצמה בפלייאוף התחתון (מקום 10) כשהיא במרחק שש נקודות בלבד מהמקום ה-14 שמוביל למבחנים נגד יריבה מליגה א'. זה נראה כמו התרסקות, ובקבוצה צריכים להיות מודאגים מכך שהם מגיעים לפלייאוף במומנטום שלילי.

השבוע כפר סבא הובסה 3:0 על ידי הפועל נצרת עילית, במשחק שבו ניצחון היה מבטיח לה מקום בפלייאוף העליון. בדיעבד, גם תיקו נגד רמת השרון היה מספיק למקום שמיני, אבל שער ההפסד בדקה ה- 94 (לפני שבועיים) מנע ממנה הגעה לפלייאוף העליון.

האמת היא, שכשיצחק שום רכש את הקבוצה, הוא הציל אותה מפירוק, קיבל אותה באיחור בהכנות לליגה עם סגל שחקנים צעיר וחסר ניסיון ובתקציב זעום. שום פעל נכון כשבקיץ חיזק את הקבוצה, נתן אמון במאמן מסאי דגו וכשהקבוצה יצאה לדרך, בניגוד לכל הסיכויים היא הפכה לסיפור הצלחה. בדרך נעשו טעויות, שעליהן הקבוצה משלמת היום את המחיר. (על הטעויות ראו בטור נפרד - ז.ג.).

הנתונים הסטטיסטיים אומרים הכל. דגו אימן את הפועל כפ"ס במשך 19 מחזורים, מתוכן הקבוצה ניצחה ב-11 משחקים, הפסידה בחמישה ושלושה משחקים הסתיימו בתיקו. ב-11 המשחקים הבאים (אחרי שדגו עזב), הפועל כפר סבא הפסידה בשמונה משחקים (בארבעה הובסה), ניצחה רק באחד, וסיימה פעמיים בתיקו. יותר מזה, אצל דגו כפ"ס ספגה 16 שערים (ב-19 משחקים), בעוד ב-11 המשחקים האחרונים שני השוערים של הפועל כפר סבא הוציאו 23 שערים מהרשת.

מסאי דגו שמר עד היום של שתיקה, וגם כעת הוא העדיף להימנע מלדבר על פיטוריו. "אנשים חושבים שאני יוצא לחגוג בגלל המצב של כפר סבא, וזה ממש לא נכון. מי שמכיר אותי יודע כמה אני כואב את המצב. הייתה לי תקופה יפה בהפועל כפ"ס, תמיד אזכור שהם נתנו לי את הצ'אנס הראשון בקריירה. אני מאמין שדרכנו יתחברו שוב. מועדון הפועל כפ"ס יקר לי, ואני מאחל להם הצלחה ושיסיימו את העונה הכי טוב. היום אני כולי באתגר אחר. כפי שאמרתי בזמנו כשפוטרתי, מה שקרה, קרה לטובה וקיבלתי את זה בהבנה".

השבוע תלו ילדים פלאיירים בגנות יצחק שום, ועמותת האוהדים גינתה זאת פומבית. בעמותת האוהדים גינו את המעשה, והם סבורים שמדובר במעשה חריג, אולי של אדם בודד.

חבר ועד עמותת האוהדים, אלעד טבצ'ניק: "אפשר להבין את הכאב והתסכול של האוהדים, ואפשר להבין את אכזבת הבעלים שמקבוצה שנראתה כמי שמסוגלת לעלות לליגת העל הגיע למצב של מאבק על חייה בלאומית. אנחנו משלמים מחיר ברמה הרגשית, אבל שום משלם ברמה הרגשית והכלכלית, והוא הוציא הרבה כסף על הקבוצה. יחד עם זאת, לא נשכח שבתחילת העונה פיללנו רק לשרוד בליגה. עם כל הכאב על מצבנו, כעת צריך להפוך דיסקט ובליגה של שבעה משחקים לעשות הכל כדי להישאר בליגה. בשנים האחרונות הפועל כפ"ס עברה תהפוכות רבות , וכל זמן שהקבוצה מתפקדת תמיד יש סיכוי לעתיד טוב יותר".

טבצ'ניק הוסיף: "העונה נעשו שגיאות מקצועיות, ואני מקווה שבעונה הבאה ניראה קבוצה טובה ושמחה יותר שתגרום לאוהדים גאווה ולא שיברון לב. אבל זה לא הזמן לסכם עונה. אני מאמין בקבוצה שלי, שתהיה מסוגלת להשיג את מספר הנקודות הדרוש כדי להישאר. הדבר הנכון בשעה קשה זו היא שאוהדי הפועל כפ"ס יתאחדו סביב הקבוצה, ויניפו שלטי עידוד. הדבר האחרון שקבוצה במשבר זקוקה היא מיני מחול שדים כזה".

על הטעויות ששום עשה, אמר טבצ'ניק: "לשום יש עבר מפואר כשחקן וכמאמן, ואי אפשר לקחת את זה ממנו. שום משלם שכר לימוד של עונה ראשונה כבעלים, אבל הוא מספיק רציני ומבוגר כדי לתקן. שום בעצמו מודה שנעשו אי אילו טעויות. ההחלטות והאחריות הם על הבעלים, שמשלם את המחיר ברמה הכלכלית והתקשורתית. לא שופטים בעלים אחרי עונה אחת. המבחן האמיתי שלו יהיה בעונה הבאה, שבה הוא יוכל לבנות את הקבוצה לפי ראות עיניו".

שחקן העבר, מוטי יברבאום, שמקורב לשום, נשמע מודאג: "אין חולק על כך שיצחק שום מבין בכדורגל, אבל במבחן התוצאה הוא קיבל העונה מספר החלטות שגויות. האם זה אומר שצריך לקטול אותו? ממש לא. אנשים שוכחים מה היה פה בקיץ. כששום סיפר לי שבכוונתו לרכוש את המועדון, מצד אחד שמחתי, אבל באותה נשימה שאלתי אותו בשביל מה הוא צריך את זה, ושומי השיב שהוא רוצה להציל את הפועל כפר סבא מפירוק. זו לא קלישאה, פירוק אחד הספיק לנו.

"שום לא חסך העונה עבור המועדון והשקיע הרבה כסף בשחקני חיזוק, במחנה אימונים, בשהייה בבתי מלון כהכנה למשחקים. אני מודה, העונה הזאת נכשלנו. נעשו טעויות, ושום לא נקי מהן, אבל עם כל הכעס והאכזבה, זה הזמן לנהוג באיפוק. אני מזכיר לכולם שכל אוהד היה חותם בתחילת העונה על הישארות בליגה. שום הוא הפועל כפ"ס, שום רוצה בטובת הפועל כפ"ס - בניגוד למספר בעלים קודמים, שגירשנו אחרי שבאו לעשות עלינו סיבוב. שבעה בעלים בשמונה שנים זה יותר מידי. מה בסך הכל אנחנו מחפשים אם לא יציבות. שום יודע שנעשו טעויות, ואני מאמין שבעונה הבאה הדברים ייראו טוב יותר. היום הקבוצה נראית רע, אבל זה לא הזמן לנטוש אותה. אני קורא לאוהדים להתאחד בשעה קשה זו ולתמוך בקבוצה, כדי שחלילה לא נרד ליגה".

כפר סבא תפתח את הפלייאוף התחתון כשתארח מחר (שישי, 16:00) את מכבי הרצליה בהרכב חסר מאוד. למאמן חיים שאבו אין בלמים טבעיים. דואשן מאטוביץ שוהה בסרביה (סועד את אימו), סהר בראון וחליל פריג' גמרו את העונה. גם רז כהן ואבי קטן הפצועים גמרו את העונה. מיקי יאזו שנפצע סיים את העונה.